Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

Bránolog

Hrozně mi vadilo, že stejná postava, hraná stejným hercem se i stejně jmenuje (Suchařípův dr. Jensen) jako ve Zdivočelé zemi. Jinak super námět a velice slušné provedení. ()

corax8

Hodně drsný snímek z komunistického koncentráku. Jiří Schmitzer je prostě vynikající. U sledování jsem si pořád říkal, tohlůe se musí potrestat a jak se s tím vyrovnat. Moc nevím, ale ke smíření s minulostí tenhle film přispět může. ()

BOIKOT

Jo tak tohle je dost dobrej film kde herci hrají opravdu úžasně He¨řmánek exceluje. Z toho děje si moc nepamatuji snad jen to že jsou nakonec posláni do úhelných dolů kde ten hlavní umře ( teda myslím). Co je na tomto filmu opravdu úžasné je ta hudba ta fakt trhala srdce a dlodnes ji slýchávám v hlavě. Celkově bych ten film pouštěl ve škole protože je tam vidět co se dělo s těmi co se nelíbili režimu a jsou zde taky vyobrazeny poměry v lágrech . Na závěr snad ještě z opakovat nezapomenutelné slovíčko MUKL- muži určeni k likvidaci . ()

woltrak

Tyhle filmy o minulém režimu miluju. Obdivuju lidi, kteří si dovedou zachovat lidskost i v takových situacích a doufám, že se do nich nedostanem. Vynikající námět, Schmitzer, Suchařípa a další. Je vidět, že příběh je ze stejného pera, jako seriál zdivočelá země, která je pro mě jedním z nejlepších českých seriálů. Někdo mi mohl namítat i něco k technickému zpracování, ale to jsou věci, kvůli kterým lze přimhouřit nad oko. ()

burg

Před pár lety jsem na Bumerang narazil na Čt. Jsem rád, že mi oko padlo zrovna do TV programu na řádek s tímhle filmem. Smutný, velice smutný film... Jen víc takových, aby se na ty *** (doplň si sám) nezapomnělo! ()

Fannyss

Smutný , ale svým způsobem velmi dobrý film, o tom jak to u nás vypadalo v 50.letech minulého století.Tu dobu bych nechtěl zažít. ()

Andy_Larkin

Hodně pomalu plynoucí film, možná až příliš. Čekal jsem více akce, ale kromě závěrečných 10 minut se ve filmu nestalo vlastně nic. Na druhou stranu musím ocenit vynikající výkon Jiřího Schmiztera (jaký to kontrast proti Řekněte prdel :-) ()

billcarson

Jeden z mých nejoblíbenějších porevolučních českých filmů vůbec v čele s fantastickými herci. Jirka Schmitzer se prostě musí zažít, protože co on dovede, nad tím rozum zůstává často stát. ()

Onanista

Mé uznání a neskutečný obdiv patří všem lidem, co tohle dokázali přežít. Silné obsazení a emotivní příběh. ()

StarFsh

"Ak niekoho vyhodíte dverami vráti sa späť oknom." Táto stará múdrosť bohužiaľ fungovala a stále funguje na 100%. Čo sa týka samotného filmu: Herecké výkony všetkých protagonistov sú excelentné, iba scenár je miestami slabší. I napriek tomu, je to zrejme to najvierohodnejšie filmové vykreslenie života v komunistických likvidačných lágroch. ()

NikoKovac

Výtečný film. Obsazením mi hodně připomíná Zdivočelou zemi a koneckonců prostředí, ve kterém se to odehrává, jsou snad i stejné kulisy, co tvůrci použili ve Zdivočelé zemi, když byl Maděra v lágru. Téma zapřisáhlého komunisty, kterého pohltí jeho vlastní ideologie, je docela ožehavé a zajímavé, idea vnitřního souboje, jestli odpustit kovanému soudruhovi jeho činy, když je na tom teď stejně špatně jako ti, které do lágru poslal, nebo se mu jen vysmát do xichtu a nechat ho v tom se vykoupat, to se mi taky hodně líbí. A hlavně to je autentický. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu