Mistři (E03) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2020, 26 min

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Tatiana Dyková (vyp.), Vojtěch Dyk (vyp.)

Petr Kubica

Pavel Vacek
  • Mantegna

V podstatě vše o dnešním díle jsem napsal už v komentáři k prvnímu dílu tohoto pořadu nazvaném Barokní šálení. Je smutné sledovat jak se Češi odmítají starat a pečovat o kulturní bohatství Italů a Němců, které tu zanechali. Většina těch barokních staveb, zejména sakrálních je neuvěřitelně zřízená, a nebýt F.M. Kaňky, tak se Češi v podstatě barokní kultury na našem území neůčastnili. Škréta si v sedmnáctém století jako malíř udělal taky trošku zářez, ale vedle množství skvělých světských a sakrálních staveb na našem území je mnohem férovější napsat, že čeští barokní tvůrci neexistují, a současníci, díla zahraničních barokních titánů nechávají na našem území napospas osudu. Smutný pohled na českou kulturní ignoranci trvající již tisíc let.(23.1.2020)

Koukám, že mi tu někdo vzal písmena z klávesnice. Už u druhého dílu jsem přemítala nad tím, v jakém stavu některé točené památky jsou. Jinak se opět jedná o zajímavý (logický) pohled, odrazový můstek pro ty, kteří chtějí pátrat více. Obrazově se neliší od dílů předchozích. Líbí se mi to hodně a nejvíc se těším na šestý díl, kde bude i náš zámek a můj oblíbený, srdcový Vranov nad Dyjí.(28.1.2020)

Některé díly se tak trochu prolínají a částečně opakují, a některé "srdcovky" každého z nás tam zase nutně musejí na druhou stranu chybět, což je asi pochopitelné. Já jsem třeba očekávala, že u F. M. Kaňky bude zmíněn klášter na Karlově. Ale neviděla jsem ještě zbývající díly.(22.2.2020)

Viděl jsem poslední dobou několik kvalitních dokumentů zahraniční výroby. Některý byly opravdu skvělý. Na těch nejlepších je od prvního pohledu znát, jak drahá musela jejich výroba být. Natočit v českých poměrech nějakej film tak, aby se k těm nejlepším v Evropě alespoň přiblížil, je velkej kumšt. Proto dávám opět plný počet hvězd. Protože pro mě osobně je dobrý dokument či film obecně ten, u kterýho nemyslím na nic jinýho. A po skončení ve mně ještě nějakou dobu zůstává silný dojem. V tomto díle mě dostal způsob jakým je natočený Broumov. Je tam jeden dlouhej pomalej přelet přes město a klášter a je doprovozen takovu hudbou, že mi z toho přeběhl mráz po zádech.(24.1.2020)