Mistři (E03) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2020, 26 min

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Petr Krejčí

Hrají:

Tatiana Dyková (vyp.), Vojtěch Dyk (vyp.)

Producenti:

Petr Kubica

Střih:

Pavel Vacek
(další profese)
 • Mantegna
  **

  V podstatě vše o dnešním díle jsem napsal už v komentáři k prvnímu dílu tohoto pořadu nazvaném Barokní šálení. Je smutné sledovat jak se Češi odmítají starat a pečovat o kulturní bohatství Italů a Němců, které tu zanechali. Většina těch barokních staveb, zejména sakrálních je neuvěřitelně zřízená, a nebýt F.M. Kaňky, tak se Češi v podstatě barokní kultury na našem území neůčastnili. Škréta si v sedmnáctém století jako malíř udělal taky trošku zářez, ale vedle množství skvělých světských a sakrálních staveb na našem území je mnohem férovější napsat, že čeští barokní tvůrci neexistují, a současníci, díla zahraničních barokních titánů nechávají na našem území napospas osudu. Smutný pohled na českou kulturní ignoranci trvající již tisíc let.(23.1.2020)

 • chrispe
  ****

  Koukám, že mi tu někdo vzal písmena z klávesnice. Už u druhého dílu jsem přemítala nad tím, v jakém stavu některé točené památky jsou. Jinak se opět jedná o zajímavý (logický) pohled, odrazový můstek pro ty, kteří chtějí pátrat více. Obrazově se neliší od dílů předchozích. Líbí se mi to hodně a nejvíc se těším na šestý díl, kde bude i náš zámek a můj oblíbený, srdcový Vranov nad Dyjí.(28.1.2020)

 • Una111
  *****

  Některé díly se tak trochu prolínají a částečně opakují, a některé "srdcovky" každého z nás tam zase nutně musejí na druhou stranu chybět, což je asi pochopitelné. Já jsem třeba očekávala, že u F. M. Kaňky bude zmíněn klášter na Karlově. Ale neviděla jsem ještě zbývající díly.(22.2.2020)

 • sator
  ***

  https://www.ceskatelevize.cz/porady/11781961862-barokni-srdce-evropy/217562263110003-mistri/(25.2.2020)

 • Fever
  *****

  Viděl jsem poslední dobou několik kvalitních dokumentů zahraniční výroby. Některý byly opravdu skvělý. Na těch nejlepších je od prvního pohledu znát, jak drahá musela jejich výroba být. Natočit v českých poměrech nějakej film tak, aby se k těm nejlepším v Evropě alespoň přiblížil, je velkej kumšt. Proto dávám opět plný počet hvězd. Protože pro mě osobně je dobrý dokument či film obecně ten, u kterýho nemyslím na nic jinýho. A po skončení ve mně ještě nějakou dobu zůstává silný dojem. V tomto díle mě dostal způsob jakým je natočený Broumov. Je tam jeden dlouhej pomalej přelet přes město a klášter a je doprovozen takovu hudbou, že mi z toho přeběhl mráz po zádech.(24.1.2020)