poster

Lianna

 • USA

  Lianna

Drama

USA, 1983, 113 min

Režie:

John Sayles

Scénář:

John Sayles

Hudba:

Mason Daring

Producenti:

Maggie Renzi

Střih:

John Sayles
(další profese)
 • Lynn
  ***

  Zvolené téma zajímavé, nicméně místy příliš zdlouhavé a ke konci už vyloženě nudné.(27.9.2008)

 • Rami
  ****

  Lianna je zajímavě natočený snímek, který je uvěřitelný. Jednotlivé scény a záběry kamery na sebe dokonale navazují. Film tak plyne zcela logickou cestou. Navíc zde odvedli výbornou práci herci (hlavní hrdince jsem opravdu fandil), kteří nikterak nepřehrávali. Film nehlásá žádná radikální poselství, jen říká: buďte sami sebou a snad vás okolí pochopí. Dávám 4 hvězdičky (74%).(16.9.2008)

 • Slarque
  ****

  Zhruba dekádu předtím než se to stalo módní záležitostí, přišel Sayles s příběhem o lesbickém vztahu na americkém maloměstě. A přestože to tehdy mohlo být téma skandální, přistoupil k tomu naprosto civilně a velmi věrohodně ukazoval, jak se k takovéhle ženě chová okolí. Dokonce odolal i tomu, aby to vyhrotil do nějakých tragických rozměrů. Prostě taková historka ze života.(2.2.2009)

 • igi B.
  ****

  Poněkud rozvláčné, dámsky uplkané a vcelku nezáživné (až příliš >nezávisle< pojednané) dramíčko, darmo pohledět... :-/ . . . Ale aspoň je to takové uvěřitelně ze života, aspoň tedy těch životů, na které a jejichž protagonist(k)y se vydržíte ty téměř dvě hodiny dívat. I když na druhou stranu zase musím uznat, ve své době asi film musel působit o hodně zajímavěji a že je to i po čtvrtstoletí od vzniku svým obsahem docela smysluplný lidský příběh. Škoda jen, že ho nenatočila nějaká >zaangažovanější< osůbka, pro formu spíše ženského pohlaví... ;-) . . . Tož - láska je láska - a ty čtyři hvězdičky - pro milé lesbičky. (I když s odřenýma prsama... :-) - - - - - (Poprvé viděno 14.9.2008 na ČT2, komentář zde jako první - 15.9.2008)(15.9.2008)

 • T2

  Rozpočet $300,000Tržby USA $1,530,839Tržby Celosvetovo $-(24.10.2009)

 • - Film byl natočen na formát 16 mm a později byl přetransformován na 35 mm. Tento postup byl v nezávislém filmu osmdesátých let zcela běžný. Původně se mělo natáčet na 35 mm s rozpočtem 800 000 dolarů. Sayles tolik peněz ale nesehnal, a tak se rozhodl "ořezat" rozpočet natáčením na šestnáctku. (thommas)

 • - Prostředky na natočení filmu poskytli z velké části Maggie Renziová a Jeffrey Nelson. Na filmu se finančně podílelo zhruba třicet "netradičních" investorů - lidí, kteří do filmu nikdy předtím neinvestovali. (thommas)

 • - John Sayles napsal scénář k filmu Lianna ještě před natočením jeho Návratu do Secaucusu. V sedmdesátých letech se mu ovšem nepodařilo sehnat na film o lesbických milostných pletkách finance, a když někdo byl ochotný peníze poskytnout, nebyl zase spokojený s tím, že film režíruje muž. Sayles tedy natáčení odložil na později a svůj scénář převedl na plátno až po svých dvou úspěšných snímcích Návrat do Secaucusu a Všechno pro tebe. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (thommas)