poster

Retreat, Hell!

Válečný

USA, 1952, 95 min

 • kinderman
  *****

  Válečný film v té nejlepší tradici klasického Hollywoodu. V prvních dvaceti minutách se ve výcvikovém táboře představí hlavní charaktery (správňácký plukovník Corbett, kapitán Hanson, o němž si nadřízený myslí, že kvůli rodině "vyměkl", věčný dobrovolník- mládenec McDermott nebo seržant Novak), načež následují zkušeně zrežírované a napínavé akční epizody z nasazení v Koreji. Hodně působivá je ta, kdy se na zakopané americké vojáky ženou vlny Číňanů, přičemž námořním pěšákům dojde munice. Žádné psychologické nimrání ani protiválečné poselství, zkrátka mariňáci jsou jedna velká, odhodlaná rodina: "Ústup? Nesmysl! Jen útočíme z jiného směru."(16.7.2015)

 • Slasher
  ****

  Vida, jeden méně známý filmový příspěvek ke spíše nechvalné válce v Koreji, který vrcholí památnou bitvou o mrazivý vysokohorský Chosin (moment přepadovky číňanů). Sleduje mariňácký oddíl výcvikem počínaje, po půl hodince proběhne vylodění (Inchon), divácky není problém najít si pár sympatických postav a držet se duchem v ději. Je tu ten příjemný starosvětský chlapácký patos, něco málo američanský omáčky, podtrhl bych pěkný vizual samotných válečných sekvencí - žádný laciný dojem. Vyznívá přesně to, čím je Chosin vzpomínán - odvaha, hrdinství, soudržnost a vůbec jádro mentality námořní pěchoty Spojených Států: "never retreat, never surrender, raise hell." Krátce po zločinecký GUN CRAZY další silný zářez pro Lewise.(25.5.2018)

 • - Paul Picerni mal pôvodne hrať kapitána O'Gradyho, dokonca aj natočil niekoľko scén. Štúdio Warner Bros. sa však rozhodlo, že ho obsadí do dobrodružného filmu Mara Maru (1952) a nahradilo ho Lamontom Johnsonom. (beso74)

 • - Do filmu bol obsadený aj John Wayne, ale kvôli práci na snímke The Quiet Man (1952) musel napokon odmietnuť túto úlohu. (beso74)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace