Žena v černém (TV film)

The Woman in Black

Horor / Mysteriózní / Krimi

Velká Británie, 1989, 100 min

Nevím jestli bych hodnotil jinak, kdybych nejprve neviděl vizuálně orgasmické a působivě atmosférické nové zpracování z roku 2012. Tahle TV záležitost mě ale příliš nenadchla. Nejen proto, že mi hlavní hrdina neustále připomínal legračního pana Palina z Monty Pythonů, ale hlavně film postrádal potřebnou dávku pochmurnosti, tíživost a melancholie, kterýmižto ušlechtilými vlastnostmi tak bohatě oplýval jeho moderní následovník. Ale je fakt, že z přízraku vdovy v černém bych si ještě někdy ve dvanácti ustříkl do pyjama (tedy strachem, ne vzrušením).(31.1.2014)

Už vím, kde Václav Postránecký, když točil film Travis, bral inspiraci. Tento snímek je mu v mnoha pohledech hodně podobný!! Každopádně film The woman in black je sakra atmosférický a hodně strašidelný. Při některých scénách jsem ani nedýchal a při jednom okamžiku jsem se úplně zabořil do křesla a mráz mě pobíhal po celém těle!! Ufff, solidní pekelně strašidelná scéna. Filmu ještě vévodí naprosto skvělá atmosféra staré Anglie, blata, hřbitov, nádherné temné, obrovské sídlo a herecké výkony, které jsou absolutní špička! A ta hudba, ta mě párkrát taky srazila k zemi, hlavně ty nepříjemně rychle a hrůzostrašně znějící smyčce!! Super!! A ten řev v mlze!! Po Noroiovi další duchařskej příběh, kterej mě opravdu vyděsil!! Jsem docela zvědavý na remake, který se chystá na rok 2012, trailer nevypadá vůbec špatně. Pokud se podaří zachytit pochmurnost jako v tomto filmu, tak to může být pěkná podívaná. Ovšem tohle je pro mě jeden z nejlepších duchařských hororů. Komu se tento film líbil, tak stoprocentně doporučuju již zmíněný český snímek Travis, tam ta atmosféra a strach je taky!!(26.8.2011)

Film je frcnutý pekným gotickým vizuálnom. Zo všetkých strán močiar a v strede dom, ktorý na diváka musí vplývať strašidelne aj z jeho temným exteriérom. Ma silný atmosferický výboj, hmlou sa nešetrilo, ale snímaním cintorína tiež nie. Film je z roku 89, ale vobec si nevypomáha trikmi, to tam dosť chýbalo. Žena v čiernom tu je tiež len sporadicky, ale keď už konečne je vidieť,tak má v sebe silnú dávku napätia. Atmosféra je tu vynikajúca, ale bez úmrtí to nemalo silu dlhodobo zaujať. Ja som tu nenašiel to, čo iný užívatelia, ktorý filmu švihli 5*.(24.4.2015)

O moc lepší podívaná než stejnomenný horor s Danielem Radcliffem z minulého roku. Začátek sice není nic extra, ale od okamžiku, kdy se mladý právník poprvé ocitnul v honosném domě na mlhou prostoupených blatech jsem měla permanentní pocit mírného mrazení v zádech. Nepochybně zásluhou velice pečlivě budované atmosféry, protože o nějaké speciální triky tu ani nezakopnete. A zatím co u loňského snímku jsem netrpělivě čekala, kdy už se hlavní bubačka konečně objeví, tady jsem si to v duchu oddalovala, protože pokaždé když se tak stalo, to nebylo dvakrát příjemné. Novelu, podle které byla Woman in black zpracována jsem nečetla, takže nemohu srovnávat, ale na tv snímek je to opravdu povedená duchařina.(19.5.2013)

Tak po celkovém potěšení z nedávného remaku jsem se pustil do této britské televizní klasiky a musím uznat, že jde o kvalitně odvedenou práci. I když se nic velkého na plátně nekoná a interiéry domu nejsou ani zdaleka tak využity, jako je tomu u remaku, jde pořád o slušnou duchařinu s velmi zajímavým závěrem. Z celého díla je cítit televize na sto honů, ale pořád je to veliký úspěch. Neumím si představit, že by něco takového mohlo vzniknout v Čechách. Tři a půl hvězdy za povedený, i když ne zcela využitý námět.(2.4.2012)

• - Poprvé byl film vysílán na anglickém televizním kanále ITV na Štědrý večer roku 1989. (Chatterer)

• - Mezi knihou a filmovým zpracováním lze najít několik rozdílů. Například paní Kiddová (Clare Holman) se v knize původně jmenuje Kippsová. (Chatterer)

• - Herečka Fiona Walker, představitelka Madam Toovey, byla ženou režiséra Herberta Wise. (Chatterer)