Our Mutual Friend (TV seriál)

Velká Británie, 1998, 4x90 min

Když pominu fakt a doslova naši mezinárodní kulturní ostudu,že tato předloha dosud!!!! nebyla česky vydána (zatímco zpoloviny napsaná Záhada Edwina Drooda ano, což nedává absolutně smysl! když uvážíme,že Náš Vzájemný Přítel jest posl.dokončenou mistrovou prací,kterou měl původně Odeon snad v plánu na konci 80tek v rámci špičkové edice,knihovna klasiků/spisy Ch.Dickense. Hl.,že tady máme kompletní sračky typu 50 odstínů a tuny norských detektivek,bez kterých by se světové písemnictví,v klidu obešlo!) a tudíž je to jediná adaptace,kterou zatím nemohu srovnávati s předlohou (na originál si zatím netroufám),tak vlastně asi jediným výrazným nedostatkem (kvůli kterému zatím nemohu dáti plný počet) jest dle mého,režisérův nezájem a chladný odstup od herců a jejich ztvárnění postav. Protože a tohle vím naprosto jasně,Dickensovy postavy (ať kladné či záporné),byl vždy naprosto v drtivé většině,realistické a živé,že přímo vyskakovaly za stránek jeho knih. Byly plné,emocí,citových vzplanutí a dalších lidských projevů citů a chování. Tady jsem měl celou dobu pocit,že se řeklo hercům (výborným,musím dodati) co mají dělat a pak šel režisér na oběd zatímco oni hráli a kameraman,točil.:) Předpokládám totiž,že ostatní adaptace to mají jinak. Leč,zatím nemohu srovnávati a tudíž se zabývám jen touto. A potvrzuji co napsala burina,ano vskutku,jest 1.díl opravdu relativně pomalý a někdo by až řekl,nezáživný...ale pak se to rozjede a 3. a 4.jsou jízdou,kterou mohl stvořiti jen NENAPODOBITELNÝ. Jak se mistr sám prý označoval. P.s.postava učitele je fakt jeden z psychovrcholů,celé této téměř 6h, adaptace. A šílený vězeň Walter Golic z Aliena 3 (to byl ten parádní magor,co ho pak v plné verzi,pustil ven) v kladné a velmi psychedelické roli,velmi příjemně překvapil. Kdo ho zná v originále ví,že má dosti hypnotický hlas. Což musí (dle mého) dost působiti na ženy.;) Tedy aspoň zde,ano.(16.6.2019)

Typický Dickens. Zobrazená celá paleta spoločnosti, od úplnej spodiny až po smotánku, s úkladami, tajomnou minulosťou postáv, ale hlavne láskou. Je zrejmé, že to nakoniec všetko dopadne dobre, inak by sme sa predsa na kostýmové drámy nedívali. A nenechajte sa odradiť pomalším úvodom, ďalšie časti stoja zato, rovnako ako aj pohľad na mladučkú Annu Friel a Keeley Hawes.(3.5.2011)

Působivý přepis Dickense, plný tajemných zápletek, kontrastů mezi opulentním bohatstvím a drásavou chudobou, bizarních motivů, naturalismu a brutality. Nepostrádá ani nutnou dávku ironie a romantiky. Nenechá diváka chladným, avšak asi nebudu mít psychickou sílu se na tento výborně natočený příběh někdy podívat podruhé. Skvělé postavy, zejména na posedlého "schoolmastera" těžko hned tak zapomenu.(12.12.2012)