Jeho jméno znají všichni, ale vyslovit si ho netroufne nikdo. Kultovní hrdina všech strašidelných historek, jehož poznávacím znakem je zlověstný hák natřený medem a roj včel. Stačí ho pětkrát vyvolat před zrcadlem a on se objeví - tentokrát v galerii moderního umění. Mladý výtvarník Anthony má pocit, že jeho kariéra stagnuje a on potřebuje nový impuls, aby mohl pokračovat v tvorbě. Jednoho dne mu kamarád povypráví tragický příběh o tom, jak se zrodil muž s hákem a proč začal vraždit. Anthony je tou legendou zcela fascinován a začne pátrat po dalších okolnostech. Jeho obrazy najednou získávají temný nádech a postupně se na nich začíná objevovat jediná tvář... (Forum Film CZ)

corpsy

Tak legenda sa vracia. Do sveta, ktorý je ešte viac mimo ako pred 30timi rokmi. Komerčný kalkul, alebo snaha dať mýtu niečo iné, niečo neokúkané? Z jednej aj z druhej strany, sa ale na to išlo zle. Atmosféra sa snaží byť temná. Nieje. Mordy inovatívne. Niesu. Herci čerstvým prínosom. To áno, ale nie v tejto zostave. A čoho je tu aj na 90 min veľa? Nudy. Nechcem odsudzovať, aj keď som sa tešil, pretože originál je pre dnešnú generation, jeden z tých najmenej známych hororových hitov 90. rokov a dúfal som že aspoň tento pokus prinesie nové diváctvo. ()

Astaroth12

Nepatrím medzi obdivovateľov mestských legiend i keď originál Candymana sa mi celkom páčil. Páčilo sa mi na nom hlavne to spracovanie, ako opisoval príbeh candymena i keď vybrať si toho správneho nemuselo byt až tak ľahké, keďže film tu ponuka viaceré možnosti. Ale mna najviac zaujal tým babkovým rozprávaním, bolo to tak dokonalé a neskutočne prepracované, za to sa film určite oplatí vidieť. Vraždy nestali za veľa a boli skoro cele mimo zaber, tým sa nejako tvorcovia nepochlapili. Hlavne pri vraždách mi to prišlo strašne umele, áno Candyman mal rýchlosť, ale ani ta nepomohla zakryť nedostatky. Slabé 3*. ()

schizmo

Původní Candyman je pro mne dost zásadní dílo - dodnes si pamatuju, jak ho hráli u nás na vesnici v kině a byly k tomu moc pěkný děsivý plakáty. Candyman má mimořádný význam z pohledu urban-legend subškatulky a krom děsivého příběhu přináší i rasovou otázku, která není ani po letech uspokojivě vyřešena. Bylo nad slunce jasné, že pokud za filmem bude stát Jordan Peele, který si v rasové problematice vyloženě libuje (viz rasisticky zabarvené filmy Get Out a Us), nemohlo to dopadnout jinak. A vůbec nemám problém s tím, jak film s tímto tématem pracuje, mrzí mě, jak pracuje s odkazem původního Candymana a ohýbá si ho k obrazu svému. Ačkoli závěrečná scéna, ve které se mihne samotný Todd, mi přivodila husí kůži jako už dlouho ne. ()

maddy

Pôvodnú Candyman trilógiu z deväťdesiatich rokov nepovažujem za nijako zásadný prírastok do hororového subžánru slasher a deväťdesiatky v tomto dokázali ponúknuť rozhodne kultovejšie snímky (Scream, I Know What You Did Last Summer). O to viac ma prekvapila táto verzia z roku 2021, pretože sa po dlhom čase jedná o skutočne dospelý horor, ktorý sa dostal do kín. Bez zbytočného humoru, odľahčovania, zato so skvelou atmosférou. Candyman tak nie je vyslovene strašidelným hororom, ani nechce prvoplánovo budiť hrôzu. Zato vie presne čo chce povedať a toho sa drží po celú dobu. A tak tu namiesto hláškujúcich teenegarov máme plnokrvné dospelé postavy a sociálny presah, ktorý trefne komentuje postavenie černochov v americkej spoločnosti a problémy s tým súvisiace (od prístupu polície, k vytlačovaniu do okrajových štvrtí miest). Nič z toho však nerobí na úkor toho hororu, takže sa nezabúda aj na patričnú dávku krvi, pár znepokojových výjavov s postavou Candymana, ktorý tentoraz dokáže budiť patričné znepokojenie (narozdiel od skôr béčkového ladenia pôvodnej trilógie). Dostávame tak plnohodnotný film, ktorý vďaka sociálnemu podtónu nie je iba bezduchou vyvražďovačkou. Zároveň Nia DeCosta nezaprie svoje korene v nezávislej tvorbe a podáva nádherny vizuál s vynikajúcou kamerou, kde vyniká hlavne perfektná hra so svetlom a rôznymi zrkadlami, prípadne zrkadlovo otočenými zábermi na mesto, no film si stále drží určitý indie look a nikdy neskĺzne do povrchného eye-candy hollywoodskeho hororíku. Candyman tak aj v roku 2021 funguje ako pokračovanie pôvodnej série a zároveň ako reštart a bezproblémovo upgraduje polo-zabudnutú sériu pre nové milénium. Aj keď na úkor toho, že typickým hororovým fanúšikom nejde vôbec naproti. V takom prípade o to viac zamrzí pomerne krátka 90 minútová stopáž počas ktorej toho ten film chce stihnúť jednoducho až príliš veľa (odkazovať na pôvodného Candymana, naštarovať novú sériu, komentovať Black Lives Matter movement, upgradnúť motívy pre nové tisícročie a mnoho ďalších). Je evidentné, že tu sa strihalo až zbytočne priveľa. Nepoteší to o to viac vo finále, ktoré sa tak udeje v rýchlom slede desiatich minút a neponúkne takú intenzitu aká by sa žiadala. Ten film by pokojne zniesol pol hodinu navyše a nijako by mu to neublížilo. Práve naopak, viac by dokázal vykresliť pozadie niektorých vedľajších postáv (Colman Domingo), prípadne vytvoriť väčšie puto k tým hlavným (Teyonah Parris). Takto je vo výsledku až príliš uponáhľaným filmom, kde si divák nedokáže sto percentne užiť ani jedno - ani tie sociálny komentár, ani ten horor. Dúfam však, že pokračovania v podaní Nia DeCosta sa dočkáme. I keď mimo US táto séria nemôže trhať žiadne tržbové rekordy for obvious reasons. CELKOVO: 7/10 ()

TomX2

Pôvodný film z r. 1992 som nevidel, pretože ma nikdy príliš nelákal, ale o jeho dôležitosti viem už dávno a verím tomu, že si právom zaslúžil označenie jedného z najstrašidelnejších hororov 90. rokov minulého storočia. O existencii jeho dvoch nevydarených pokračovaniach viem taktiež, a tento sequel/reboot, alebo čo to vlastne je, ma tiež vôbec nelákal, ale celkom ma zaujímalo, ako by podobná hororová "urban legenda" fungovala po tridsiatich rokoch (pretože predsa len, keď v dnešnej dobe spomenieš nejakú báchorku o krvavej Mary, vyvolá to úplne opačný efekt, než tomu bolo pred 15 rokmi). A po zhliadnutí musím konštatovať, že nie, nefunguje to. Neviem s istotou povedať, či niečo ako Candyman môže vydesiť aj dnes, možno aj hej, ale viem, že moderné prevedenie tomu vôbec nesadne. Za celých 90 minút som nepocítil žiadne znepokojenie, napätie, tlak, husiu kožu ani náznak atmosféry. Postupné vyvražďovanie vo mne nezanechalo vôbec žiadny dojem a aj niekoľko potenciálne dobrých scén bolo pokazených, pretože boli buď nešikovne natočené (scéna na toaletách), prípadne zlyhávala réžia (prakticky všetky scény, ktoré mali vydesiť alebo šokovať), vo väčšine prípadov však oboje (Candyman v stene? Čo to akože bolo?). "Detektívna" línia bola tiež nezáživná, pretože nepriniesla nič originálne, ale na druhej strane, aspoň sa to o niečo snažilo. Síce to možno nefungovalo tak, ako by chcelo, ale mohlo to dopadnúť aj výrazne horšie. Herci zvládli svoje úlohy bez problémov, masky a efekty vyzerali prirodzene, scenár zahŕňal aj zopár originálnych vecí a aj navzdory nude som nemal ani chvíľu nutkanie film vypnúť alebo nedopozerať (maximálne som sa sem tam pozeral do mobilu). Nakoniec nejde o nič extra strašidelné, originálne ani dobré, ale dá sa na to bez problémov pozerať, kvôli čomu dávam dve hviezdy. ()

Bordoshut

7/10 – "Ty vosy jsou úplný zmrdi, když si to tak vezmete. Úplný zmrdi! Pořád píchají!" Míšův nestárnoucí proslov o okřídleném hmyzu z tuzemských luhů a hájů skvěle shrnuje ústřední myšlenku Peelova posledního blockbusteru. Rozhodně nejde o tak ambiciózní projekt jakým byli Uteč a My, ale i zde je patrný Peelův rukopis. Krom toho zmíněné snímky si i sám režíroval, zatímco Slaďáka ovlivňoval pouze coby scénárista a producent. Po většinu stopáže film funguje dobře, úspěšně buduje napětí, ale na konci se až příliš utrhne ze řetězu a i to rozuzlení jaksi hapruje. Postrádá totiž jakoukoli myšlenku nebo alespoň její náznak, což mě na Peela trošku mrzí. Možná by Sladkůstkáři svědčilo komornější pojetí. Jinak pěkný snímek. Pro vosaře to musí být denní chleba. Můj celý názor ZDE. ()

Remedy

Nebudu hodnotit, jak moc to reflektuje současný společenský diskurz a jak moc je to „černošský“ film. To přenechám těm uvědomělejším. Nostalgie a devadesátková retroatmosféra jsou samozřejmě fuč, přesto je v něčem tenhle (skoro čistokrevný) sequel k původnímu filmu z r. 1992 pozoruhodný a v kategorii „moderních mainstreamových hororů“ velmi nadprůměrný. Znalost původního filmu víceméně nutná, jinak vám budou utíkat netriviální souvislosti. [65%] ()

AffectedFace

Tak jebe vám píčoksichti? 48%? Snímek má neskutečně mrazivou a tuhou atmosféru. Líp ani remake původního Candymana nemohl dopadnout, věděl jsem to od té chvíle, co jsem si přečetl spolu-účast Jordana Peele na produkci, kterej nám ukázal talent už tehdy ve snímku Get Out. Příjemně zpracované kamerové triky střídající se s brutálně grafickým násilím, které je vyplněno hutným soundtrackem. Nepředvídatelný konec, kterej nekončí dobře a nabádá na další díl (kterej doufám nevznikne, leč by to celej dojem nepříjemně mohlo zkazit). Přemýšlel jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale jelikož je tam ta debilní LGBT propagace hnusných homo-slizounů, musím dát lepší čtyři. ()

Trevor

Rozhodol som sa že z komentáru tentokrát vynechám zmienky o rasizme černochov voči ľuďom bielej farby pleti a tým pádom tento rasistický koncert nemám ako okomentovať. Teda mám, toto boli najlepšie ušetrené peniaze za posledného pol roka. Voľba neísť na film do kina. Pár svetlých momentov sa vo filme našlo čo je v kontexte tohto filmu naozaj ironické... ()

Eldrick

Když u hororu usínáte, je něco špatně. A tím oním špatným je, že to bylo promováno schválně jako proklamovaný reboot/sequel jednoho z top slasherů 90. let. Bohužel se však zase jedná o afroamerickou agitku na téma zotročovaných čokoládovníků. Vliv Jordana Peela je bohužel očividný. S hororem to má velmi málo společného, spíš se jedná o socka arthouse drama a když už dojde na nějaký to prolívání krve, uvidíme z toho velmi málo. Viz. scéna na kundích hajzlech, kde není nic vidět a navíc je velmi rasistická. Odserou to jen bělošky a černoška ne. Režírovala to ženská (ano, černoška) a je to do držky bijící. Ve filmu vůbec celkově hraje jen hrstka bělochů. Formálně je to sice stylově udělaný, ale koho to zajímá. Fanoušky série rozhodně ne. Film se jako by celou dobu rozjíždí a snaha o budování atmosféry funguje, ale v tom nejlepším taky skončí. A z účasti Tonyho Todda zbylo jen počítačově omlazené cameo a voiceover na konci, nic víc. Žalostně málo. Není se nad čím rozplývat. Candyman (2021) je nebezpečná černošská propaganda proti heterosexuálním bělochům zabalená do rádoby hororu. Tento film by se ani neměl jmenovat Candyman, protože se jen přiživuje na známé značce, ale s původním filmem má společného velmi málo. ()

BoredSeal

Film se s jedničkou nahuštěnou tísní a strachem se srovnávat moc nemůže. Má zajímavý příběh a vedlejší postavy mi přišly ok (třeba kritička, co setře umělce kvůli kritice gentrifikace), jen to není moc strhující. Velký klad je, jak je nový Candyman spojen s tím starým (jednička je pro mě jeden z mých nej hororů) a to mě v kombinaci s pěknou obrazovou estetikou a hrátkami se zrcadly těšilo tolik, že jsem většinou remcal jen kvůli slabým neděsivým úmrtím (snad kromě výstavy). Co je ovšem (kromě laxnosti k návštěvě nemocnice při zdravotních problémech) vysloveně debilní, je opravdu trapný konec, ten moje hodnocení snížil. ()

M.i.k.e

Peele sice opět nerežíruje,ale i z postu scénáristy a producenta je z nového Candymana cítit na kilometr a díky tomu jsem tak dostal přesně to co jsem čekal.Hodně se tu řeší rasová stránka a útisk černochů,ale celé je to až překvapivě dobře zakomponované do Candymanovské legendy,kterou nenásilně rozšiřuje a navíc se mu (opět překvapivě) daří navázat na první díl (dvojku a trojku sem neviděl,takže nevím jak moc jsou ignorovány).Na solidní a místy hutné atmosféře má podíl hravá kamera,která všemožně využívá zrcadla a různé odrazy a také fakt,že tu prakticky není vidět explicitní násilí a všechny vraždy jsou vídět bud z velké dálky a nebo vůbec,čímž se rozjíždí divákova představivost.Kdyby byly všechny pokračování po třiceti letech taková,vůbec bych se nezlobil...70% ()

cariada

To nemůžou myslet vážně, originál je vynikající, ale tohle je nuda na entou. Žádná atmosféra žádné napětí. Tady je snad všechno špatně. ()

dubinak

Nad novým Candymanem se stojí za to zamyslet hlavně z té filozofické stránky a ocenit jeho sociokulturní , ač silně americký přesah. Tenhle sequel navazuje zručně na ne příliš úchvatný původní film, ale ke všemu ještě řeší otázky etnicity, rasismu a amerických hodnot, a proto mě Candyman zasáhl tím spíš, že ke sdělování určitých přesvědčení využívá právě hororový koncept, který funguje na jedničku. Po dlouhé době viděl člověk konečně nadmíru brutální scény, které jsou vymyšleny a provedeny opravdu originálně a neotřele. Dbá se tu na vizuální i zvukovou stránku a nechybí tu ani inspirace v mytologii. Tento skromný snímek měl toho v sobě celkem dost na analýzu a proto mu po zamyšlení uděluji hvězdu navíc. ()

PavelVanekArt

Efektivní zabíjení a příjemná urban legenda navazující na původního čimana s kokinama a včelkou Májou. Nic novýho pod sluncem, akorát halda černých a podprůměrná výprava. Sneslo by to víc špinavosti a drzosti. Na depresivní jedničku se to nechytá. 3* a.k.a 50% ()

Juto

Tento film vyzerá lacno a je lacný. Silne podpriemerné herecké výkony, hlúpy príbeh, ešte hlúpejšie špeciálne efekty a k tomu priemerná réžia. Jednoducho žiadne vzrušenie. 4/10 ()

CinemaRanger

Původní snímek z roku 1992 patří k mým nejoblíbenějším hororům a na nového Candymana jsem se náležitě těšil. Dost mě překvapilo, že se nejedná o remake, ale o pokračování, které je navíc povedené a fanoušky potěší. Krásně se tu rozvíjí mytologie a historie okolo Candymana. Opět je tu podmanivá atmosféra, děsivý soundtrack a velká porce napětí. Režisérka Nia DaCosta je kreativní a ve filmu vidíme několik zajímavých nápadů. Na herce si nemohu stěžovat, zvláště pak Yahya hraje skvěle. Kamera je také parádní. Avšak, ačkoliv se na scénáři podílel i Jordan Peele, nečekejte další z jeho mindfucků. Nový Candyman není totiž nijak převratný. Jako každý jiný horor obsahuje těch pár klišé, ale neutápí se v nich. Ani postavy se nechovají hloupě, takže jo, funguje to. Jen v mordech to občas drhne. Oběť je většinou někdo nezajímavý, který slouží jen k tomu jedinému. Závěr trochu uspěchaný, ale líbil se mi. Celkově je to velice fajn, kvalitou hodně blízko prvnímu dílu, ale případné pokračování nechci. Candyman. Candyman. Candyman. Candyman. Candyman! 7/10 ()

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

06.09.2021

Po nevýrazné trailerové kampani to málokdo čekal, zejména v současnosti, kdy se velkým filmům v kinech obecně až tolik nedaří, nicméně studiu Disney se to opět povedlo. Z nového komiksového snímku… (více)

Candyman a Wonder Woman se odkládají

Candyman a Wonder Woman se odkládají

13.09.2020

Před pár dny jsme psali, že studio Warner Bros. vážně zvažovalo odsun svých dvou největších chystaných premiér – Wonder Woman 1984 a Duny. Nakonec došlo oficiálně k odsunu pouze WW84, a to na 23.… (více)

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (více)