Tah jezdcem

• slovenský

Ťah jazdcom

Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1992, 108 min

Klidně se můžete tomuhle béčkovému thrilleru vysmát, od jeho za vlasy přitaženého námětu, přes obsazení šachového velmistra dobovým sexsymbolem Lambertem, a těžké nelogičnosti, jako když se hrdinovu dceru a psycholožku, které mají na čele velkými písmeny napsáno BUDOUCÍ OBĚT, celou dobu nikdo nenamáhá hlídat, až po závěrečnou ultrabéčkovou hlášku. Nebo že vedle o rok staršího suverénního ZÁKLADNÍHO INSTINKTU vypadá jako parazitující chudý příbuzný, se směšnými scénami sexu. Těžko tomu ale už od úvodní až hororové černobílé sekvence upřete slušnou atmosféru.(26.8.2012)

"Detektiv Wagner? Promiňte, ale položte telefon a vraťte se k vyhledávacímu zařízení. Kdybych chtěl hrát s nějakým imbecilem, zavolal bych rovnou vám." Šachy jsou můj život - nejraději útočím na koni skokem přes věž přímo na královnu. Ovšem nabídku zahrát si telefonickou partii s ženskými mrtvolami bych určitě neodmítl stejně jako velmistr Sanderson. Mě to zkrátka bavilo, neboť asistence policistů Sedmana a Wagnera byla roztomilá a saunování s psycholožkou Kathy si kdykoli zopakuju. Takhle se zkrátka mají hrát šachy, což berte jako kvalifikovaný pohled člověka, který jen velmi matně tuší, proč není střelec při hře ozbrojen.(12.10.2016)

Tupý ,,psychologický" thriler, ktorý je naprataný logickými chybami, dvoma nemožnými polišmi a debilným scenárom. Psycháče sú mojou láskou, no odtiaľ potiaľ. Pointa so šachovnicou ma tak nevyviedla z miery ako nepremyslený obsah. Páni režiséri, kedy sa prestanete kafrať s podpriemernými scenáristami a necháte si napísať niečo strhujúce? 50%(27.7.2009)

Keď som to videl prvýkrát niekedy ešte roku 2004 alebo 2005, mal som pocit, že ide o veľmi dobrý thriller s dobrou dávkou napätia a skvelým využitím šachu. A tak som si povedal, že by som si možno ten film mohol pozrieť znovu. A keď som ho videl znovu, zrazu som mal pocit, že film niečo stratil. Napätie tu stále je, atmosféra funguje, no postavy nie sú moc zaujímavé, motivácia je nám od začiatku jasná, vieme, že Peter je nevinný a otázkou je iba, kto je vrahom. Plus scénky vraždy nie sú spracované zrovna najlepšie. Vieme, čo sa stane... a to dosť uberá kvalite. Osobne si myslím, že je to film, ktorý z nostalgie funguje a má dobré nápady a momenty, no keby sa to dopracovalo, mohlo to fungovať lepšie. Rokmi tento film stratil a možno aj faktom, že ako divák som viac dospel.(7.8.2015)

• Chrustyn

Přesně podle očekávání. Podprůměrný nudný thriller, který ničím nepřekvapí a hlavně nezabaví. Lambert jako šachový velmistr je chytřejší než celý policejní sbor a pokud film uvidíte v českém dabingu tak vraha poznáte ihned jak promluví. Nejvíce mě štvalo to jak bylo natočeno vraždění, jelikož se tam vždy objevil jen otravný záblesk. Jediný kdo film táhne trochu nahoru je Tom Skerritt jako policejní kapitán.(14.8.2008)