Šachový veľmajster Peter Sanderson (CHRISTOPHER LAMBERT) je jedným z najlepších hráčov na svete. Počas posledného zápasu na turnaji, kde chce obhájiť svoj titul majstra sveta, sa však začnú diať záhadné veci. Niekto totiž jeho hru hrá o krok vopred, nie však na šachovnici s figúrkami. Jeho šialená vražedná hra sa totiž odohráva v realite a figúrkami sú mŕtve mladé ženy. Kapitán Frank Sedman (TOM SKERRITT) a detektív Andy Wagner (DANIEL BALDWIN) začínajú sériové vraždy vyšetrovať a všetky stopy vedú k Sandersonovi. Psychiatrička Kathy Sheppardová (DIANE LANEOVÁ), ktorá Petra dobre pozná, tvrdí, že nie je páchateľom. Telefonicky ho totiž kontaktuje vrah, ktorý ho vyzve na šachový súboj. Každý Petrov chybný ťah však znamená smrť niekoho nevinného. Vraždy pokračujú a policajní vyšetrovatelia sa musia rozhodnúť, či je Sanderson zabijak, alebo je aj on len figúrkou v hre kohosi iného. A Peter Sanderson sa rozhodne konať odhaliť tajomného vraha a očistiť tak svoje meno... (oficiální text distributora)

BigDeal

Po zaujímavom a vydarenom úvode som čakal nejakú šachovú naháňačku s psychopatickým vrahom...ale bohužiaľ sa mi ničoho nedostalo. Film je síce technicky fajn nakrútený, no dopláca na hrozný scenár plný patetických rečí a stupídnych dialógov. Takisto sa stratila logika a herecké výkony rovnako nijak neoslnili (jediný, kto ma nejak nevytáčal bol kapitán). O závere radšej ani hovoriť nebudem. ()

SOLOM.

Strhující thriller to sice není, ale slušná kriminálka to ano. Svého času jsem tenhle kousek sjížděl docela často, společně se Sedm a Sběratelem kostí. Mám rád podobné zápletky, kdy divák společně s policisty postupně poodhaluje totožnost psychopatického zabijáka – jenže kousek Carla Schenkela je v této společnosti až na třetím místě. Zvláště proto, že po výborném začátku a první polovině, si scénárista vybral slabší chvilku a finální rozuzlení už tak dobré není (spíše si to pozorný divák domyslí už dopředu – totožnost vraha). Lambert i tak ovšem podal další ze svých solidních výkonů, no a Diane Lane byla v mládí mou „tajnou láskou“. Je to škoda, protože námět rozhodně nebyl špatný. Jen se mohl režisér ještě více odvázat (je zvláštní, že první dvě vraždy byly hodně slušné i co se atmosféry týče, pak najednou mi to celé přišlo strašně uspěchané). 60% ()

haffen

Kedysi ako pubertiak som tento film žral. Odstupom času je to po zhliadnutí len priemerný thriller, ktorý z toho mohol vyťažiť viac, ale k čomu sú filmy, kde od začiatku viete kto je vrah a aký má motív. Počas celého filmu vyšetruje Lambert, čo by obvinený. Vyšetrovatelia sú len ako komparz, zato veľmi neprofesionálny a ich logika nemá ani hlavu a ani pätu. 2 1/2* ()

Jara.Cimrman.jr

"Detektiv Wagner? Promiňte, ale položte telefon a vraťte se k vyhledávacímu zařízení. Kdybych chtěl hrát s nějakým imbecilem, zavolal bych rovnou vám." Šachy jsou můj život - nejraději útočím na koni skokem přes věž přímo na královnu. Ovšem nabídku zahrát si telefonickou partii s ženskými mrtvolami bych určitě neodmítl stejně jako velmistr Sanderson. Mě to zkrátka bavilo, neboť asistence policistů Sedmana a Wagnera byla roztomilá a saunování s psycholožkou Kathy si kdykoli zopakuju. Takhle se zkrátka mají hrát šachy, což berte jako kvalifikovaný pohled člověka, který jen velmi matně tuší, proč není střelec při hře ozbrojen. ()

Campbell

Tak tohle se mi líbilo, LAmbert mě znova překvapuje a je vidět že mu tyhle(Vraždy podle jidáše)role dokonale sedí, a navíc je to sympaťák, režisér sice neudělal moc originální film, ale rozhodně baví, vraha jsem netipl moc dobře. Baldwin je jako vždy sympaťák, a na celý film se prostě dobře kouká. ZA mě dobré. ()

• Film, ktorým sa 22.4.1995 začalo vysielanie dnes už neexistujúcej VTV - bola to televízna stanica na Slovensku. Vysielala cez satelit a kábel. Predstavovala prvú súkromnú televíziu, ktorá vysielala celoplošne po celom Slovensku. (andykanadan)
  • Film se původně měl natáčet v San Franciscu, ale producentům se zdálo, že tam je natáčení příliš drahé, tak film natočili ve Vancouveru. (Trajektt)