Dáma v jezeře (festivalový název)

Lady in the Lake

Krimi / Film-Noir / Drama

USA, 1947, 105 min

Tak zaprvé se divím, že novela podle Raymonda Chandlera, podle které byla Lady in the Lake natočena, nebyla v moderní remakové době nikým znova přepracována. Tenhle příběh má totiž tak opravdu úžasnou gradaci a jedno z nejlepších dějových vyvrcholení, které jsem v žánru detektivky viděl. Druhé podivení se týká překvapivého přehlídnutí tohoto noir filmu, jak ve své době uvedení, tak z historického hlediska. Je opravdu zvláštní, že film, tak originálně natočen, z pohledu první osoby - ichformu asi těžko filmově dotáhnete dál - nikdo nezná. Ovšem film neskončil u statického sledování očí Marlowea, dočkáte se i automobilové honičky, skrývání v trávě, odrazů Marlowea v zrcadlech nebo jeho stínu, který už musel být vytvořen "speciálními efekty". V normálních filmech, pokud herci koukají do kamery, bere se to samozřejmě jako chyba, tady ale divákovi všechny postavy koukají do očí a to funguje při navozování atmosféry perfektně. Nesmím opomenout ani skvěle cynické hlášky hlavní postavy soukromého dicka. I am scared, but I dont like it anymore.(7.5.2007)

Sledovat Montgomeryho Dámu v jezeře bylo dočista jako hrát nějakou dřevní first-person adventuru s Gabrielem Knightem nebo Texem Murphym, jenom místo těžkopádné grafiky tu byla neohrabaná kamera a místo mumlajících herců-amatérů roztomile dobově přehrávající profesionálové, zato atmosféra, ta se dala krájet, nechyběly úsečné chandlerovské dialogy ani zamotaná zápletka (zaplaťpánbu, nebo možná bohužel, ne až do totální ztráty nitě jako v Hawksově Hlubokém spánku). Trochu škoda úhybného manévru se slovně odvyprávěným pátráním u jezera, ale jinak odvážná výprava do slepé uličky kinematografie a pro staromilce (nebo pro diváka ochotného povznést se nad navyklé stereotypní představy o tom, co to je „správně udělaný“ film, nejen směrem k novému, ale i k pozapomenutému) nefalšované potěšení. ***1/2(28.7.2016)

Bozska a prekrasna Audrey Totter!!! Presne vystihl ve svem komentari "jirkanov77"...taky bych koukal, a mozna i dele. :-) Pohled prvni osoby nevadi ani trochu, co vsak ubralo jednu hvezdu je skutecnost, ze namet nebyl vycerpan dostatecne. Tez to tady nektery z kolegu zminoval ve svem komentari. Dama v jezere patri mezi naproste knizni klasiky v zanru a je jednim ze zasadnich "noiru v literature". Do filmu se nepodarilo vmestnat zdaleka vse, coz je skoda. Chvile kdy Montgomery vypravi do kamery bych klidne vymenil za filmovy dej... :-)(4.10.2009)

Netypická Chandlerovská adaptace zaujme dvěma věcmi - jednak využitím hlediskového záběru (křečovitost tohoto přístupu tedy dokázali vytěžit už ve čtyřicátých letech!), jednak vynikajícími marlowovskými dialogy. Robert Montgomery je však patrně nejméně vhodným noirovým hercem, jakého jsem měl tu čest na plátně vidět a jeho kombinace s Audrey "křivé obočí" Totter v roli femme fatale je doslova smrtící. O uměle přilepeném happy endu (drsný detektiv opouští profesi) raději mlčet.(1.8.2016)

• xxmartinxx

Tenhle film provází respekt za snahu o ozvláštnění a jinak taktní krčení rameny. Jenže jiné pozitivum než "snahu" tu nevidím - realizováno je to až příliš špatně na to, aby bylo prvenství omluvou. Těžko se vlastně věří, že první experiment s takovou formou v takovém rozsahu je tak málo nápaditý a promyšlený. Je to prakticky nekoukatelně nudné a jako by si to tvůrci neuvědomovali, tomu ještě přepálili stopáž na 105 minut, což byla tehdá už nálož.(20.4.2017)

• - Film je raritním z důvodu použití subjektivních záběrů z pohledu určité osoby, v tomto případě hlavního hrdiny. (Vlk17)