Dáma v jezeře (festivalový název)

Lady in the Lake

Krimi / Film-Noir / Drama

USA, 1947, 105 min

Sledovat Montgomeryho Dámu v jezeře bylo dočista jako hrát nějakou dřevní first-person adventuru s Gabrielem Knightem nebo Texem Murphym, jenom místo těžkopádné grafiky tu byla neohrabaná kamera a místo mumlajících herců-amatérů roztomile dobově přehrávající profesionálové, zato atmosféra, ta se dala krájet, nechyběly úsečné chandlerovské dialogy ani zamotaná zápletka (zaplaťpánbu, nebo možná bohužel, ne až do totální ztráty nitě jako v Hawksově Hlubokém spánku). Trochu škoda úhybného manévru se slovně odvyprávěným pátráním u jezera, ale jinak odvážná výprava do slepé uličky kinematografie a pro staromilce (nebo pro diváka ochotného povznést se nad navyklé stereotypní představy o tom, co to je „správně udělaný“ film, nejen směrem k novému, ale i k pozapomenutému) nefalšované potěšení. ***1/2(28.7.2016)

Netypická Chandlerovská adaptace zaujme dvěma věcmi - jednak využitím hlediskového záběru (křečovitost tohoto přístupu tedy dokázali vytěžit už ve čtyřicátých letech!), jednak vynikajícími marlowovskými dialogy. Robert Montgomery je však patrně nejméně vhodným noirovým hercem, jakého jsem měl tu čest na plátně vidět a jeho kombinace s Audrey "křivé obočí" Totter v roli femme fatale je doslova smrtící. O uměle přilepeném happy endu (drsný detektiv opouští profesi) raději mlčet.(1.8.2016)

• JohnnyD

Úplne zbastardená predloha. Pomaly to vyzerá ako paródia. Všetko je tu prepálené i na dobové pomery a to, čo stvára Audrey Totter je nezabudnuteľné (nečudo, že sa z nej v internetovej ére stal meme). Najhoršie je, že film je takmer komplet nakrútený v interiéroch a nemá teda žiadnu atmosféru Los Angeles a okolia (kniha má parádne rozhorúčené scény v okolí jazera, ktoré jej dáva názov).(18.11.2020)

Dost svojrazne natoceny Phil Marlow, ktoreho divak ani poriadne neuvidi, skor ide o zaznam z uhla pohladu hl. hrdinu Roberta Montgomeryho /Rozvedena/. Vyborna bola aj Audrey Totter /Postak vzdy zvoni dvakrat/. No nic, detektivka zaujme, film ma tempo a okrem slusnej rezie aj herecke vykony : 75 %(19.11.2016)

Nie je ľahké sledovať celovečerný film z pohľadu hlavnej postavy a niet divu, že tento počin neznamenal prelom v kinematografii. Lenže vo viacerých momentoch práve POV Philipa Marlowea robí niektoré, v iných noiroch bežné situácie omnoho zaujímavejšími, akými sú. Napríklad dlhšie pohľady na ženy, bitka, odobratie zbrane. Príbeh je klasický komplikovaný noir hneď s viacerými femme fatalle. Montgomeryho preslovy do kamery mi prišli zbytočné, náhodné sa objavenie v zrkadle pôsobilo naopak veľmi chytro.(9.8.2015)

• - Film je raritním z důvodu použití subjektivních záběrů z pohledu určité osoby, v tomto případě hlavního hrdiny. (Vlk17)