Utíkej, miláčku, utíkej

• USA Run Sweetheart Run

Po večeři s klientem začne být matka samoživitelka (Ella Balinska) pronásledována monstrózním a zdánlivě nezastavitelným útočníkem (Pilou Asbæk) v děsivém a temném thrilleru. (Prime Video)

silentname

"Run Sweetheart Run" sa síce ku koncu zmení na čisto feministický film, ktorý to už ani nijakým spôsobom nezakrýva, no aspoň to nešlo cestou ako "Black Christmasa je to vo výsledku celkom stráviteľné. Možno aj z toho titulu, že film je celkom dobrá zábava. A Pilou Asbæk si užíva každú jednu scénku, v ktorej môže ukázať svoj šarm. Sú tu veci, ktoré mi nie sú úplne jasné, ako prečo má občas potrebu ukázať nám ako divákom, že nejakú scénku neuvidíme, alebo proste pokynie kamere, aby ho nesledovala, alebo sa otočila inam a podobne. Zvláštna technika, ktorá nebola vôbec pre to, aby naratív fungoval potrebná. Oceňujem ale, že film nie je stupídny, nesnaží sa vykresliť všetkých mužov ako svine a zachováva si určitú dôstojnosť, ktoré z neho robia celkom pohodovú oddychovku. A okrem toho to má aj celkom dobrú atmosféru a vie to držať napätie. Takže na jedno pozretie okey, znovu by som sa k tomu nevrátil... ale nepokazilo mi to filmový deň. Hodnotenie: C+ ()

IceQueen

Niekto má s utekajúcim zlatíčkom problém, lebo ho nepochopil (viď niektoré komentáre) a niekto zase, lebo ho pochopil. Aby sme si rozumeli, nebavíme sa o žiadnej kvantovej mechanike, vysoké IQ sa nevyžaduje. Možno malá dávka vnímavosti, ono totiž dosť závisí aj od uhla pohľadu a keď to tam nevidíte, pokojne film sledujte ako bežný horor. Ja zase chápem, že lovecká tampóniáda nie každého osloví, ale ja som s týmto honom mizogýna na jeho aktuálne zvolenú gyné celkom spokojná. Aj keď rozumiem zámeru, je trošku škoda, že sa kamera vždy cudne otočí, keď ide do tuhého. ()

Mamlas

Taková taškařice o babě co menstruuje a napadl ji chlap, tedy spíše upír (asi), a tak, jak menstruuje, před ním pobíhá po městě a při tom furt menstruuje. A protože menstruuje, tak on ji nějak vycítí a je jí furt v patách. A ona furt menstruuje, ale s další ženou, co už asi nemenstruuje, se ho pokusí dostat, ačkoli nadále mentruuje. Slovo 'menstruuje' jsem v tomto komentáři použil zhruba tak často, jak často byl na tento stav ve filmu upozorňován divák. (14%) ()

Arsenal83

Shana Feste si to natočila tak, že na základe vlastnej skúsenosti po traumatizujúcom zážitku s takým menším tyranom. No v poriadku, len ona je biela blondínka, ale do hlavnej role obete radšej farby trocha pridala. Asi aby to bolo jasne predajné v správných kruhoch, Inak vynikajúci Pilou, bez ktorého by to ani nešlo. Slečna Balinska je sympatická, ale herecké pózy jej veriť nebolo. Ale vlastne celý film je pozérsky. Dajte bieleho muža heteráka za zloducha, čierne dievča za obeť a za réžiu ženskú a je to vybavené, dopredu viete koniec a žiadne prekvapenia nemôžete očakávať. Feminizmus predsa nemôže prehrať. ()

Marceloo

Po tom, čo svojmu šéfovi dohodne dve schôdzky v rovnaký čas, je Cherie nútená zúčastniť sa jednej z nich. Má sa stretnúť s vplyvným klientom menom Ethan. Ich stretnutie sa skončí dobre a padnú si do oka, lenže po príchode do Ethanovho domu na Cherie zbesilo zaútočí. Tá z domu utečie, ale Ethan jej je stále v pätách. Čaká ju nočný útek pred šialeným maniakom. - Námet nie je vôbec zlý, ale prevedenie je kvôli hardcore feministickému podtónu nehorázne odpudzujúce. To, že ženy každý mesiac krvácajú, je určite nepríjemné, ale predhadzovať to pred oči v každej druhej scéne a stavať na tom celý dej, s tým táto režisérka na poli hororu určite neprerazí. Ella Balinska ma svojím hereckým výkonom zaujala už v tohtoročnom Resident Evil a tu tiež hrá s prehladom, pričom hlavný záporák za ňou nezaostáva a ich strety pôsobia chladne. Celkovo mi ale film prišiel nevyrovnaný, a aj keď je jasné, čo ním režisérka chcela povedať, zvolená forma nedokáže dostatočne zaujať. BlumHouse opäť podporil horor, ktorý uprednostňuje woke agendu pred pravou hororovou zábavou, ale to je u nich v posledných rokoch klasika. ()

• Natáčalo sa v Los Angeles od februára 2019. (Arsenal83)
  • Shana Feste založila film na svojich reálnych skúsenostiach, keď sa stala obeťou traumatizujúceho rande a sexuálneho útoku. (Arsenal83)