The Rental

Horor / Thriller

USA, 2020, 88 min

Dave Franco

Dave Franco zkouší poprvé režírovat a na debut to není špatné, ale bohužel se jeho film zařadí do škatulky " Sledovatelné, avšak ničím nevyčnívající". Dva bratři se svými přítelkyněmi si booknou hezkou chatu na víkend, ale místo odpočinku je čekají nervy a boj o život. K dispozici jsou známější herci jako Dan Stevens a Alison Brie a potěší i slušná kamera, ale víc pozitiv nenacházím. Seznamování s postavami trvá až nečekaně dlouho a vrah se objeví někde 20 minut před koncem a to by se ještě dalo odpustit kdyby vraždy stály za to, ale vrah vše řeší plácnutím kladivem přes hlavu a to nevím koho dnes uspokojí. Alespoň je finále celkem napínavé a vrah má fajn masku, ale to mi bohužel nestačí. Škoda, snad se do konce roku dočkáme i něčeho výživnějšího. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí***. 6/10.(24.7.2020)

• *CARNIFEX*

Ďalšia podpriemerná "prvotina", ktorá ničím neprekvapí, respektíve nedokáže ponúknuť nič, čo by malo fanúšika horor žánru zaujať. Ja skutočne nevidím žiadny zmysel v tvorbe týchto hororových drám, ktoré riešia viac medziľudské vzťahy, ako podstatu žánru. Keď budem chcieť nahliadnuť do duše osobnosti, pustím si "Dva a pól chlapa". Tam je temný charakter vykreslený viac hororovo, ako by si divák myslel, a ešte sa aj zasmejem. Prirovnávať "Rental" k "Halloweenu", to je normálne na sedatíva.(29.7.2020)

V prvej polovicu filmu som mal pocit, že nejde ani tak o horor, ale skôr o ľahšiu vzťahovú drámu. Čo mi však neprekážalo, pretože kým prišlo na vyvražďovačku, snímka kvalitne vystupňovala napätie, a aspoň sme spoznali postavy. Praktiky záhadného vraha som správne odhadol ešte skôr, než nám ich tvorcovia naservírovali na zlatom podnose, a teší ma, že dali záporákovi takýto modus operandi. Zároveň je skvelé, že z jeho príbehu neukázali veľa. Týmto spôsobom môže fantázia sledovateľa frčať na plné obrátky. Chápem, ak sa The Rental niekomu nepáči, oddialovanie príchodu zla sa nemusí pozdávať každému, no mne to jednoducho sadlo.(10.8.2020)

• Morholt

SPOILERY Pár A a pár B vyrazí na víkendový pobyt do osamělé chalupy u útesu, kde se samec A vyspí se samicí B. Pak je všechny někdo utluče kladivem. A to je všechno. Já bych sice neměl problém s takhle jednoduchým dějem, ale to by se něco muselo začít dít dřív, než v poslední dvacetiminutovce. Do té doby se tu vlastně jen planě žvanilo a celé to působilo jako amatérské vztahové drama. A aby toho nebylo málo, neobtěžoval se mladší Franco ani s osvětlením vrahovy motivace, či s odhalením jeho identity. Velká bída. 15%(7.8.2020)

Ako thriller dobré. A ako režisérsky debut ešte lepšie. Páčila sa mi hudba na spôsob Prekliateho ostrova, páčila sa sa mi postupná gradácia. Len si mohli odpustiť ten rasizmus, ktorý je nejak umelo pchaný už do všetkého a tu som si vlastne ani nevšimol, prečo mal byť pán rasista, akože rozdiel vo farbe pleti som nevidel. No a trochu som sklamaný zo záveru. Prečo bolo odhalenie umelo prerušené? Má to snáď nadviazať na Fantomasa?(5.8.2020)