• Anderton
  ****

  John Payne znie vo westernovom kontexte asi ako Adibas, tak som sa obával akéhosi westernového béčka. Relatívne neznámi herci a režisér, ale výsledok je myslím takmer prvotriedny. Hrdina ukrýva nejakú minulosť, ktorú majú pohnutú všetci hrdinovia divokého západu a samozrejme ho dostihne. Začína hra o čas a keď dôjde na lámanie chleba, tak sa ukážu tie pravé charaktery. No a Dan zisťuje, že v meste môže v rozpore s tým, čo sa nám snaží nahovoriť od roku 1895 kinematografia, spoľahnúť iba na krásne mladé ženy. Nakoľko sa to zhoduje s realitou, sa netrúfam komentovať. Film, ktorý vo viacerých smeroch pripomenie omnoho slávnejší High noon.(20.8.2016)

 • kinderman
  ***

  Ani přes (záměrně) nedbale zamaskovanou metaforičnost celého příběhu, jednu výbornou kamerovou jízdu se zoufale klopýtajícím hrdinou s kulkou v rameni a doslovné inscenování fráze "saved by the bell" nemůžu jít s hodnocením výš, protože jde o příliš velkou vykrádačku klasického (oscarového) High Noon.(29.10.2013)

 • kaylin
  *****

  Výborný western, který krásně ukazuje, jak je možné skutečnou politiku (mccarthyovský strach z komunistů) přenést do westernu, a to tak, aby film fungoval jako kritika společnosti, ale zároveň samostatně, bez potřebných znalostí. Rozhodně jeden z málo doceněných westernů, které vyprávějí skvělý příběh, navíc v reálném čase, kde se krásně ukazuje lidská hloupost a předsudky.(15.12.2014)

 • RHK
  ***

  Ctihodný občan města Silver Lode Dan Ballard je v den své svatby nařčen údajným federálním šerifem McCarthym z vraždy. Balard se zoufale snaží dokázat svou nevinu, ale jeho přátelé mu přestávají věřit a obracejí se proti němu. Začátkem 50.tých let byl ovšem v Americe jiný McCarthy - senátor, který se stal neblaze proslulým množstvím nepodložených obvinění mnoha lidí ze špionáže a také veřejnými útoky na známé osobnosti, takže western Silver Lode tvoří obdobu k tomuto historickému šílenství v USA. U politické paralely to nekončí, obdobně je to s plagiátorstvím děje filmu - Silver Lode bylo natočeno 2 roky po filmu V pravé poledne a dějová podobnost obou filmů je zřetelná. Jméno herce v hlavní roli je John Payne, což zní podobně jako proslulý John Wayne, rovněž název Silver Lode (Stříbrná Strouha) má evokovat asi zlaté Eldorado... Prostě typické béčko, takže zařazení mezi "Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete" nějak nechápu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Ypuc3z7NJ1A(24.11.2013)

 • woody
  ****

  Polozapomenuté americké westernové béčko, které před pár lety dávali v ČT.Šlo zde zhruba o tohle: Kovboj John Payne je v den své svatby obviněn ze zločinu.Město ho začne pronásledovat pod vedením McCart(h)yho.Na konci je samozřejmě heppyend ale jjinak je to metafora jak hrom na Josepha McCarthyho, amerického senátora, který trpějící paranoiu o komouších pracujících na vysokých státních postech pozavíral spousty herců spisovatelů a dalších.Zašel až tak daleko, že nařkl i prezidenta Eisenhowera.Důslrdky si dokážete představit.Díky těmto a dalším dílům však nezůstal zapomenut.(16.9.2004)