Půlnoční nebe

• USA The Midnight Sky (více)
Trailer 1

Osamělý vědec v Arktidě spěchá upozornit astronauty, kteří se vracejí z vesmírné mise, na záhadnou celosvětovou katastrofu. (Netflix)

Trailer 1

3DD!3

Vhodný film na dotvoření letošní Vánoční atmosféry. Koronavirus vyhladí lidstvo a nadějí je nově objevený měsíc na orbitě Jupitera. Rakovinou prolezlý Clooney se jen musí dostat k anténě a zavolat posádce, která se z měsíce vrací, aby je poslal zpátky. Putování zmrzlou pustinou je celkem dobře natočené. Pasáže z vesmíru jsou sice taky hezky natočené, ale hloupé je to až běda. Zpívání písničky při průletu nezmapovanou oblastí nebo poslání těhule do vesmíru uráží každého pravověrného fandu sci-fi. Pointa je sice pěkná, ale očekávatelná. Konec je rádoby plný naděje, ale když si člověk uvědomí jaká je budoucnost zbylých protagonistů, potažmo lidstva je mu do pláče. ()

tron

Dole klobúk za beštiálnu bradu, George. Niektoré momenty super, dojemné, vtipné. Vizuálne to vyzerá podmanivo a draho, najmä scény z vesmíru (scény z vnútra lode a pozemskej základni č. 2 naopak lacné). Oceňujem sympatické postavy, aj keď občas sa príliš tlačí na to, akí sú i po rokoch zohratí a majú rodinné vzťahy; v tomto mi pripadala o čosi realistickejšia posádka zo Sunshine, ktorá tiež pozostávala z profesionálov, ale občas prevládli emócie, čo bolo uveriteľné. Koniec nijaký, bol tam jeden v podstate šokujúci twist, ale zároveň to bolo možno až príliš otvorené a jednak sme sa v jednej chvíli mali báť o osud dvoch postáv, ktoré boli vedľajšie, nijako extra nám dovtedy neprirástli k srdcu a dosť dobre som nerozumel, čo tým režisér sleduje resp. čo odo mňa vyžaduje. Okrem toho dlhé, čiastočne nudné. Plávanie som nepochopil; jednak sa predtým zadýchal aj keď hasiacim prístrojom hasil minipožiar a jednak to akože v daných podmienkach (a v mokrom oblečení) neumrzol?! ()

POMO

Závěr má srdce, ale všechno před ním je bohužel dějově řídké a lehce naivní v očekávání, že diváky čímkoliv osloví. Z dvou napínavých scén jedna vykrádá Gravitaci a druhá je okoukaná. Jako skoro všechno ve filmu. Vyčnívá pouze zajímavé pojetí krve z beztížovém prostoru a interiérový dizajn lodě jako z luxusního bytu futuristického návrháře. Přesně mezi dvěmi a třemi hvězdami. ()

Malarkey

Mám George Clooneye rád. Je to charismatik jak poleno. Jen tady si teda dal práci se zatraceně nudným dramatem, byť s originální tématikou. Zpracování je ale takové, že jsem měl co dělat, abych to dokoukal na rozdíl od kocoura-diváka, který na taboretce nestíhal sledovat ty pěkné záběry jak z vesmíru, tak z Arktidy. To jediné spolu s Georgem je ale jediné na filmu koukatelné. ()

Kaka

Snaha o přemýšlivé scifi, kde se toho příliš nenamluví, lehce se filozofuje o času a životě a relativně intenzivně se přežívá na severním pólu, potažmo vně vesmírné rakety. Místy sympaticky ambientní a zamyšlené, vizuálně vesměs působivé, avšak scénáristicky průměrné a značně nezáživné scifi, kterým si Clooney skalp určitě neudělá. Ve stylu zadumaného Solaris, či Ad Astra. ()

• Kromě sci-fi techniky je ve filmu i spousta skutečné vědecké techniky. Pro Čechy může být zajímavé, že od 48. minuty mladý doktor Augustine Lofthouse (Ethan Peck) vzpomíná na loučení se svou ženou. Na střeše observatoře spatříme celooblohovou kameru vyráběnou v Olomouci. (ic)
  • Scéna, kdy se George Clooney na moment oddělí od herečky Caoilinn Springall, se ve skutečnosti natáčela při sněhové bouři na Islandu. Teplota vzduchu klesala pod 40 stupňů Celsia a herec George Clooney neměl na sobě žádné ochranné brýle, z tohoto důvodu se scéna točila pouze ve krátkých střizích. (Kuzmik)
  • Natáčelo se od 21. října 2019 do 7. února 2020. (SONY_)

Související novinky

Armáda mrtvých je na Netflixu obří hit

Armáda mrtvých je na Netflixu obří hit

29.05.2021

Nejspíš se to dalo čekat, v poslední době se to totiž daří všem větším filmům od Netflixu a jen to ukazuje, že marketingově má streamovací gigant vše dobře pohlídané. Každopádně zombie novinku…

George Clooney se vydá za baseballem

George Clooney se vydá za baseballem

17.10.2020

Herec a režisér George Clooney (Den zrady, Památkáři) se ještě letos objeví ve svém novém režijním počinu The Midnight Sky od Netflixu, mezitím už si však stačil vybrat svůj příští projekt. Tím bude…