Půlnoční nebe

• USA The Midnight Sky (více)
Trailer 1

VOD (1)

Osamělý vědec v Arktidě spěchá upozornit astronauty, kteří se vracejí z vesmírné mise, na záhadnou celosvětovou katastrofu. (Netflix)

Trailer 1

sedm.1

George Clooneyho mám jako herce velmi, velmi rád, a i když s jeho režisérskými aktivitami je to pak už horší, tak pořád ještě ok, ovšem vyloženě tento jeho počin se mu naprosto dokonale vymknul a nemohu to celé označit jinak, než jako kolosální nudný průser, kde se toho skutečně příliš nepodařilo. Snad jen atmosféra arktického prostředí má alespoň nějakou kvalitu a vyvolává jediné oživující momenty v celém filmu, zbytek je ovšem zcela nefunkční podívaná. Film se v podstatě odehrává na třech místech, z nichž jedno, zabývající se minulostí, zabírá sice miniaturní stopáž a smysl dává až v úplném závěru, ovšem i tak se nemohu zbavit pocitu zbytečnosti jeho existence, dále pak na kosmické lodi ve vesmíru a pak ještě právě v Arktidě. To vesmírné dobrodružství je každopádně katastrofální nuda, s otravnými, nezajímavými postavami, bez špetky napětí a emocí, prostě hrůza, a tak poutavým zůstává nakonec alespoň ono nehostinné, zasněžené, mrazivé, zároveň ale nádherné arktické prostředí, které částečně přináší nějaké to vytržení z nudy, pár vypjatějších scén a zmiňovanou působivou atmosféru. Zápletka jinak působí vyloženě nezáživně, zcela bez tempa a ve výsledku divák nakonec zjistí, že je v podstatě i dost o ničem, i když musím podotknout, že pointu v podobě prozrazení skutečných vztahů ústředních postav jsem vážně nečekal a nepůsobila ani emočně vůbec zle, ale mizerný výsledný dojem už stejně nenapravila. Zároveň musím přiznat, že jsem od tohoto snímku čekal absolutně něco jiného, než mdlou sci-fi, plácající se v hromadě nudných dialogů a scén, takže za mě zkrátka opravdu velké zklamání, kdy jsem přesvědčen, že odehrávat se to skutečně jen výhradně v Arktidě, tak by šlo o mnohem výraznější a poutavější podívanou, ale to by pak nemohli tvůrci použít tuto zápletku, což by bylo ovšem jedině dobře. ()

Davies182

Kdybych měl vyjmenovat všechny filmy, které Půlnoční nebe připomíná, a ze kterých Clooney tak očividně čerpal k marnému dosažení režijního perfekcionismu, asi by to byl jeden z mých nejdelších komentářů... Úmorné i napínavé, komorní i rozmáchlé, hodně osobité po tvůrčí stránce. Ale bohužel ne moc divácky stravitelné. Je OK, že se u toho dá fajn pobavit i hipstersky meditovat, a že konec dojme a vyprávění plní úlohu nadprůměrné sci-fi, ale vůbec jsem to neprožíval. Jen tím proplul. [Netflix] ()

Fiftis

Presne túto tému na filmom milujem. Film sa odohráva v budúcnosti, konkrétne vo februári roku 2049. Na Zemi došlo k bližšie nešpecifikovanej klimatickej katastrofe, ktorá spôsobila, že je na väčšine územia nedýchateľný vzduch. Príbeh sa pohybuje v troch rovinách - sledujeme snaženie osamelého vedca, flashbacky do jeho minulosti a posádku na vesmírnej stanici. Až na úplnom konci do seba tieto časti zapadnú. Sme vhodení priamo doprostred rozprávania a až v priebehu sa dozvedáme čiastkové informácie. Konečné odhalenie nemá taký vplyv, hoci sa snaží za každú cenu z diváka vymámiť nejaké emócie. Hlavnou témou je teda opäť skaza ľudstva. Zdá sa, že sa jedná v poslednej dobe o veľmi populárny námet. ()

Malarkey

Mám George Clooneye rád. Je to charismatik jak poleno. Jen tady si teda dal práci se zatraceně nudným dramatem, byť s originální tématikou. Zpracování je ale takové, že jsem měl co dělat, abych to dokoukal na rozdíl od kocoura-diváka, který na taboretce nestíhal sledovat ty pěkné záběry jak z vesmíru, tak z Arktidy. To jediné spolu s Georgem je ale jediné na filmu koukatelné. ()

gogo76

Clooney to nemyslel zle, námet nebol nejhorší. Nie nenudil som sa ako poniektorí, ale samozrejme ako väčšina som od áčkového projektu očakával o niečo viac. Pekné exteriéry, slušné scény z rakety a páčila sa mi scéna s potápajúcim skútrom, ktorá asi ako jediná scéna, divákovi rozbúši srdce. Hneď na to však Clooney logiku pochoval. Akonáhle vyšiel z ľadovej vody som čakal ako si poradí s podchladením...Žiadny oheň, mokré šaty, ukrutná zima, no takmer istá smrť, nie? Vôbec to neriešil, čo ma zarazilo. Komorne ladený film mi nikdy nevadil, tento vzhľadom na rozpočet i obsadenie môžeme smelo zaradiť medzi komorné. O našej Zemi, jej tragédii či osude sa veľa nedozvieme. Cloney uviazol niekde na pol ceste. Ako komorný film nemá tú silu a emóciu, aby sa divákovi zažral pod kožu a ako veľkofilm toho mnoho nedal. Ešte pochválim hudbu A. Desplata, hlavný motív je veľmi dobrý, aj preto som si užil záverečné titulky. 60%. ()

• Scéna, kdy se George Clooney na moment oddělí od herečky Caoilinn Springall, se ve skutečnosti natáčela při sněhové bouři na Islandu. Teplota vzduchu klesala pod 40 stupňů Celsia a herec George Clooney neměl na sobě žádné ochranné brýle, z tohoto důvodu se scéna točila pouze ve krátkých střizích. (Kuzmik)
  • Kromě sci-fi techniky je ve filmu i spousta skutečné vědecké techniky. Pro Čechy může být zajímavé, že od 48. minuty mladý doktor Augustine Lofthouse (Ethan Peck) vzpomíná na loučení se svou ženou. Na střeše observatoře spatříme celooblohovou kameru vyráběnou v Olomouci. (ic)
  • Natáčelo se od 21. října 2019 do 7. února 2020. (SONY_)

Související novinky

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Když na jaře roku 1996 dorazil do kin blockbuster režiséra Jana de Bonta s názvem Twister, jeho vír zábavy doslova zbořil kina. Snímek s velmi štědrým rozpočtem 92 milionů dolarů díky svému poutavému… (více)

Armáda mrtvých je na Netflixu obří hit

Armáda mrtvých je na Netflixu obří hit

29.05.2021

Nejspíš se to dalo čekat, v poslední době se to totiž daří všem větším filmům od Netflixu a jen to ukazuje, že marketingově má streamovací gigant vše dobře pohlídané. Každopádně zombie novinku… (více)

George Clooney se vydá za baseballem

George Clooney se vydá za baseballem

17.10.2020

Herec a režisér George Clooney (Den zrady, Památkáři) se ještě letos objeví ve svém novém režijním počinu The Midnight Sky od Netflixu, mezitím už si však stačil vybrat svůj příští projekt. Tím bude… (více)