Lustr (TV film)

Komedie

Československo, 1979, 49 min

• Dragiii

Existují snímky, kde film jednoznačně tahá jeden herec. A v toto případě to je neoddiskutovatelně Petr Nárožný jako strýček, který má na vše řešení. Ačkoliv je to vtipný obraz příbuzenských vztahů, kdy zejména ti starší mají potřebu se neustále motat do života "dětí", které ale už před několika lety dospěli. Film se opírá o řadu vtipných situací a dialogů, samotný děj již tak zábavný není a dovolil bych si i tvrdit, že i chvílemi nudí. Vzápětí však přijde nějaká perla, která vás zase připoutá před obrazovku. Být o trochu více promyšleného scénáře, mohlo by se jednat o velmi dobrou nadčasovou komedii.(10.12.2012)

"Podívejte, proč si vlastně pořád něco vymýšlíte, když ten lustr vám zcela evidentně spadl a na to odškodnění tedy máte nárok ??" ;) Další poněkud obskurní pokus dua Hynek Bočan, Jiří Just o absurditou napěchovanou nadsázku v rámci obyčejné televizní inscenace znovu patří k velmi rozporuplným kouskům, scénář totiž sice stojí a padá s výbornými dialogy, přičemž příběh vlastně neexistuje a vše se motá kolem špatně zavěšeného lustru, který svým zřícením odstartuje řadu situací směřujících k typické dobové snaze vytřískat co nejvíce z čehokoliv i naprosto průhledné pointě, přičemž mezi již zmiňovanými dialogy naprosto vyčnívají ty strýce Bohouška v podání Petra Nárožného, který dík scénáři svým nesmírně hyperaktivním projevem a kulometnými replikami strhává veškerou pozornost na sebe, zároveň však také udržuje divákovu pozornost u místy dost nudného příběhu, nicméně znovu obsahuje spoustu trhlin, které Just sešívá horkou jehlou !! Stejně odpudivou bych nazval i kameru Saši Rašilova ml., která zejména při exteriérních záběrech asociuje dost špatné home video !! A já se tak nemůžu ubránit dojmu, že třeba zkrácením stopáže klidně na polovinu, bychom dostali povídku nesmírně nadčasovou a svěží, k níž bych se kdykoli rád vracel, takto však jednoho jen silně zamrzí ta neskutečně až trestuhodně nevyužitá spousta tuzemských hereckých legend v čele s Lubomírem Lipským či Stellou Zázvorkovou, přičemž by mě velmi zajímalo, proč se tvůrci rozhodli z nich udělat pouze Nárožného přihravače, možná by se dokonce slušelo říct křoví !! Hudební motiv Ladislava Štaidla zůstává stranou podobně, dá-li se vůbec o hudební složce mluvit !!(20.11.2013)

• Mylouch

Televizní fraška, jejíž žánrové pojetí jako prostoru pro kvalitní herecké exhibice zestárlo. ... v paneláku by se to nemohlo stát !" ... "Nejsme ve Švédsku, tady všechno dělaj lidi, a ne stroje ... a s lidma se dá jednat ... Nebyl bych to já, abych neměl řešení." Nadčasově srozumitelné(9.12.2012)

Možná dávám o jednu hvězdu víc než by Lustr zasloužil, ale když si vzpomenu na to, co v něm předvedl Petr Nárožný, nemůžu jinak. Řekl bych totiž, že zde více než skvěle ztvárnil jednu ze svých nejlepších postav vůbec. Strejda Bohouš ze Záběhlic, který se zpočátku jeví jako nenápadný upjatý hlídač tetičky - kleptomanky, přičemž pouze čeká na příležitost aby vynikl, je neskutečný. Stačí jedna velká "švédská" krabice, jeden lustr a jeden hák ("Ten hák že je malej?") a je to. Rozjede se série pohrom, z nichž každou se strýček okamžitě chystá řešit, přičemž doufá, že je všemi pozorně sledován, aby mohl svoji výkonnou a nesmírně logicky založenou mysl dávat na odiv. Je schopný vymyslet lež, kterou popře lež, která popírá jinou lež popírající pravdu. Je schopný svoji nepatrnou chybu omlouvat zemětřesením nebo stavbou metra, nedělá mu problémy donutit vlastní rodinu, aby jej soudně žalovala, neboť to vlastně všechno dělá pro její dobro a plní si tím svůj vlastní smysl života. Strejda Bohouš je monstrum, vedle něhož vypadají všechny domácnost mladých novomanželů postupně zaplňující tetičky jako krotké ovečky. Strejda Bohouš dokáže neuvěřitelně zdatně psychicky týrat lidi. Strejda Bohouš je tak hrozně chytrý, až je hrozně blbý. A přitom může být stále sympatický. Petr Nárožný mě zkrátka několikrát rozesmál k slzám a já mu alespoň tímto komentářem děkuji.(20.9.2011)

Tak to dopadá, když se mladým manželům motá každý z vlastní rodiny do života a zařizování nového bytu. Jenže když pak neodborně zavěšený lustr spadne a rodina se pustí do pojišťovacího podvodu, dobře to dopadnout nemůže. Ani když hlavním strůjcem pojišťovacího podvodu je Petr Nárožný. Tato situace byla zde dovedena ad absurdum a tato malá komedie, jakých se natočilo spousty, se určitě povedla a patří k tomu lepšímu.(26.2.2013)