Madame Sousatzká

Madame Sousatzka

Drama / Hudební

Velká Británie, 1988, 122 min

• danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Shirley MacLaine + nominace (1) - Nejlepší hudba - Gerald Gouriet(16.12.2008)

Jen další z řady filmů o nadějných mladých klavíristech. Sice nenadchne, zároveň ale ani nezklame.(27.12.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,548,238Tržby Celosvetovo $-(13.11.2009)

Herecký koncert Shirley MacLaine.(1.9.2015)

O hudbě, o pedagogice, o dospívání a především o volbě životních hodnot. 1) Příjemný dojímavý příběh o nadějném byť nikoli geniálním klavíristovi a jeho svérázné učitelce je plný krásné hudby a lidské sounáležitosti. I just don't teach piano. I teach how to live. 2) 62letý otevřeně homosexuální režisér John Schlesinger si vybral správné představitele: 54letou Shirley MacLainovou (madame Sousatzká), která si Zlatý Glóbus za nejlepší herečku zcela zaslouží, 38letou (!) Shabanu Azmiovou z Dillí (Manekova matka) nebo například 39letou modelku a zpěvačku Twiggy (sousedka Jenny, mizerná zpěvačka). 3) V přehledu herců, jak bývá na ČSFD občasným nedobrým zvykem, chybí jedna z hlavních postav - 17letý Navin Chowdhry (klavírista Manek Sen). At the audition John said that my acting was O.K., but that since the whole film was centered around a pianist and I couldn't play the piano, it was a bit of a problem. Ale nebyl. Ruce Navinovi nadaboval britský klavírista Yonty Solomon.(1.2.2016)