Maratónec

Marathon Man

Maratónec

Drama / Thriller

USA, 1976, 125 min

"Je to bezpečné" pozrieť si po tridsiatich rokoch film, ktorého literárna predloha vás pred rovnakou dobou zaujala? Nie je to bezpečné. Film na to doplatil jednou hviezdičkou z predchádzajúceho hodnotenia a ja som si uvedomil, že asociácia Maratónec-zubár je vďaka nemu síce večná, ale jedna scéna film netvorí (okrem toho pri jej opise v knihe som mal oveľa intenzívnejší zážitok, ako pri jej stvárnení vo filme). A okrem slávnej scény je tu už iba slušná réžia a kamera, výborný Laurence Olivier, štandardne dobrý Dustin Hoffman a potom dlho dlho nič. Celkovo to síce hodí mierne nadpriemerný zážitok, ale oproti knihe a spomienkam ide predsa len o sklamanie.(7.9.2010)

Dustin Hoffman sice není mým oblíbencem, avšak jeho filmy často opravdu stojí za to! Maratónec není výjimkou. Příběh obyčejného studenta, který se bez vlastního zapřičinění zaplete do špíny kolem uprchlých nacistů a diamantů, zaujme od samého začátku. Nechybí ani scény, které si člověk bude na dlouhou dobu pamatovat, např. nekompromisní, nevyšperkovaná, tvrdá a testosteronová bitka Roye Scheidera v pokoji, prohledávání Hoffmanova bytu, zubařina či čepel v rukávu Laurence Oliviera.(18.4.2017)

Maratónec je solidní politický thriller staré školy, který ovšem nedosahuje kvalit svých vrstevníků jako Den šakala nebo Tři dny kondora. Scénář je skutečně poněkud překombinovaný - důvodem může být fakt, že jeho autorem je autor románové předlohy, který se zřejmě pokusil dostat do filmu všechny své oblíbené scény. A řada jich dozajista stojí za to (zvlášť těch pařížských) díky nápadité režii. Co se hereckého osazenstva týče, je beze zbytku vynikající. Pozor na nacistické dentisty! Nejsou bezpeční.(4.5.2005)

"Is it safe?" Skvelý thriller, ktorý sa síce pomalšie rozbieha, ale postupne sa stáva jedným z najnapínavejších filmov svojho žánru. Maratónec nemá úplne originálny námet, ale zato prekvapivý scenár a výbornú réžiu. Jeho najsilnejšou zbraňou sú však herecké výkony - Hoffman je vo svojej úlohe nesmierne presvedčivý, a Laurence Olivier ho herecky ešte prevyšuje. Jeho Christian Szell je jedným z najpôsobivejších záporákov, akých som kedy videl. Niektoré scény s ním boli natoľko drsné, že som zatínal zuby. (8/10)(1.10.2011)

U opěvovaného Půlnočního kovboje jsem Schlesingerovu genialitu nenašel, tak jsem rád, že mi to vyšlo napodruhé. Maratónec je zatraceně atmosférický, excelentně natočený a mistrně zahraný, a pokud se vám ho podaří zhlédnout, aniž byste tušili, o čem je (díky bohu za to, synopse tomu filmu musí neskutečně brát vítr z plachet), budete dobré dvě třetiny filmu vyjeveně čumět, jak zprvu nanápadný příběh nabírá otáčky. Ta chvíle, kdy vám všechno zapadne dohromady, je k nezaplacení.(13.3.2009)

• - Na roli Szella byl zvažován Jean-Pierre Aumont či George Cukor. (Kulmon)

• - Babe (Dustin Hoffman) nosí hodinky značky Rolex GMT Master. (dyfur)

• - Postava Dr. Szella je založena na skutečné postavě Josefa Mengeleho, hlavního doktora v Auschwitz, který se v době natáčení filmu ještě skrýval v Jižní Americe. (Javert)