Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (361)

arie 

všechny recenze uživatele

I navzdory faktu, že mi v Maratóncovi výraznejšie prekážali dve dlhšie scény (úvodná automobilová roztržka medzi starčekmi a scéna zo židovskej štvrte v závere, kedy Olivierovu postavu v krátkom časovom rozpätí spoznávajú dvaja pamätníci hrôz z koncentračných táborov), môžem film smelo označiť za regulérnu žánrovú klasiku, ktorá ani po rokoch nestratila nič zo svojej pôsobivosti, na rozdiel od staršieho príspevku režiséra Schlesingera Midnight Cowboy, a i dnes si udržuje status snímky s maximálnym stupňom napätia a štandardne skvelými výkonmi hviezdnych aktérov, mužské oko poteší sympatická, predsa len, Švajčiarka Marthe Keller. ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Maratónec je solidní politický thriller staré školy, který ovšem nedosahuje kvalit svých vrstevníků jako Den šakala nebo Tři dny kondora. Scénář je skutečně poněkud překombinovaný - důvodem může být fakt, že jeho autorem je autor románové předlohy, který se zřejmě pokusil dostat do filmu všechny své oblíbené scény. A řada jich dozajista stojí za to (zvlášť těch pařížských) díky nápadité režii. Co se hereckého osazenstva týče, je beze zbytku vynikající. Pozor na nacistické dentisty! Nejsou bezpeční. ()

Reklama

movie 

všechny recenze uživatele

90% Proslulá zubařská scéna už dnes ve své pokracené verzi nemůže přivodit šok divákům tak jak tomu bylo před třiceti lety, ale i dnes se může lecčíms vytáhnout. Surová rvačka Roye Scheidera v Paříži jako by vypadla z některého Greengrassova filmu, facka Laurenci Olivier je pro mě jednou z nejsilnějších scén, ale stejně tak i předehra k finalé v židovské čtvrti. Velké plus je i dost temná atmosféra a pro mě osobně skvělý Roy Scheider. MARATHON MAN je z hlediska Schlesingerovi filmografie vyjímečný film, Schlesinger se jako režisér jen těžko rozhoduje co vlastně chce točit za žánr, tady je ale evidentní že v thrillerovém poli se našel. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Run, run, run, run faster! 70. léta nacisti diamanty tajná služba historik McCarthismus cizinka láska sex lži bratr smrt vana topení útěk vrtačka + kleště – anestetikum – zuby = brr mučení nějaká krev zrada útěk * chaos roztěkanost přespříliš témat politika = nuda sevřenost 0% k zapamatování scény 3 Hoffman běží zarputile standard Olivier parchant veřejný lynč vítaný cílová páska daleko thriller --> preferuji sprint. 70% Zajímavý komentář: andrewz ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Zlatí Chlapci z Brazílie. Scenáristické peklo s kvantom absurdných scén (senilná auto-naháňačka v úvode!), prekombinovaným dejom a s kolosálne prehrávajúcimi hercami. Ku koncu to nezvláda ani samotný Laurence Olivier (v 1977 Akadémii zjavne riadne šibalo, viď nominácia pre Piper Laurie), no na to čo predvádza Dustin Hoffman niet slov. Azda len možno povedať, že do prípadného pokračovania by som ho odporúčal preobsadiť Nicolasom Cageom a bude to dokonalé. ()

Galerie (201)

Zajímavosti (22)

  • Přestože hrál Dustin Hoffman doktoranda, bylo mu v době natáčení 38 let. (Kulmon)
  • Postava Dr. Szella je založena na skutečné postavě Josefa Mengeleho, hlavního doktora v Auschwitz, který se v době natáčení filmu ještě skrýval v Jižní Americe. (Javert)

Související novinky

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (více)

Reklama

Reklama