Maratónec

Maratónec

Drama / Thriller

USA, 1976, 125 min

• gudaulin

Nedávno jsem psal komentář ke snímku Taxikář a obdivoval jsem, jak film zůstává pořád aktuální a působivý i s odstupem několika dekád. Maratónec vznikl v téže době, ale vyvolává opačný dojem - zatuchlina je z něj cítit na dálku. Za zmínku v jeho případě stojí něco jiného. Silná herecká sestava v čele se slavným Laurencem Olivierem a mladým Dustinem Hoffmanem, kteří jsou obvykle spojováni s umělecky ambiciózními projekty, tady zabraňuje vidět skutečný stav věcí. I ti nemnozí, kteří projevují ve svých komentářích výhrady, činí tak se sebekritikou hodnou příslušníka sekty, který se kaje kvůli nedostatku víry. Maratónec ve skutečnosti patřil k běžnému komerčnímu zboží natočenému k okamžité spotřebě. Němečtí váleční zločinci hráli tutéž roli, jakou v dnešní době zastávají islámští teroristé. John Schlesinger sice nemůže Maratónce považovat za zlatý hřeb své kariéry, nicméně řemeslo je to stále solidní. Zásadní slabina ale spočívá ve scénáři, který místy film stahuje až někam k hranici parodie. Kupříkladu když se smrtelně zraněný bratr plazí městem, aby zemřel hrdinovi v náručí. Motivace postav a jejich duševní pochody u mě často vyvolávaly krčení ramen a kroucení hlavou. Tohle si podle mého zasloužilo 3* v 70. letech. Dnes už musím nevyhnutelně jít níž. Celkový dojem: 40 %.(28.4.2016)

Spočiatku som mal pocit, že nie všetkým pasážam plne rozumiem a miestami mi prišlo,že záporáci sa správajú značne nelogicky. Ako sa ale kostrbato formoval dej, nechal som sa vtiahnuť do atmosféry tajomna (ako to mám rád), kde aj také nevinné medziprestávky ako beh pri oplotenej rieke oddialili následné skutočnosti a dostatočne aklimatizovali divákovi chuť odhaľovať tajomstvá (bitka v Central parku, ústredný vzťah, scéna po bratovej smrti). Potom prišla opäť fáza miernej prázdnoty (zuby), aby hneď na to prišla tá napínavá naháňačka s hudobným doprovodom akoby od samotného Jerryho Goldsmitha. Následne sme prenikli do záverečnej nabitej fázy, po ktorej môžem opäť skonštatovať, že som videl prvotriedny old school thriller. Hláška filmu : "Je to bezpečné?" :-D.(9.1.2014)

Thrillery 70. let měly vynikající herce, výborné scénáře a točili je nejlepší režiséři. Maratonec k nim patří. Už jen pro slavnou zubařskou scénu a legendírní hlášku "Je to bezpečné?". Mimochodem zde se povedl i dabing - Ladislav Mrkvička, Jiří Holý, Eduard Cupák, Vladimír Šmeral, Eva Hudečková a další.(8.9.2010)

Ptáte se mě, jestli je to bezpečné? Nemám se na toto spíš ptát já vás, pane doktore..? Když se řekne Maratónec, každému se asi vybaví proslulá scéna dentální tortury, někdo si třeba vzpomene i na Babeovu sexuální výdrž, ale pro mne je hlavní devízou temný, místy až mysteriózní feeling, ke kterému výrazně přispívá i to, že Schlesinger dlouho neodhalí karty a kašle na nějakou dějovou sevřenost. Vyzdvihovat herecké výkony ústředního dua je jako nosit nacistické zločince do Jižní Ameriky, ale je na místě ocenit i upozaďovaný talisman pro štěstí, který se používal hlavně v 70.letech a nosil jméno Roy Scheider. Škoda, že „Jewish revenge fantasy“ už nepatrně ohlodal zub času a taky od novely značně odlišného konce, který celkové vyznění zlehka polije hřebíčkovou tinkturou. Dodatek: Všimli jste si, co si postava Hoffmana na sebe navlékla, když vylezla narychlo z vany, aby se skryla před poskoky nacisty Szella? V čem byla mučena a v čem utíkala po ulicích před svými pronásledovateli? Pruhované pyžamové kalhoty nápadně připomínající část vězeňského mundúru (třeba v koncentračním táboře). Náhoda, nebo úmysl?(3.2.2017)

Vynikající drama s hvězdným obsazením. Vyděšený Dustin Hoffman musí s hrůzou čelit neustále se opakující otázce Laurence Oliviera: ,,Je to bezpečné?"...,, A nyní vám budu vrtat zub až na nerv .",,Íííííííííííííííííírrrrrrrrrrrr !" Film není samozřejmě o šíleném zubaři ( to je Dentista), ale byť ho vidíte poněkolikáté, vždy se vám vybaví zubařská scéna, která napoprvé doslova mrazí. Každopádně největší trauma a nakonec satisfakci budou mít z filmu případní přeživší z 2.sv.války....(23.8.2010)

• - Filmová hláška - "Je to bezpečné?" - byla zvolena jako 70. nejlepší filmová hláška přímo Americkým filmovým institutem. (Javert)

• - Hlavní roli měl hrát původně Al Pacino. (Kulmon)

• - Legendární mučící scéna musela být zkrácena poté, co se na předpremiéře udělalo publiku špatně. (Javert)