Maratónec

Marathon Man

Maratónec

Drama / Thriller

USA, 1976, 125 min

Maratónec dává sousloví politický thriller ten správný obsah. Většina podobně laděných snímků jsou spíše akční záležitosti a o nějakém napětí nemůže být moc řeč. Ale v tomto případě John Schlesinger skvěle převedl na filmové plátno paranoiu a hrůzu, vycházející z bezmoci a nevědomosti. Od scény kdy se Babeovi vloupají do bytu až do závěru napětí nepolevuje. Kromě skvělé režie pomáhá tísnivou atmosféru dotvářet i vynikající zlověstná hudba. Role nácka Szella je pro herce výzva, kterou Laurence Olivier s přehledem zvládnul a jestli je film kvůli něčemu nezapomenutelný, je to kvůli jeho scénám.(25.6.2012)

Vynikající drama s hvězdným obsazením. Vyděšený Dustin Hoffman musí s hrůzou čelit neustále se opakující otázce Laurence Oliviera: ,,Je to bezpečné?"...,, A nyní vám budu vrtat zub až na nerv .",,Íííííííííííííííííírrrrrrrrrrrr !" Film není samozřejmě o šíleném zubaři ( to je Dentista), ale byť ho vidíte poněkolikáté, vždy se vám vybaví zubařská scéna, která napoprvé doslova mrazí. Každopádně největší trauma a nakonec satisfakci budou mít z filmu případní přeživší z 2.sv.války....(23.8.2010)

Maratónce jsem měla v podvědomí jako "ten" film s Dustinem Hoffmanem, Laurencem Olivierem, v němž je jistá brutální scéna, v níž hlavní roli figuruje právě Laurence, coby sadistický lékař, který Dustinovi na zubařském křesle způsobí mučivé trýznění. O filmu jsem si myslela, že bude více, snad asi, šokující, či ještě více napínavý. Asi ta nejdrsnější scéna je právě na zubařském křesle, zbytek filmu je napínavým, skvěle zvládnutým příběhem, v němž mi však chybělo "něco" z toho, abych z něj mohla být v údivu a říkala si třeba "tak to je mazec..." Dustin geniální jako vždy, tentokráte v ženské společnosti Marthe Keller, která si o rok později zažila románek s "Bobby Deerfieldem."(10.10.2011)

90% Na jedné straně perfektní atmosféra, na druhé straně z toho sálá chlad a syrovost 70. let. Perkfektní kamera, zvuk, hudba i střih. Také zajímavý casting i když mi chvíli trvalo, než jsem si zvyknul (hoffman jako akční hrdina?, olivier jako nacistický padouch? zvlastni, ale nakonec jsem jim to zral, nejprirozenejc asi pusobi roy scheider, ktery hraje v prvni hodine hlavní roli spiona).(26.4.2010)

Každý se bojí zubaře. A kdo ne, ten ještě neviděl Maratonce aneb Dustin Hoffman běží o život v učebnicově vybroušeném thrilleru, po jehož zhlédnutí už vás do ordinace zaručeně nikdo nedostane ani párem koní. Závěr je možná zlehka přitažený za vlasy, stejně jako Hoffmanova proměna z nechápající oběti v muže činu, ale filmu jako celku to na kvalitě nijak zásadně neubírá. Takže se uvolněte, otevřte ústa a dobře si rozmyslete, co odpovíte, až se Vás zase jednou Váš dentista zeptá, jestli je to bezpečné...Čtyři a 1/2 hvězdy.(1.5.2007)

• - Legendární mučící scéna musela být zkrácena poté, co se na předpremiéře udělalo publiku špatně. (Javert)

• - Na roli Szella byl zvažován Jean-Pierre Aumont či George Cukor. (Kulmon)

• - Filmová hláška - "Je to bezpečné?" - byla zvolena jako 70. nejlepší filmová hláška přímo Americkým filmovým institutem. (Javert)