Půlnoční kovboj

Midnight Cowboy

Polnočný kovboj

USA, 1969, 113 min

Vidět v krátké době Jona Voighta dvakrát za sebou a z toho v jednom filmu ze současnosti, je téměř nostalgicky bolestný zážitek. Ovšem vidět Dustina Hoffmana v roli Rica, je nezapomenutelný zážitek. Smutné, ale skvěle natočené drama o tom, jak rychle se naivnímu Joeovi rozcupoval jeho americký sen, za kterým tak nadějně vyrazil. Jejich snové představy byla jedna z věcí, které tomu přidaly ten správný šmrnc. A úvodní a závěrečná píseň byla vybraná taky výborně. Jediné, co mi moc nesedlo, byl ten prapodivný večírek, na který byl Joe pozvaný, ale na druhou stranu to tam taky patřilo, protože to charakterizovalo přesně 60léta. Určitě je to jeden z těch silnějších filmových zážitků, které stojí za to vidět. A za Dustina jdu určitě na plný počet.(27.5.2013)

Hodně těžký film, který na mě ale stoprocentně přenesl atmosféru té doby. A výkon Hoffmana je prostě výbornej. 80%(23.12.2013)

Bola to teda riadna depkarina. Takto to vyzera ked si myslite ze cely svet caka len na vas a zrazu padnete tak na hubu ze si vybijete aj zuby mudrosti. Jon Voighta som doteraz vnimala ako velmi zvlastnu postavu, ktora sa mi nikdy tak uplne nehodila do roli, co hral. Po tomto filme si ale ziskal nejake tie moje sympatie. O tom, ze Dustin exceluje, snad netreba ani diskutovat.(16.1.2015)

Jeden z těch filmů, co komančové pustili v 80.letech minulého století do TV.(20.8.2016)

Mám rád drámy a musím priznať, že som čakal viac. Najviac od samotného spracovania, príbehu, ktorý mi prišiel nedotiahnutý, nepreklenutý. Pozostáva z rôznych epizód, ktoré si neviem akosi spojiť. Tak ako si neviem spojiť isté výlevy z minulosti Joe Bucka. Nad to však vyčnievajú výkony Voighta a hlavne Hoffmana, ktorý ma utvrdil, že je to skutočný herecký chameleón. Bravúrne vtelenie sa do tuberáka. Voight je zasa presvedčivý snilko a mimikou tváre dosť dobre zobrazuje i naivku, ktorá čaká od NY veľa, avšak veľa toho stratí. Celkovo sa jedná o tragikomiku a od nasťahovania Bucka k Rizzovi i o depku.(26.10.2016)

Nádhera, a scéna s přecházením ulice je nezapomenutelná, eď tady jdu já :-)))(11.6.2007)

Výborná úvodní píseň, jež se stále používá při scénách jízdy někam pryč, za změnou.. Fenomenální výkon Dustina Hoffmana.(23.10.2008)

od tohto filmu vie zaspinit vymyslene idealy USA tak drsne a uspesne uz len Scorsese. Schlessinger the first.(24.11.2009)

Za výkony obou dvou představitelů a tu píseň Everybody's talking at me, která se stala přímo symbolem tohoto filmu je to jasných pět.(10.6.2011)

Strhující výkon D. Hoffmanna, skvělá režie, režisér nám odhaluje nám odvrácenou stranu New Yorku a zavádí nás do jeho špinavých čtvrtí. A to vše především díky skvělému scénáři...(9.2.2014)

Přes všechny světlé okamžiky je Půlnoční kovboj hlavně mimořádně smutný, a to právě díky reálnosti. Když jsem tak přemýšlel nad nejsmutnějšími filmy, tak mi krom Schindlerova seznamu vyvstává v hlavě právě Půlnoční kovboj, protože mi z něj v hlavě zůstala právě jenom ta tíživá stránka. Skvělé herecké prožití, výborná hudba a hluboký zážitek z kina, na které se fakt nezapomíná.(3.3.2014)

Po první polovině jsem se chvílemi trošku nudil. Hofman perfektní. 3,5*(15.3.2017)

Texaský "kovboj" Joe Buck (Jon Voight) odchádza z malomesta do veľkého New Yorku - mesta, o ktorom sníva, že sa v ňom stane gigolom a zarábať si bude "obšťastňovaním" bohatých postarších paničiek z Manhattanu. Už prvé dni v metropole východného pobrežia Spojených štátov mu ukážu realitu tohto mesta, ktoré sa s nikým nemazná. Joe Buck však stále naivne dúfa vo svoj sen a rozhodne neskladá pomyselné ružové okuliare. Z newyorského sna ho však pomaly začína vytrhávať "Ratso" (Dustin Hoffman), tuberkulózou nakazená pochybná existencia, ktorého jediným snom je utiecť z pekla tohto mesta a žiť svoj sen v Miami. Režisér John Schlesinger v roku 1969, na konci jednej uvoľnenej dekády svetových dejín, prináša divákovi mnohými cenami ocenený snímok, ktorý v mnohom vystihuje nielen dobu svojho vzniku, ale všeobecne ľudskú povahu, snahu niečo dokázať, ale aj tvrdý pád možno až na úplné spoločenské dno. Nielen všetky tieto aspekty, ale omnoho viac, sa tvorcom darí prenášať do príbehu. Ten je bez pochýb veľmi silným pilierom celého filmu, ale aj napriek tomu ho nemožno označiť za ten úplne najsilnejší a najdominantnejší. V príbehu, ktorý sa nesie na spomenutej základnej načrtnutej dejovej rovine, má okrem toho divák možnosť nahliadnuť aj na časť minulosti Voightovej postavy, ktorá je vyobrazená v pomerne dynamických čiernobielych záberoch. Hoci nezohrávajú v rámci celého príbehu významnejšiu úlohu, sú rozhodne zaujímavým psychologickým "backgroundom" jeho postavy. Dôležitejšiu úlohu v kvalitne spracovanej príbehovej časti zohráva najmä rovina prítomnosti. V nej tvorcovia pracujú s veľmi nenápadnou, ale šikovne vyobrazenou dejovou gradáciou, pričom prechádzajú všetkými jej stupňami a zapájajú do nej najmä postavu mladého texaského "snílka". Veľké sny, spoznanie pravdy, krutá realita, pád na dno, snaha dostať sa hore akýmkoľvek spôsobom. Výborným spôsobom na ňom demonštrujú vysnenú fikciu a holú realitu miliónteho a prvého človeka, ktorý kedy prišiel skúšať šťastie do "mesta, ktoré nikdy nespí". A aj keď je celý vyobrazený filmový príbeh iba fikciou, divák ľahko pochopí, že minimálne niečo málo pravdy na ňom byť musí. Sila príbehu a všetkého, čo zobrazuje, je tak rozhodne veľmi silnou stránkou snímku. Za tú vôbec najsilnejšiu však možno dozaista považovať hlavnú hereckú dvojicu Jon Voight a Dustin Hoffman. Ich herecký výkon je znamenitý, ich spoločné scény sú mnohokrát plné sarkastického vtipu, a vo všeobecnosti sa na nich pozerá dobre. Treba však spomenúť, že Jon Voight, respektíve jeho postava, o niečo prevyšuje postavu Dustina Hoffmana. Nielen výškou, ale najmä tým ako je napísaná, a akým spôsobom dokáže zaujať diváka. V tomto smere je postava Joea Bucka istotne zaujímavejšia než "Ratso", pretože za necelé dve hodiny filmovej minutáže možno viac badať jej postupný vývoj. Naopak s "Ratsom" je to "all downhill from here" už od začiatku, čo nie je až tak divácky atraktívne. Tak či onak, jeden dopĺňa druhého a spolu tvoria silné filmové duo. K pozitívam snímku treba jednoznačne zaradiť aj výpravu. Keďže je väčšina filmu situovaná do New Yorku, už to je divácka výhra sama o sebe. Ale keď vezmeme do úvahy, že sa jedná o špinavý New York konca šesťdesiatych rokov, ktorý je na jednu stranu odpudzujúci, ale na druhú stranu zároveň filmovo neskutočne atraktívny, je to všetko, čo si divák môže priať. A ako úplnú čerešničku na torte možno spomenúť známu skladbu "Everybody's Talkin'" speváka Harryho Nilssona, ktorá skvelo dopĺňa snímok ako jeho titulný soundtrack. Midnight Cowboy nie je filmom bez chyby. Určite však divákovi ponúka viac pozitívnych aspektov, než tých negatívnych, vďaka čomu nie sú slabšie stránky až tak citeľné. Snímok boduje najmä vďaka skvelo napísanému príbehu, ktorý sa aj napriek tomu, že je fikciou ponára pomerne hlboko do reality mnohých z tých, ktorí kedy prišli do New Yorku nájsť šťastie, ale nikde ho nenašli. Snímok takisto boduje vďaka zohranej hereckej dvojici Voight-Hoffman, ktorí dokážu zo svojich postáv vydolovať maximum a divákovi ponúknuť zážitok aj v tomto smere. Body možno filmu prihodiť aj za spomínanú výpravu a titulnú skladbu. Ceny, ktorými je tento snímok ovenčený, si rozhodne zaslúži, pretože svojím dramatickým spracovaním a stále živým tématom má divákovi čo ponúknuť aj dnes.(1.11.2018)

Nejlepší Schlesingerův film, nejlepší role Dustina Hofmana, senzační Voight jako kovboj. Nostalgická vzpomínka na dobu, kdy se ještě v Hollywoodu dělalo umění.(16.5.2007)

Spíše než na příběhu se zde zakládá hodně na obrazotvornosti, ale to mi došlo až tak v půlce filmu, kde jsem se začal trochu nudit. Z filmu jsem si sám vzal takový vzkaz, že ta USA je sice svobodná země, ale že to není zas taková sranda se probít a něco urvat. Já to samozřejmě věděl už předtím, ale ve většině amerických filmech to tak zobrazeno není, to mi musíte dát za pravdu. Čekal jsem klasický vzestup dvou týpků ze kterých se stanou milionáři, za což jsem rád, že to se naštěstí nekonalo.(30.5.2009)

Ta doba me chybi.....(13.7.2013)

Nemecky nazov: Asphalt Cowboy(6.8.2007)

Zlatý glóbus - 1: Nový objev - Jon Voigh. Nominace - 6: Režie, Film, Herec - Dustin Hoffman, Herec - Jon Voight, Scénář, Herečka vedl. role - Brenda Vaccaro ...... Bafta - 6: Herec - Dustin Hoffman, Režie, Film, Střih, nový objev - Jon Voight, Scénář.(25.11.2007)

Moc smutný film, kterej se vás až po chvíli plně rozleží. Ještě popřemýšlím, třeba dám i plnej počet. Zatím 4.5*(7.9.2009)

Stará dobrá klasika o lidských touhách, naivitě, přátelství, vychcanosti, smutku, hlouposti, nelásce a vůbec lidskosti podbarvená hudbou, která vyvolává melancholickou níladu i po 40 letech.(21.10.2009)

Film, kvůli kterému existuje Amerika... ...Musím se přiznat, že něžné vybrnkávání elektrické melodie Lynyrd Skynyrd, zvolna se vznášející nad pláněmi ve mě vyvolává přímo neuvěřitelné pocity. Ne, zoufale jsem nechtěl, aby hlavní hrdina opouštěl Západ a šel za svým snem do NY. Už GTA líčí "přejmenovaný" Nový York dost depresivně, stejně jako Requiem za sen...Nikdo však nezašel až tak daleko. Hoffamana zrovna nemusím, ale zde exceloval, stejně jako Voight: (spoiler) jak se v autobuse dělil o svůj americký sen s cestujícími, zoufale jsem si přál, ať už jej někdo pošle ... někam. Nikdo neposlal a tak se stalo, že film de facto o sexu okupuje dočasně mé pomyslné top ten. Kdo vchází mnou, nechť naděje se zhostí...(22.4.2010)