Půlnoční kovboj

Midnight Cowboy

Polnočný kovboj

USA, 1969, 113 min

Vidět v krátké době Jona Voighta dvakrát za sebou a z toho v jednom filmu ze současnosti, je téměř nostalgicky bolestný zážitek. Ovšem vidět Dustina Hoffmana v roli Rica, je nezapomenutelný zážitek. Smutné, ale skvěle natočené drama o tom, jak rychle se naivnímu Joeovi rozcupoval jeho americký sen, za kterým tak nadějně vyrazil. Jejich snové představy byla jedna z věcí, které tomu přidaly ten správný šmrnc. A úvodní a závěrečná píseň byla vybraná taky výborně. Jediné, co mi moc nesedlo, byl ten prapodivný večírek, na který byl Joe pozvaný, ale na druhou stranu to tam taky patřilo, protože to charakterizovalo přesně 60léta. Určitě je to jeden z těch silnějších filmových zážitků, které stojí za to vidět. A za Dustina jdu určitě na plný počet.(27.5.2013)

Ocenění: Oscar 1969 - režie, film, adaptovaný scénář; nominace: hlavní herec (D. Hoffman), hlavní herec (J. Voight), vedlejší herečka (S. Miles), střih BAFTA - herec (D. Hoffman), režie, film, střih, nejnadějnější herecký nováček (J. Voight), scénář MFF Berlín - Cena OCIC Ceny Bodil - neevropský film David di Donatello Awards - režie zahraničního filmu, zahraniční herec (D. Hoffman) Zlatý glóbus - nejnadějnější herecký nováček (J. Voight) Italian National Syndicate of Film Journalists - režie zahraničního filmu Kansas City Film Critics Circle Awards - režie, film Ceny Laurel - drama, herec v dramatu (D. Hoffman), herecký nováček (J. Voight) National Society of Film Critics Awards - herec (J. Voight) New York Film Critics Circle Awards - herec (J. Voight) Writers Guild of America - dramatický adaptovaný scénář(2.6.2011)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(14.2.2009)

Pribeh naivniho Cowboye Joea ktery prijizdi do New Yorku...a veri v to ze mu cely NY bude lezet u nohou..tvrde dopadne na dlazbu a opak se stane pravdou. V odvracene tvari NY je mu pritelem a pruvodcem ztroskotanec s tuberkulozou 'Ratso' Rizzo..rikejme mu Rico ma to radeji. Spolu se protloukaji mestskym zivotem, shaneji penize na preziti sni o svych snech a snazi se zapomenout na stare sramy na dusi. Velmi prijemna podivana, ale musi byt nalada. Velice me potesil titulni song > Harry Nilsson - Everybody's Talking < ktery dal predzvest nalady filmu... Dávam 4* ale cim vic o tom premyslim film by si urcite 5* zaslouzil ....(14.9.2007)

"Teda já vám řeknu pravdu, já nejsem vůbec žádnej kovboj !! Ale jsem děsnej hřebec !!"(22.12.2013)

Pusobive spinava, chladna a depresivni atmosfera 70's New Yorku ala Taxi Driver, jen cela ta story o kovbojskem gigolovi je ponekud gay, ostatne stejne jako vzezreni Jona Voighta za mlada. Ma stesti, ze to tam za nej valcuje skomirajici Dustin Hoffman. 6/10(3.9.2011)

• kleopetra

Mě to prostě nudilo... Asi nedovedu docenit některé intelektuální aspekty, ale moc jsem se nebavila.(17.1.2012)

Vidina amerického sna sa dokáže rozpustiť v zábleskoch niekoľkých okamihoch. Schlesinger sa pokúsil túto charakteristiku preniesť vrchovite ako hlavnú tematickú tézu a podriadil jej veškerú direktívu a efekty fantazíjnosti a depresie, ktoré mátajú naše postavy. Inak v Polnočnom kovbojovi prevažuje usporiadanie života a chladnosť, ktorá z náležitých nevyvskriesených a nevypestovaných stereotypov prerastá do priameho zásahu bezohľadnej prítomnosti a formuje a kreuje jej výsledný prejav. Koncom 60tych rokoch takýto vzrast nezávislých námetov a odlišnej umeleckej činnosti prichádzal akosi samo a reagoval omnoho autentickejšie na pôsobiská špinavej ulice, ako tomu bývalo predtým.(23.8.2016)

Přes skvělé herecké obsazení se mi film nijak zvlášť nelíbil. Asi mi generace 60.-70 let nebyla svým chováním a myšlením dost blízká. Film mě neoslovil, ale připouštím, že výkony hvězd byly skvělé.(20.9.2007)

Film, který vás dojme, i když citově nevydírá, a nepůsobí vulgárně, i když je plný sexu a špíny. Spousta zajímavých a pochopitelných postav, zapadající hudba, flashbacky... Zkrátka well-made movie.(31.12.2010)

The Great American Disillusion!(18.5.2011)

Trochu zvláštní a místy hodně depresivní film, který rozhodně není pro každého a poteší spíše náročnějšího diváka. Scénář je víceméně postaven především na úžasném hereckém výkonu Dustina Hoffmana, který už v té době dokázal, že je skutečně výjiměčným umělcem a zdatně mu přihrává i mladičký Jon Voight. Nesmím zapomenout také na parádní hudební doprovod.(8.8.2008)

základní kámen moderní kinem.(12.3.2009)

Autentická zpráva o tom, jak mohou dva ztroskotanci přežít na "pustém ostrově" New York. Dávají nám naději, že na tom nejsme zase až tak špatně! Dle mého názoru snad nejkontroverznější film, jenž byl kdy oceněn "slepým" Oscarem.(12.1.2010)

Hodně silný, řekl bych psychedelický snímek, který staví hlavně na hereckých výkonec obou hlavních představitelů.(25.6.2012)

Moc hezký a zábavný příběh o tom, že život je boj. Dustin Hoffman ve své památné roli. Jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaký jsem kdy viděl. Až tady jsem si uvědomil jaké obrovské charisma a herecké schopnosti dostala do vínku tato nosatá holywoodská "antihvězda" dosahující výšky pouhých 167 cm. Jon Voight roli najivního, venkovského balíka ztvárnil rovněž bravůrně.(19.8.2007)

Nádhernej film o síle lidského kamarádství s bezva ústřední dvojicí Voight-Hoffman, skvělou hudbou Johna Barryho, kreativní vizuální stránkou a příběhem, který dokáže chytnout. Film má spoustu výborných míst, ale jednu pasáž si neodpustím vyzdvihnout: "Florida Fantasy", podbarvená geniální hudbou, mě zkrátka odrovnala.(9.1.2013)

Zbožňuju Dustina Hoffmana, nesnáším Jona Voighta, ke Schlesingerovým filmům mívám neutrální postoj - neurazí, nenadchne (s výjimkou Dne kobylek). Špínu a hnus života na společenském dně už jsem na plátně viděla nesčíslněkrát a v mnohem kvalitnějším podání. Jestli tenhle film něco drží nad vodou, je to právě Hoffmanův excelentní výkon, ale kult to pro mě není a nikdy nebude.(3.1.2010)

Depresivní snímek. Strašně se mi líbily snové scény a představy hlavních hrdinů, které ostře kontrastovaly s drsnou realitou jejich každodenního života. Upřímně John Voight mi moc nesedl - zahrál svoji roli dobře, ale nijak excelentně. Narozdíl od Hoffmana, který v tomto filmu podal ještě lepší a věrohodnější výkon než v Absolventovi.(20.5.2005)

Skvělý Jon Voight. Ještě lepší Dustin Hoffman. K tomu parádní hudební doprovod a silný příběh. Myslím, že tři Oscary to dokazují jasně. Tenhle film je prostě z té nejvyšší kategorie.(20.4.2006)

Zopaknuto na platne a porad funguje stejne skvele - krasna kamera, Voight a Hoffman jako kombinace, ktera potesi.(25.11.2007)