Koly

Tom Gries ve spolupráci s Benem Gazzarou a Anthony Hopkinsem dokázal vytvořit vynikající historické drama, ve kterém polský doktor Adam Kelno (Hopkins) bojuje v soudním procesu o svou pověst s bývalým americkým leteckým esem a prominentním spisovatelem Abem Cadym (Gazzara), jenž viní Kelna ze zločinů proti lidskosti, kterých se měl údajně dopustit během svého pobytu v koncentračním táboře Jadwiga (jde o fikci) za druhé světové války. Gries šel na celou věc od lesa. 390 minut mu dávalo dost času a nemusel nikam spěchat. Nejprve diváka detailně seznámí s oběma hlavními protagonisty tak, že kladnými hrdiny by mohli být klidně oba dva. Potom začne postupně jednotlivé pohledy na ně různě měnit a naleptávat. Vrcholem celého filmu je pak samotný soudní proces, který je vedený bez jakýchkoliv zábran s cílem vyhrát a rozdrtit druhou stranu a který mě osobně nenechal ani na chvíli vydechnout. Plný počet bodů dávám tomu, jak je celý film zpracovaný. Obsahově není bez chyb, některé věci mě až zvedaly ze židle (hlavně je až nechutně pro-sionistický, dále pak myšlenka kolektivní viny křesťanského světa za holokaust, atd.). Další problém mám se samotným vyzněním. Pokud ho akceptujeme, tak by bylo možné vést soudní procesy proti přeživším členům židovských Sonderkommand. Zkrátka Gries celou dobu bruslí na tenkém ledě, ale myslím si, že to zvládl. ()

klima777

Trošku zdlouhavá mini-série, jejíž téma je nesmírně závažné a obzvláště drásavé. Může se mučitel přerodit ve váženého lékaře a filantropa? Byl tím mučitelem vždy nebo se jím stal pod tlakem okolností? Omlouvá jej něco? Na druhou stranu je řečeno: "Kdo zachránil jediného člověka, jako by zachránil celý svět". Což je obětem vivisekce pochopitelně jedno. Scény ze soudní síně působí nebývale autentickým dojmem. Ke sledování tohoto neobvyklého díla potřebuje člověk notnou dávku odvahy (ovšem hlavním důvodem není fakt, že standard televizní tvorby se dnes nachází zcela jinde; přesto však QB VII předběhlo svou dobu a domnívám se, že i dnes může provokovat – především díky ambivalenci, a tudíž uvěřitelnosti hlavních postav). ()