Nebát se ničeho

(studentský film)
  • angličtina Don't Be a Pussy (festivalový název)

Tancování a parkour jsou už dávno mimo. Na základku přišel kroužek youtuberství. Proč ale kanály dětí odebírají stále jen jejich rodiče a spolužáci? Katka a Rachel, dvě nejlepší kamarádky, se rozhodnou, že jejich video bude průlomové. A jak říká jejich vzor: followeři nejsou zadarmo a když chceš něco dokázat, nesmíš se bát – ničeho. (Festival krátkých filmů Praha)

xxmartinxx

Předchozí Jiráskův film se mi líbil, ale tohle je uondané, průhledné, nechutně dlouhé (tohle by se dalo efektně odbýt za pět minut) a vlastně vůbec nevím, co ten film chce být. ()

Kothy

Docela zajímavý nápad na studentský film. Co se jen může pokazit, když dvě malé holky natočí video, které na internetu lidi zaujme? No docela dost věcí. Všechno se dost vyhrotí a oběma holkám to změní život. "Ještě fotku na Insta." ()

honajz2

SPOILERY Tohle fakt vyhrálo na Noci filmových nadějí cenu za nejlepší hraný film? To je snad vtip, ne? Má to sice slušnou kameru, ale jinak to absolutně nefunguje. Už jen ten začátek byl divný - co za školu má kroužek youtuberování? A která škola se připravuje na situaci teroristického útoku tak urputně, že to až připomene scénu ze Železného obra, kde se děcka učí, co dělat, kdyby byl jaderný útok zrovna když jsou ve škole? Ale dobrá. Chápu, že to vlastně kritizuje dnešní dobu, sociální sítě a posedlost být slavný za každou cenu (i když tohle zní až moc epicky) - prostě moralitka, no, ale v tomhle podání to vypadá špatně. Leda by to byla černá komedie, protože pak by se mi to i líbilo, ale je z toho hodně znát, že to Jirásek myslel smrtelně vážně. Holky mi byly protivné už od začátku a kam se jejich pokus o virál vyvine mi bylo taky celkem rychle jasné. Je na tom ale krásně vidět, jak je scénář špatný - Katka a Ráchel jsou hlavní hrdinky filmu a právě ony dvě chtějí mít úspěch na YouTube za každou cenu. Občas s nimi je ještě tlustá kamarádka, která s nimi chvíli je, pak zas ne a třeba při jejich akci tam vůbec není a v závěru zmizí už úplně. Tím pádem jakou měla roli v příběhu? Aby jednou zaflosovala a jednou se pokusila "chodit" po zábradlí? O hlavních hrdinkách nevíme vůbec nic, kromě toho, že chtějí být slavné a toho, že Katce připadá její jméno vidlácké (mě teda spíš přijde strašné jméno Ráchel, to bych dítěti dal jen za trest). Jejich posedlost za popularitou je dovede tak daleko, že se pokusí o falešný teroristický útok - zrovna při hodině s učitelkou, která je na teroristické útoky připravuje (btw samozřejmě v tom nesmí chybět učitelčin skrytý rasismus). Samozřejmě to vede k průseru a úplně úžasnému závěru - učitelka youtuberování je ze školy vyhozená (pochopitelně, to je jediné, co v tom závěru dává smysl) a Katka s Ráchel mají od rodičů zákaz, aby se spolu bavily (o nějakém trestu není ani slovo - to jim to prošlo? žádná důtka? nebo podmínenčné vyloučení? cokoli???), jenže se stejně spolu baví. Vyjde najevo, že rodiče jedné ji chtějí dát na soukromou školu a rodiče druhé si zase "za ty peníze" koupili chatu. Jsem jediný, komu přijde naivní, že by si z jednoho virálního videa na YouTube vydělali na chatu nebo soukromou školu? Protože tohle z toho filmu vyplývá, zmínka o tom, jaké mají rodiče v tom za celý film není ani jednou. Duo Katka/Ráchel se pak už jenom baví o tom, že se je snažili napodobit nějací kluci z jiné školy a obě se pak domluví, že by měly zase natočit další virální video. A tím to celé končí. Hele, já fakt rozumím, co tím chtěl Jirásek říct. Ale v tomhle podání to působí spíš trapně nebo jako nechtěná parodie. A o to je to horší, že se to bere tak strašně vážně - nebo aspoň já měl ten pocit. Po filmařské stránce se sice jedná o zdařilé dílo, špatné to není ani herecky, ale po obsahové stránce je to hodně špatně provedené. A jestli se to bralo s nadsázkou, tak jsem z toho ten pocit fakt neměl. Objektivně bych dal asi 2*, ale vidím, že si to zde našlo celkem pozitivní přijetí, tak budu hodnotit pocitově. A jestli tohle vyhrálo FamuFest, tak je jejich úroveň celkem špatná. Nebo se chtějí zavděčit všem? Lepší 1* () (méně) (více)

venca163

Koukám, že na počet slov tu převládají negativní komentáře. To mě překvapuje. Skoro vůbec mi u toho nebylo trapně, což je na zvolený téma obdivuhodný výkon! #lfs2020 (75%) ()

Mackoun

Celkem aktuální téma a sonda do těch dnešních pomatených dušiček. Každej jsme v týhle úvodní fázi života měli ty dušičky lecčím pomatený, ale vzhledem k dnešní globalizaci a propojení všeho a všech to může mít mnohem závažnější průběh, než tehdejší zvídavý pokusy s hmyzem u babičky na vesnici... ()

Fifer

Perfektní a vtipná komedie. Film, který by oslovil i běžného diváka, chce na FAMU točit málokdo. Tento film běžného diváka oslovit umí, a navíc je i aktuální, dokáže se vyjadřovat k současnému dění i politice, ač sdělení není nikterak originální. Ale o to nejde. Natočit dobrou komedii, která je vtipná, a přitom není hloupá, je hodně těžké. Jakub Jirásek to se scénářem Barbory Saxové zvládl na jedničku. Tleskám! ()