Ptáci v trní (TV seriál)

• slovenský

Vtáky v tŕní

Drama / Romantický

USA / Austrálie, 1983, 460 min

Tak koukám, že je tu pěkná antiromantická klika :D. No, já už si dávno všimla, že holdování červené knihovně je bráno jako známka špatného vkusu, ač absolutně nechápu proč, dvojnásob u lidí s pochybnými zálibami jako je slash. A tohle je pravá romantika. Všichni jsou neustále nešťastní a když se zdá, že by se jim přece jen mohlo něco podařit, umřou.(12.7.2010)

Ač jsem to viděla jako malinká, tak si na tento seriál vzpomínám na velmi povedený, jako o nenaplněné touze po lásce lidské v křesubití s láskou k Bohu. V pubertě jsem to viděla podruhé...tak ta láska k Bohu zase nebyla tak veliká jak jsem se původně domnívala, ale spíš šlo o ambiciozní tah, kdy ta ježibaba stará věděla o jeho životním cíli, tedy jenom mu v tom pomohla, rozhodnutí bylo čistě jeho, no a ta mladá holčička tedy byla zamilovaná do jedinýho chlapa širokodaleko, nedá se jí divit, Richard Chamberlain měl svoje kouzlo. Pamatuji si pouze na jednu "silnou" scénu. Meggie ke Clearymu: "Otče, já umírám..." Cleary: "Ne, to jenom krvácíš." X_X xD (vtipný komentář Gilmour93)(25.5.2012)

• VictorMartel

Ptáci v trní jsou alespoň svým filmovým zpracováním (1983) tím pro romantismus nejtypičtějším příspěvkem, dílem, v němž dosáhl snad ve všech svých aspektech a charakteristických tazích v osnově příběhu svého vrcholu. Tragicita lidského osudu jako takového (o cokoli se v tomto ději kdo snaží, toho dosahuje buď jen za velkou cenu, která brání tomu, aby se z toho mohl celý zbylý život plně radovat, nebo se mu to nezdaří vůbec; každý zde trpí nějakým proň fundamentálním nedostatkem a snaží se dojít svého ideálu, například stará bohatá Mary Carson marně touží po opětování jejího citu, diagnostikovaného církevním otcem Ralphem jako touha po objektu připomínajícím nám, zvláště svým vlastním zájmem, naše mládí, zatímco rodina jejího bratra má problémy spíš existenční, kněz pak trpí opravdu usilovně a dobře skrývanou, leč cele nezamaskovatelnou, ctižádostí, jím k zmaru všeho se toho zásadně týkajícího milovaná Maggie ve své prostotě touží po rodinném životě s ním) se tu prostupuje s velmi specifickou romantikou milostnou, jejíž ukrutnost je stejně krásná, jako oné tamní legendy o jedním zazpíváním svůj život zesmyslňujícím ptáčkovi. Překonání již dávno na cynismus kodifikovaného romantismu v sobě samém - život je krásný právě proto, že (jinak) „není“ krásný; štěstí je negativní, jak se praví zdánlivým paradoxem, na který poukazuje v § 58 1. svazku Svět jako vůle a představa Arthur Schopenhauer. A zde ještě typičtěji platí, že vše vykupuje vždy jen několik svatých momentů a období, jejichž svatost spočívá předně ve fádnosti těch ostatních.(14.4.2012)

Tahle posmutělá a rozbolavělá romantika je zkrátka nadčasová. Odsuzovat ji je odsuzováním celého žánru. Ptáci v trní totiž patří k nejlepším romantickým filmům vůbec - a nejen díky tomu, že se v nich pracuje s "vyššími" tématy než "ona si vzala jiného, a proto nemůžeme být spolu". Překrásná Rachel Ward tu hraje zranitelnou Meggie, jejíž láska k otci Ralphovi (charismaťák Chamberlain) jde i proti Bohu. Jejich společné scény jsou nabité napětím, emocemi i výstižnými dialogy - což je přesně to, co dámy od romanťárky chtějí. Poslední dva týdny už nemají takový emocionální náboj a mnohem víc se vlečou, ale ten konec stojí za čekání. 75 %(9.8.2010)

Viděla jsem všechny díly před 10 lety, to mi bylo asi 10, a kupodivu jsem si to docela dobře pamatovala, což o něčem také svědčí. Podruhé jsem zvládla všechny 4 v průběhu 48 hodin a je to docela dobrý postup, nedělat si mezitím dlouhé pauzy. Všechno pak splyne v jeden pěkný příběh. Meggie mi bohužel moc sympatická nebyla, ale Ralph byl skvělý, pokud máte tu správnou náladu, rozhodně doporučuji.(13.2.2009)

• - Představitelka Meggie (Rachel Ward) a její filmový manžel Luke O´ Neill (Bryan Brown) jsou manželé i ve skutečnosti. (triatlet)

• - Autorka předlohy Colleen Mc Culloughová (1937) podobné téma zpracovala i ve svém románu Ve stínu zlaté hory (2003). (triatlet)

• - Príbeh sa odohráva na austrálskej ovčej veľkofarme Drogheda, ale pritom skutočná Drogheda je v Írsku a natáčanie prebiehalo v Kalifornii. (Raccoon.city)