Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (9)

Chalífát (2020)

Opat dalsi vyborny pocin zo Svedska. Tentokrat poukazujuci na radikalizaciu a manipulaciu mladych dievcat a "zivote" podobne zlanarenych Europanov v radikalnych moslimskych castiach sveta. Atmosferou, gradovanim napatia, minimom preslapov a dost emocionalnou rovinou v mnohych epizodach je to miestami ozaj silna kava. Uspech zrejme naozaj predurcuje nielen spolupraca az spionaz policajnych zloziek a tajnych sluzieb, ale hlavne komunikacia s ludmi z tych komunit. Absencia osvety medzi mladymi je vseobecne obrovskym problemom. Nazorne vysvetlenia a vyucba ku kritickemu mysleniu by mali byt klucove v nasom systeme vzdelavania. Percenta a zastupenie mladych Slovakov v preferenciach kotlebovcov hovoria za vsetko. Odporucam. Slusne stvorhviezdie, obcas mi totiz rozhodovanie niektorych postav prislo neprirodzene, cim niektore momenty vyslovene "prepalili". Keby mali predosle epizody kvality toho posledneho, bolo by to na plny pocet. ()

Epizoda 1 (2020) (E01)

Svedsko. Jedna z najslobodnejsich a najvyspelejsich europskych krajin a ake podhubie sa im tam rozmohlo mozno sledovat uz nejaky ten rok. A vidiet v zapati "decka" robit naivne rozhodnutia, ci fanatickeho tatika, co sa "nunka" zo syncekom a rozprava o zabijani je silna kava. Slusny otvarak. 70% ()

Epizoda 2 (2020) (E02)

V skratke o tom, ako "coolovy skolsky" manipulator ohuruje jednu zapalenu mladu pubertiacku, aby nasledne oklamal inu mladu moslimku. Jo no..vieme to uz davno a badat to i peknych par rokov na Slovensku, ako sa nasim deckam "pacia" radikalne "riesenia a myslienky" kotlebovskych fasistov. Vykreslovana situacia vo Svedsku je vsak uplne inde. Absenciou kvalitneho vzdelania a rozvoja kritickeho myslenia tam mnohe krajiny zial dost rychlo speju. 65% Videl som i lepsie spracovania. ()

Epizoda 3 (2020) (E03)

"To neni krev, to se ti zda..." ;) Linia v Rakke bola vyborna. Vo Svedsku je to o "oblbovani" dievcat na vyssej urovni a malovani nadhernej buducnosti na blizkom vychode. Vsetci uz treti diel vieme, kam to s nimi smeruje. Necakal som az taky chlad, zo strany "handlerky"...lepsie, hoci rovnako pragmaticky, to bolo vykreslene v Homelande v podani Carrie Mathison. Dalo sa i lepsie 60% ()

Epizoda 4 (2020) (E04)

Velmi slusna epizoda. Par zasadnych odhaleni v zavere. Uvidime, ci svedkovia tychto odhaleni nebudu len otalat, ale s informaciami i vyrukuju. Osobne si myslim, ze si dlho nepoziju, ale uvidime. A par "nahod", ktore bili do oci. Je jasne (takmer), ze mladucka vymleta hlava nestihne "byt vydata". ;) ()

Epizoda 5 (2020) (E05)

Zatial sa to vyvija velmi podobne ako som si predstavoval. Ak sa Sulejka dostane do toho lietadla, tusime, co sa stane. Solo-jazda Fatimy kupodivu zatial funguje. Zaver bol drsny. Preco by ktorekolvek dievca, ci zena chceli dobrovolne do tych krajin, kde nemaju takmer ziadnu hodnotu......ale tak, v predoslej casti sme videli preco..."reklama". ;) ()

Epizoda 6 (2020) (E06)

Velmi dobre vygradovane obe linie. I ta s Fatimou vo Svedsku, aj unos. Myslim, ze dievcata boli v zavere brutalne rychlo "vyliecene". Pozerat sa na to bolo silno ....neprijemne. Silne stvorhviezdie. ()

Epizoda 7 (2020) (E07)

Sem-tam mi vadilo vyslovene neprirodzene rozhodovanie postav v danej situacii, cim ich zbytocne "prepalili". Hoci sa jedna o vypaty diel a rezijne slusny diel, vsimol som si dva vypate momenty, ktore boli vyslovene prvoplanove. Toz voci dobrym veciam som kritickejsi. ;) Napriek tomu, zabava. 75% ()

Epizoda 8 (2020) (E08)

Zaverecny diel bol asi najlepsou epizodou serialu 90%. Minimum preslapov a odhalanie v radoch svedskej policie, ktore som necakal. Predstavit si tak rozsiahlu - podobnu akciu na Slovensku sa mi, pri tom vsetkom, co sa u nas posledne roky deje, len velmi tazko predstavuje. Vsetko je to fakt o spolupraci az spionazi a komunikacii s ludmi z tych komunit. Radikalizacia mladych vseobecne je obrovskym problemom a nazorne vysvetlenia a vyucba ku kritickemu mysleniu by mali byt klucove v nasom systeme vzdelavania. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů