Lhát se nemá! Zvlášť když se to neumí... Odborný asistent Akademie výtvarných umění Karel Klíma vede bezstarostný život. Má úspěch v práci i u své mladičké milenky Kláry, která se právě nastěhovala do jeho podkrovního bytu. Jednoho dne mu však přijde dopis od jakéhosi pana Zátureckého, který urguje odborný posudek své studie o Mikoláši Alšovi. Klíma nemůže rukopis najít, a tak Zátureckého odbude vyhýbavým dopisem. Netuší, jak moc si tím zavařil. Záturecký jej začne systematicky vyhledávat na fakultě i doma. Za každou cenu po Klímovi požaduje slíbený posudek, který má prý pro něj životní význam. Klíma se napřed dotěrnému chlapíkovi vyhýbá. Po čase jeho rukopis najde, ale zjistí, že jde o grafomanský výplod bez jakékoli hodnoty. Každý pokus zbavit se dotěrného autora je však neúspěšný. To, co bylo na začátku drobnou lží, teď pomalu začíná ovlivňovat veškerý Klímův život… Tragikomický snímek vznikl podle povídky Milana Kundery, uveřejněné ve sbírce "Směšné lásky". Film s typicky kunderovskou zápletkou o zcela banální události a o jejích nečekaně velkých důsledcích se stal celovečerním debutem scenáristy a režiséra Hynka Bočana. (Česká televize)

BigBang

Film bez výrazné chyby, jenom pro mě se trochu vlekl (samozřejmě to je možná problém spíše můj tady a teď). Též nemám rád, když ve filmu je někdo trestán za lehkovážnost a nedbalost, neb v životě bývám též trestán za lehkovážnost a nedbalost. Paní Řeháková je moc pěkná, škoda že nedostala více příležitostí ve filmu. ()

Tanner

Opravdu výborně natočený film o tom, jak neuvěřitelně velká může být lidská malost. Zkrátka na každého, kdo si dovolí jít jinudy, než je nesmyslně vyšlapaná cestička, musí se okamžitě ukázat a využít každé příležitosti k jeho "nápravě". Vrcholem je pak skutečně onen uliční výbor. Jeden z lepších Kačerových filmů, který se podle svých slov, která pronesl v předcházejícím dokumentu, chtěl měřit s Mastroiannim či Brandem. Možná trochu ambiciozní, ale tento film ukázal, že v něm určitě dřímal talent hodný větších děl, než jsou Rodinná pouta. Škoda, že ho nemohl rozvinout. ()

zona

Je s podivem, s jakým vtipem a filmařskou bravurou dokázal začínající Hynek Bočan převést na filmové plátno Kunderovu povídku, o skvělém Kačerovi v hlavní roli nemluvě! O to víc mrzí, k jakým konecům to režisér Bočan dopracoval dnes, kdy véze na konjukturální vlně a propůjčuje se ke schematizovanému zobrazování minulosti (viz nevýslovně trapná Zdivočelá země), nebo sterilnímu lakování přítomnosti (Nemocnice po 20 letech)... ()

Rattlehead

Moc krásný film. Hlavně postava pana Zátureckého opravdu nemá chybu a vždy mě rozesměje. Vedle scény v hospodě bych vyzdvihnul scénu, kdy dívka předstírá za zataženou roletou před zvídavou sousedkou díky hře stínů milostný akt muže a ženy, přestože je v místnosti sama. Pan Bočan je jistě velmi schopný režisér, nemůžu se zbavit dojmu, že svůj talent od sedmdesátých let dost promrhal. ()

qvark

Ono si řeknete ,dobová absurdita, než si uvědomíte, že podobně vyšlapané cestičky s překážkami vidíte po městě i dnes a obrázek domovních schůzí dnes již vlastníků máte nejraději jen z doslechu při placení nájemného....ale to vše včetně ohrožení práce a vztahu vlastně je jen doprovodný efekt těžce podceněného střetu s naprosto spořádaným člověkem.....Juráčkem převedený a Bočanem zpracovaný Kundera za doprovodu povedeného soundtracku umí předvést boj jedince se společností dokonale. ()

IvonaK

Od Hynka Bočana mě strašně oslovili Šéfovské komedie s Petrem Nárožným. Ale jak jsem postupně Bočanovy filmy sledovala dál, tak mě bohužel zklamal. A tohle je snad jeho nejhorší film. Tak tady u toho se opravdu nikdo nebude smát. Snad jen pány může vzrušit ta mladá slečna ve spodním prádle co měla touhu stát se modelkou. A nebo by ještě stálo za to se tam podívat do výstřihu jedné ženské. Ale jinak tento film nemůže nijak zaujmout. Tímto si Hynka Bočana odebírám ze svých oblíbených režisérů. ()

Amonasr

Z filmu čiší typická atmosféra čs. nové filmové vlny, která ji vynesla dokonce na světové výsluní, o jakém se současné české filmové tvorbě už nemůže ani zdát. Do jisté míry jsou ale zároveň některé filmové postupy tehdejších režisérů i vzájemně zaměnitelné, je vidět, že byly uměleckou reflexí doby nejen z podobných názorových, ale i formalnich pozic. Nedá se jim ale rozhodně upřít pravdivost, o jaké se většině současných českých filmů už také nemůže ani zdát. Ty zase naopak spojuje pozérství. ()

Pitryx

Obestírá mne hrůza, když si na ty časy vzpomenu a to jsem se narodil o něco později. Ale komanče jsem zažil. Má to být filmová komedie. No, komedie... Nesledoval jsem ani tak bedlivě herce, ale příběh jako takový. Je pravda, že jsem se nudil a napravila to až schůze. Ale přesto snímek není úplný odpad a právě za tu schůzi si 1* zaslouží.. CI 20112010 91559220 ()

Arcipes

Velmi precizní a hezké, zároveň trochu mrazivé. Velmi zdařilá adaptace jedné z nejlepších Kunderových povídek. A pusu pro Wila Bukovského. 4/5 ()

iz67

Kafkovska zalezitost v kulisach socialistickeho bydleni a vytvarneho umeni. Jan Novak o tomhle pise, ze je to nejpovedenejsi filmovy prepis Kundery a ma pravdu. ()

ostravak30

Jedná se o první realizovaný scénář Hynka Bočana nikoli film. Zároveň jde o první adaptaci Kunderova románu. Proč jich dosud bylo tak málo je otázkou, nečetl jsem žádný. Možná je to ale tím, že je velmi složité jej interpretovat. I tento film je dělán dle díla Československého spisovatele, jenže se jedná o povídku. Zda-li si vystačí celovečerní snímek s povídkou je otázka. Mě se nezdá, ačkoli jsem ji nečetl. Jde totiž o to, že nemalá vrstva je vyplněna milostnými pletkami a hovory o ničem. Zajímavý pohled do tehdejší společnosti nabízí až schůze uličního výboru, kde se naplno zobrazuje pojetí tehdejší morálky v ostrém kontrastu s tím, jak ji viděli třeba právě Karel Klíma a Klára. Jinak jsem ale kupříkladu po celou dobu nepochopil, proč prostě nenapsal posudek záporný s vytknutím všech chyb. Proč se vyhýbal tomu vůbec něco napsat. Podle všeho se zdálo, že Záturecký není osoba, která by mu mohla ublížit následně, kdyby takovýto posudek dostala. To se mu naopak děje právě po celou dobu, kdy se odborný asistent svému pronásledovateli vyhýbá. Je to také ukázka toho, jak i nevýznamní lidé mohli zničit kohokoli jen ze zášti, když chtěli a nepotřebovali k tomu moc. ()

Pete

Česká Nová vlna na motivy Kundery, to nemohlo dopadnout špatně, a debutující Bočan to udělal velmi dobře - nicméně já mu ten posudek prostě nenapíšu! ()

LuckyK

Velmi se to přiblížilo literárnímu originálu, i když Kunderova povídka je přece jenom nedosažitelná, kdy je neskutečné jak může umíněný zakomplexovaný a omezený člověk znepříjmenit život jednomu superiornímu intelektuálovi, který si žije izolavaně velmi po svém a zajímá ho jen kariéra a románky se ženami a opravdu poslední co by chtěl, je řešit svůj intimní život s uličním výborem. Jan Kačer se pro tu roli překvapivě hodil, byl elegantnín hvězda šedesátých let a hlavní ženská hrdinka byla naštěstí pěkná neokoukaná holka. Přesné vystihnutí tehdejší doby a ani to nezestárlo. ()

pOne

Smíšené pocity. Tak bych asi popsal můj názor na tento film. Tempo, kterým se děj ubírá, dost kolísá. Jednou se rozjede, pak se zadrhne. Super okamžiky, kdy dotěrný Záturecký (výborně zahraný!) sleduje hlavního hrdinu, střídají takové chvilky ničeho. Film se díky tomu zdá, jak kdyby trval dvě hodiny. ()

madam.art

V rámci svého soukromého projektu "Filmy s mladým Janem Kačerem" jsem si zopakovala i Nikdo se nebude smát. Přesně jak říká titul - tady teda není nic k smíchu. Jakoby vlastně je, ale čím dál víc vás humor přechází,až se najdete v divné spleti, ze které leze trpká trapnost... Myslím, že vliv P. Juráčka ve scénáři je patrný. Něco tíživého v pozadí, kdy chvíli soucím s jednou stranou, ale pak ještě víc s druhou, s tou protivnou a vytrvalou, i když nesoudnou či přímo hloupou. Hlavní hrdina sesunut po právu z piedestalu, ale vítězem není ani jeden z duelu. Jsou to ti ostatní, ale ti jsou taky jaksi "ušpinění". I po letech cením na 5 hvězd, ale sledovat tenhle film bylo ještě o kus náročnější než kdysi. ()

JohnTheOne

Skvělé sociální psychologické drama. Je až s podivem jak mrazivou atmosféru dokáže film navodit, přestože se v podstatě nic nestalo. Je až s podivem, jaká atmosféra tady za komára mohla být... ()