Jižní vítr zesiluje

• Srbsko Južni vetar 2: Ubrzanje (více)

Rok 2018. Mladý zloděj aut Petar Maraš skončil po přestřelce s gangstery, ve které zastřelil šéfa bělehradského podsvětí, ve vězení. Konec operace "Jižní vítr". Současnost. Nejen, že je Petar již na svobodě, ale sám zaujímá v hierarchii bělehradské mafie místo, které se před třemi lety uvolnilo po jeho výstřelech. Za tu dobu také značně pokročilo prorůstání mafie se státem a Petar využívá svých nových kontaktů s vlivnými lidmi v útrobách státního aparátu. Je pověřen úkolem dojednat v jihovýchodním Srbsku problematický odkup pozemků pro stavbu nového plynovodu. Při jednání se zarputilými vesničany vymyslí plán, jak ze situace vytěžit co nejvíc pro sebe. Události ale dostanou zcela nečekaný spád, když musí narychlo zachraňovat svého mladšího bratra Nenada, který se pustil na vlastní pěst do obchodu s bulharskými drogovými dealery. Petarův plán na to, že investicemi do nemovitostí udělá tečku za svou kriminální minulostí, se rozsype jako domeček z karet. (Balkanfilm)

Bush13

Jelikož mě už kdysi jednička naprosto dostala svou srbskou syrovostí, jsem vděčný kolegovi Vitexovi, že jsem mohl v takřka pustém kinosále popatřit na díl druhý. A dvojka, chválabohu, jede v dosti podobných kolejích. Ačkoli nejde o kdovíjak originální a hlubokou zápletku, je to více než poctivě řemeslně zvládnutý mafiánský film v balkánském prostředí, které je samo o sobě drsné a postavy tak naprosto autentické a věrohodné, hrané charakterními a charismatickými herci. Marně jsem se snažil představit, že by snad něco podobného mohlo vzejít ze selankovitých a zaprděných českých luhů a hájů. "Mladej", frustrovaný, zakomplexovaný mladší bratr nevalné inteligence chce rozehrát svou "velkou" drogovou hru, což kolosálně zes*re, a starší bráška ho tahá z bryndy, která přesahuje hranice nejen legální a kartografické, ale jaksi i vyšší politické a "pravomoční". Ocitáme se opět ve světě vymazlených černých rychlých aut a neonů ala noční Need for Speed Underground, ale též ve světě ostrých kontrastů mezi velkými hráči a pěšáky, mafiánskou "prací" a obyčejnými strastmi, luxusem a rozpadlými bulharskými vesnicemi plnými bahna, kamení, štěkajících psů a vypadlých zubů ve vrásčitých tvářích; černými BMW a vidláckými zablácenými teréňáky, wellnessy a drogovými doupaty s komunitami zdegenerovaných hipísáckých feťáků, kteří si snad zaslouží přes držku už z principu. Drsnější jak šmirgl papír, bez jakýchkoli zbytečných scén, s neuvěřitelně emočním a dobře vymyšleným koncem slibujícím možná trojku (?). Prosím, ať mám pravdu. ()