Rozkoš

(festivalový název)
  • Švédsko Pleasure (více)

Ve Švédsku se jmenovala Linnea, teď je její umělecké jméno Bella Cherry. V devatenácti letech opustila rodné městečko a přestěhovala se do Los Angeles, aby dobyla svět zábavy pro dospělé. Pro to, aby se stala tou nejzářnější pornohvězdou, je připravena udělat cokoliv. Těžší než BDSM natáčení se ale nakonec ukazuje souboj s producenty a otázka, zda je vůbec možné v tak specifickém prostředí navázat přátelství… Švédská režisérka Ninja Thyberg nahlíží za pomyslnou oponu stejnou měrou tabuizovaného i mytizovaného světa a nakládá s ním natolik přirozeně, že všechny předsudky postupně mizí a zůstává jen úžas nad tím, že se jedná o zábavní průmysl stejný jako každý jiný. (MFF Karlovy Vary)

Dadel

Film, ve kterém diváky rozesmály už úvodní titulky, protože v nich byl uveden "herec" Chris Cock. Film ze světa amerického pornoprůmyslu. Do Kalifornie přijede 18letá naivní Švédka plně odhodlaná udělat kariéru v branži, a je pak dost vykolejená, protože vůbec netušila, co to všechno obnáší. Třeba různé formy manipulace a psychického týrání - film je fakt dost drsný. Ve vedlejších rolích hrají skuteční pornoherci (to říkala režisérka před filmem...né, že bych to věděl!!). Ale je to logické, normální herec by do toho nešel. Představitelka hlavní role ale dle letmého pátrání na internetu pornoherečka asi není:( _____Film režíroval ninja. ()

POMO

Ne zrovna objevné téma úspěchu v šoubyznysu za cenu ztráty vlastní nevinnosti a přátel, ovšem umístěné do nejpříznačnějšího prostředí a technicky zfilmované na jedničku. Dokument, který klame tělem celovečerního filmu lépe, než jeho hérečky předstírají pleasure. Vidět to v narvaném sálu na festivalu musela být laskomina, obří penisy a porno atmoška ovládnou obraz hned od začátku. Film je zajímavým průvodcem jak to v hollywoodském pornobyznysu chodí (agenti, večírky, filmové sety a komunikace mezi tvůrci), hrají v něm i jeho skutečné figury. Je maximálně otevřený, nebojí se plně zobrazit i nejvíce nepříjemné momenty, jakými může začínající pornoherečka procházet, pokud se nebrání ničemu. Naopak, jejich stupňováním chytře rozvíjí proměnu hlavní postavy, která se přes původní nezkušenost dostává úspěšně “výš a výš”. Švédka Sofia Kappel je dobrým ztělesněním blonďatého anděla s chlípnými choutkami a femme-fatale bruneta Evelyn Claire jejím ideálním alter egem, ke kterému vzhlíží a se kterým se dočká nejlepší, vrcholné scény filmu. Nechci opět vytahovat Mulholland Drive, ale David Lynch má prostě obrovský vliv na další generace filmařů. Zde navíc s tematickým porno odstínem z Lost Highway. Kdyby technicky brilantní Pleasure nebylo tak švédsky studené, ale by naopak disponovalo vtahující poetikou a pocitovou komplexností zmíněných Lynchovych filmů, udělá se u něj mlsný divák ještě dřív mentálně než fyzicky. ()

EvilPhoEniX

Realistický, odvážný a autentický portrét Amerického Pornového průmyslu. Mladá 19 letá švédská dívka odjíždí sama do LA splnit si svůj sen a stát se hvězdnou pornoherečkou, ovšem brzy zjistí, že ta cesta na vrchol nebude vůbec jednoduchá. Od překonávání svých vlastních hranic po boj s agenty/producenty a rivalitu mezi dalšími divkami. Je to zvláštní film, rozhodně jediný svého druhu, ale na mne dojem udělal. Film je v jistých scénách velmi drsný, bořící filmové Tabu a nahoty se rozhodně neštítí. Vše full frontal ! Zajímavé mi přišlo, že se zde objeví Mark Spiegler hrajícího sebe ( což je americký talent na vyhledávání nadějných pornoherečeck tzv. Spiegler girls).Hlavní hrdinka je sympatická ( byť naivní), ale hraje skvěle a pro slávu je ochotná udělat cokoliv, takže některá rozhodnutí jsou docela nečekaná. Nejsyrovější scéna z natáčení byla nejspíš ta násilná, na kterou se nedívá 2x dobře. Film by se mohl zařadit do subžánru sexploitation a jako nahlédnutí za oponu do porno průmyslu funguje spolehlivě.7/10. ()

JFL

Řemeslně perfektně natočený festivalový produkt, který se zaštituje frázemi jako "ženská perspektiva mužského průmyslu", "vyvolává debatu", "provokativně autentické", "obsahuje znepokojivé scény" atd. Ale při tom jen divákům servíruje moralitu, která k tématu iluzornosti hvězdné kariéry v pornu neříká nic nového. A tak sice poutavě, ale předvídatelně mapuje kariérní sestupný vzestup hlavní hrdinky, jejíž cesta k pofidérní domnělé slávě vede přes stále větší sebedegradaci a ztrátu vlastní hodnoty. Paradoxně možná nejzajímavější otázkou, kterou film nepřímo vyvolá, může být, proč porno nejen že schematičnost a stereotypy využívá ve svých vyprávěních, ale také je vyvolává coby průmysl a masomlejn lidských těl a identit. ---  Zvlášť je potřeba ocenit zážitkový přínos festivalu, kdy vylézt po filmu z Thermalu a ocitnout se mezi vystajlovanými dívkami na vysokých jehlách a nařvanými nabíječi v okolí Becherbaru dodávalo projekci 4DX rozměr. ()

Slasher

O tom, co obnáší stát se hvězdou v porno průmyslu - který (a právě proto volím 4*) takto z pohledu zákulisí a ženský perspektivy ztrácí veškerý svůj sexy efekt a zbývá jenom chladná, tvrdá a k závěru až odpudivá realita ponížení, plná smutných existencí. Druhý palec za švédskou kočku a "plochou Gabbie Carter", tý holce vážně skvěle sedla hlavní role. Film obsahuje řadu reálných stars, což přidá kredit a ještě umocní dokumentární feel. ()

Sarkastic

„Nemáš sledující, nemáš fanoušky, nemáš nic. Jsem rád, že jsi zavolala, ale my hledáme holky, co vyčnívají z davu a upřímně si myslím, že to ty nejsi.“ I když z mé strany nebyla před projekcí nějaká vysoká očekávání (možná spíš naopak), těšil jsem se na tu slibovanou deziluzi hlavní hrdinky spolu s evropským, a především režisérčiným ženským pohledem na danou problematiku. A sice nemám srovnání s jinými snímky odkrývající pozadí zobrazované „branže“, ale Rozkoš mi to myslím shrnula docela dobře a ani k tomu nemusela být nutně nějak zvlášť explicitní (vlastně ani nebyla). Stejně tak to bylo s hlavní hrdinkou, od úvodní pasové kontroly („Práce nebo zábava?“ - „Zábava.“) přes přitvrzování, zklamávání, chuť to vzdát až po konec, resp. tu „sladkou pomstu“, která mu předcházela (správně napojený divák si ji mohl „užít“ společně s Bellou, ehm). Bude zajímavé sledovat, zda se oceněním ověnčená Kappel prosadí i v dalších filmech. Hodnocení vidím na lepší průměr, očekávaný vývoj stejně jako závěr snímek docela dost sráží. ()

Spiker01

Jo, tušil jsem, že pornoprůmysl není žádný med, ale to, čeho jsme občas svědky v tomto filmu, mě znechutilo ještě více. Co se týče filmu samotného, horší je, že jsem se tak v půlce filmu začal hrozně nudit a sledoval už film jen po očku, kdy jsem se k tomu občas vrátil naplno. Je to vyzývavé, ostentativní a kruté a také ne moc dobrý film. A rozhodně to není sexy, pokud by to snad někoho lákalo místo porna. ()

castor

Není důležité, jak je co cítit, ale jak to vypadá na obrazovce. Tudíž nepředpokládám, že se v tuzemských ložnicích praktikuje dvojitá anální penetrace. Hlavně to přežít a nenatrhnout se, čte z vyděšeného výrazu začínající Belly Cherry divák. Přesto hodlá podobných vynálezů pornoprůmyslu zažít víc, protože chce i za cenu ztráty důstojnosti prostě na vrchol. Znepokojivých a odvážných scén je poměrně dost, ale příběhově se k nám nedostává nic nového. Jednoduše tu očekávatelně sledujeme kariérní vzestupy a pády holky (místy naivní, jindy s ostrými lokty) ze Švédska. Přesto to pár mladým možná otevře oči v tom, že tahle branže není „jen“ o romantickém milování u luxusního bazénu. Režisérka Ninja Thyberg (před lety na stejné téma natočila krátkometrážní kus) má tohle prostředí a kulisy solidně prozkoumané. Přesto nakonec až moc schematické a bez pointy. ()

Faustka

Ninja Thyberg mi ukázala (někdy dost drsně), že porno průmysl je pěkná dřina. Velká konkurence, všudypřítomná rivalita, závist. A než se ty holky někam prošoustají dá to zabrat. Nezávidím, pracovní smlouva na plný podvazek je řehole. ()

Xmilden

Do hlavní role mohli zvolit alespoň nějakou pěknější ženskou, záměrně nepíšu herečku. První minuty mě daly naději, že by se mohlo jednat o podstatně lepší film, ale bohužel nestalo se. Hříšné noci, ale třeba i Verhoevenovy Showgirls mě bavily podstatně více. 50% ()

DJ_bart

Stačí jen pár kliků k tomu, aby se každý z pohodlí svého domova bezproblémově dostal na jednu z několika milionů stránek s erotickým obsahem – málokdo si však uvědomuje, co se doopravdy skrývá za oponou průmyslu, který ona videa pro dospělé tvoří. Švédská režisérka Ninja Thyberg se nebála a dřív než někdo jiný se nad touto problematikou ve svém snímku 'Rozkoš' zamyslela. Na poměry celovečerního debutu jde o ambiciózní úkaz, jelikož Thyberg zde nabízí neuvěřitelně autentický vhled do nelítostné Mekky pornoprůmyslu, Města andělů, kde je právě rozkoš hlavní měnou a kupní silou. Zároveň se zde pokouší dekonstruovat mýtus o pornografii, a zcela bez příkras ukazuje, co vše obnáší stát se dívčí hvězdou ve světě, jemuž dominantně vládnou muži...... Nejpůsobivějším aspektem snímku – krom explicitního pojetí realismu – je však vývoj hlavní postavy Linny (Sofia Kappel), jež pod pseudonymem Bella Cherry stoupá vzhůru po žebříčku slávy – divák tak sleduje, jak se z naivní holky postupně stává ctižádostivá celebrita, která je za cenu úspěchu ochotna obětovat doslova cokoliv. V případě, že chcete při sledování odvracet zrak, nedělejte to – jestliže je péčko a misogynie vaší stálicí na poli zábavy, skákání z extrému (BDSM) do extrému (znásilnění) vás ve snímku 'Rozkoš' nijak nepřekvapí. ()

Beckett51

Morální slizkost současnýho global-pornoprůmyslu ve své jen částečné "kráse". Za skvělou hlavní herečku zaokrouhluji nahoru. ()

Goldbeater

Když si u Rozkoše odmyslíme zvolené prostředí, které nabízí pro někoho možná neokoukané praktiky a svérázné charaktery, jde vlastně o šablonovitý snímek o člověku s ostrými lokty a jeho cestě na pomyslný vrchol, kam se chce dostat za každou cenu. Téma co jsme viděli už tolikrát. Vše zde přichází bez větších překvapení a ve finále vlastně ani nekončí žádnou pointou. Jako nahlédnutí pod pokličku pornoprůmyslu je to zajímavé, ale k uspokojivému filmovému příběhu tu ještě něco chybí. [KVIFF 2021] ()

Omnibus

"Doprdelepráce, šustit se mi nechce..."   Když už toho v práci máte doslova plné brejle, aneb jak je důležité si na konci základky zvolit vhodné povolání, které vás bude bavit a nikoli srát a ve kterém vás nebudou každý den osm hodin jen jebat. Tesař, co pláče u psychiatra kvůli zadřené třísce, potápěč neplavec, hospodská, které vadí, že jí TAM lezou lidi (myšleno do lokálu), nebo outlocitná "dělám všechno" Bella Cherry, které vadí totéž co hospodské, to je jen pár příkladů špatného výběru. Naše čičinka (s prsama po tatínkovi) si totiž pornobranži představovala jak Hurvínek válku, pročež vyrazila do L.A. vybavena jen radami maminky (imho též "hérečky", viz jejich telefonát), růžovými papírovými kapesníčky, ošoupanou VHS-kou Pretty Woman a plakátem Johna Holmese. Očekávala důvěrné dívčí špitání po večerce pod peřinou, pochvalné poplácávání po zadečku od režisérů i spolusouložníků, slávu, uznání, respekt, nějakou tu zkurvenou důvěru a něhu, soustu cool kamarádek a spoustu cool lajků na Instagramu. Dostala spoustu lajků, spoustu facek a plivanců do tváře, tři profi násilníky, jedny chlamydie a žádnou kamarádku. A jako bonus ztratila sebeúctu, sebedůvěru a víru, že její práce je vlastně poslání (!), což byla dost škoda, když už v Eroticshopu měla tu množstevní slevu na anální kolíky. No nekupte to. Bohužel, žádná artová deziluze, pouze obyčejný syndrom vyhoření. Škoda, šlo by z toho sestříhat hned několik působivých, kurevsky božích kraťasů (scéna s beránky na obloze při dabl análu a pod.), ale dohromady to moc nedrželo. Jen tři zplihlé prezervativy se na place povalují. ()

dr.horrible

3*, pretože aj napriek skvele obsadenej herečke a celkovej zaujímavosti látky, sa tomu nepodarilo za celý čas predať myšlienku. A ono to chcelo. Ibaže si protirečili a nakoniec skúšali hľadať cestičky, ktoré už vydláždili iní. ()

sochoking

Pekne hustá dráma o rivalite v porno priemysle. Miestami dokonca až s prvkami thrilleru ! Napríklad pri scéne s dvoma černošskými čurákmi v anuse som ani nedýchal! Ale doslova!! A to som si naivne myslel, že s herečkou v hlavnej úlohe, ktorá nemá kozy, to bude nuda. Som sa šeredne mýlil! Sofia Kappel má neuveriteľnú charizmu a perfektne sa do titulnej role hodila. ()

InJo

Hodně penetrační záležitost. Tak trochu novodobé Showgirls, akorát svět luxusního striptýzu byl nahrazen točením hard porna. Chvílemi až překvapivě fyzicky nepříjemné (bití, dvojitej anál). Divákovu nebohou duši přesto asi nejvíce rozm*dá dilema, zda jsou víc ke zvracení některé aspekty a oblasti pornoprůmyslu, nebo amorálnost jedinců, kteří jsou pro vlastní úspěch schopni téměř všeho. I na dnešní poměry velmi odvážná věc. 80 % ()