The Windermere Children

• Německo

Die Kinder von Windermere

Drama / Historický

Velká Británie / Německo, 2020, 88 min

Citlivý príbeh niekoľkých židovských sirôt , ktoré prežili koncentračné tábory a dostali prostredníctvom anglickej vlády šancu, adaptovať sa do normálneho života. Tieto témy hlavne, keď sa jedná o nevinné deti, trhajú srdcia. To bol aj úmysel poukázať na traumu takýchto jedincov. Aj keď snaha bola, chýbala výraznejšia hĺbka duševného prejavu takýchto obetí, väčší dôraz na emočné stavy, výraznejšia nápaditosť poukázať na psychické poruchy osobností. Miesto toho tu bol od prezentovaný len dobrý skutok dobrodincov na TV úrovni.(5.10.2020)

Na tento film som natrafila úplnou náhodou a som veľmi rada, že som mu dala šancu, pretože to bola zatiaľ najlepšie investovaná filmová hodinka a pol za posledný čas. Nepoznám veľa filmov, ktoré by sa venovali určitej povojnovej problematike tak, ako práve tento. Bola to emotívna jazda, kde sa striedal smútok a súcit s radosťou a nádejou pre decká z koncentrákov, ktoré sa pomaly ale isto adaptujú zo sveta hrôzy do normálu. Chválim aj výber hercov, špeciálne spomeniem Thomasa Kretschmanna, ktorý stvárnil veľmi príjemnú postavu, pre mňa možno až tak sympatickú, ako bol napríklad Liam Neeson v Schindlerovom zozname.(7.12.2020)

Príbeh podľa skutočných udalostiach o poľských židovských deťoch, ktoré prežili holokaust, stratili rodiny a boli privezené do Veľkej Británie po druhej svetovej vojne. V tábore sa pomalí adaptujú na slobodný život a vyrovnávajú sa s traumami z koncentračných táboroch Film dodáva ďalší zaujímavý a malo diskutovaný pohľad na holokaust(8.2.2020)

Drtivá většina válečných filmů zabývajících se šoa končí osvobozením koncentračních táborů a vzbuzuje zdání, že pak už bylo všechno dobré. Jenže nebylo. Film o dětech z Windermeru ukazuje tu šťastnější část přeživších, ale i tak se se jedná o emotivní záležitost, která dokáže nedobře zabrnkat nervy. Docela mi vyhovovalo, že tu vlastně nebyla žádná hlavní postava a příběh se snaží pojmout co nejvíc osudů. Asi nejsrdceryvnější jsou scény s těmi nejmenšími, které neznají vlastně nic jiného, než život v koncentráku a podle toho se i chovají. Nutno dodat, že těchto sekvencí je málo, ale o to víc se člověku zažerou pod kůži. Nejedná se o žádný velkofilm a je znát, že se jedná spíš o lehce podfinancovanou záležitost, ale obsahově herecky je to natolik intenzivní, že se to dá snadno přehlédnout. 100%(5.11.2020)

Nedôvera so všetkých uhlov pohľadu. A toto je príbeh tých, čo sa ocitli v rozhodne lepšej reštartovacej pozícii, ako ostatné "deti". Tak či onak som si myslel, že ma samotný snímok (podľa obsahu) viac zasiahne. Táto generácia ľudí to musela mať nesmierne ťažké, no presunúť takéto emócie na plátno, rozhodne nedokáže každý, i keď úplný záver rozhodne na city rozhodne zahrá.(4.1.2021)