Miss Americana

USA, 2020, 85 min

Lana Wilson

Emily Topper

Alex Somers

Taylor Swift patří mezi mé nejoblíbenější zpěváky už více jak 2 roky, takže jsem se na tento film moc těšil. Avšak předtím jsem byl stejný hater toho, jak je falešná a já nevím co. Když se člověk ale na ni jako osobu podívá víc podrobněji, zjistí, že se vlastně jedná o ženu, která ví, co chce a nebojí se pro to bojovat. V tomto filmu byl vidět jakýsi vývoj Taylor, jak z hudební stránky tak i jí jako člověka. Jak i sama zmínila zprvu byla zvyklá dělat jen to co se sluší a patří, avšak následně vše cíleně míří tam, kde je potřeba něco změnit. Mnoho lidí tento film bude mít rádo a mnoho ho bude nenávidět, podle mě v tom bude vždy hrát roli i to jak TS my vnímáme v hudebním světě. Co víc ještě dodat než jen, že si tento film od mě opravdu zasloužil 5*(4.2.2020)

Milujem tieto dokumenty. A obzvlášť keď pojednávajú o ľuďoch, ktorí ma nezaujímajú (okrem Taylor napr. ten o tom, jak sa Kate Perry rozpadlo manželstvo, prípadne filmový Vox Lux). Pretože za a) je to pre mňa nová story, za b) môžem sa nato dívať objektívne, pokiaľ sa celý čas nerozplývam nad mojou srdcovou muzikou. A konkrétne od Taylor sa mi nikdy nepáčila žiadna pesnička. Nie je to druhom hudby; prvé dva štúdiové albumy Norah Jones, napríklad, považujem zato úplne najkrajšie, čo v tomto žánri kedy vzniklo. A nie je to ani vekom (taká Billie Eilish má každý song zapamätateľný). Asi len nie som fanúšikom nemelodickej hudby.. Bol to dobrý príbeh. Obyčajné dievča z Tennessee dobylo svet, po rokoch práce hlasom si uvedomilo, že má aj iný hlas. A Kanye je kokot. Rád sledujem, ako majú neobyčajní ľudia obyčajné problémy s láskou, kamarátmi, ľuďmi, so sebou samými. A že by väčšina z nás vymenila najlepšie priateľstvá za možnosť mať to čo ona, ich nijak neminimalizuje. Najsilnejšie bývajú práve tie momenty, keď sa musia vysporiadať s normálnymi problémami a potom to tak nejak plynule prejde do uvedomenia, resp. uvedomovania si vlastnej moci. A taká Taylor má veľkú moc. A hlavne ma ten film presvedčil, že je milý človek. Talentovaná, roztomilá, strašne krásna, mladá SPOILER! liberálka Koniec SPOILERu!, a to čo robí má zmysel. Only the Young Can Run. 85%(20.4.2020)

Tvorbu Taylor Swift sleduju prakticky od jejích countryových začátků. Na tenhle dokument jsem se rád podíval, a i když ji mám pořád tak nějak "zaškatulkovanou" v přihrádce "country", zvykl jsem si na to, že dneska je prostě někde jinde. Ale dá se říct, že to dělá dobře. Její koncerty - záznamy z nich, osobně jsem žádný nenavštívil, to je vždycky dokonalá show, vybroušená do posledního detailu a pro diváka nádherná podívaná. Co je mi na ní nesmírně sympatické a má za to můj obrovský respekt a obdiv, je to, že po celou dobu svojí kariéry skládá vlastní písničky - skoro vše je její vlastní tvorba. Pro mě v tom dokumentu bylo asi nejzajímavější sledovat pasáže, kdy vznikají nové písničky a desky, tam se zdá být sama sebou. A je vidět, že za tím bude hodně velká dřina, ani ne tak fyzická jako spíš duševní. Jak už tady někdo v komentářích zmínil, svoji pozici v hudebním průmyslu si tvrdě odmakala. Myslím, že i kdyby už nic kloudného nikdy nevydala, rozhodně se nemá za co stydět, kolik zpěvaček v jejím věku mělo album na 1. místě po 6 týdnů se 4 po sobě jdoucími alby? Film mapuje kromě její hudební dráhy i její vývoj jako člověka, od té mladé naivní holky, která dělá přesně to, co se od ní chce a co ji učili až po už poněkud vyspělejší mladou ženu, která má svoje názory, stojí si za nimi a nezdráhá se za ně bojovat. Tím narážím na její vstup do politiky, který tu někteří kritizují. Taylor se dlouho snažila do politiky nemíchat. Protože jí to všichni tak radili. Nakonec se vyjádřila, a to tak, jak to cítila, já v tom nic až tak špatnýho nevidím. Že jí to nevyšlo, resp. její podpora neměla až takový účinek je věc druhá a jistě to není její vina. Jakožto celebrita první velikosti je samozřejmě terčem bulváru, i když se jí to moc nelíbí a hlavně zpočátku s tím asi neuměla moc pracovat. Já osobně jsem její excesy nějak nesledoval. Vpodstatě až teď jsem poprvé viděl ten výstup s K. Westem na předávání cen MTV v r. 2009 a o několik let později její spor s ním, když použil její jméno v textu svojí písně v ne zrovna lichotivém kontextu. Poté následovala slovní přestřelka, ze které nevyšla v očích Američanů asi zrovna vítězně. Následně řešila žalobu ze sexuálního obtěžování ze strany bývalého moderátora jisté show, ve které byla nakonec úspěšná. Poté se na rok stáhla z veřejného života, dávala se dohromady a začala pracovat na nové desce. A musím uznat, že po zhlédnutí dokumentu mi deska Reputation, se kterou jsem měl zpočátku docela problém, dává větší smysl. Ano, dokument má jisté slabiny, Taylor má jisté slabiny, ale já mám jistou slabost pro Taylor:). Takže nakonec tam těch pět dám, hlavně za ty pasáže ze studia. To mě celkem baví sledovat u kohokoliv.(3.3.2020)

Hned ze začátku je nutno si vyjasnit, že dokument je pochopitelně Taylor šitý na míru. Nesnaží se ji nijak konfrontovat či ukázat z jiného úhlu. Oproti Gaga: Five Foot Two, se Taylor jeví vyrovnaněji a hlavně se tolik neustále nelituje. Hlavním tématem je její přechod z nevinné puberťačky, která se jen směje do kamery a zpívá, do dospělé ženy, která se chce vyjadřovat k politice, ale okolí ji od toho odrazuje. Nechybí ani zákulisí největších amerických hudebních cen, na které se vždy rád podívám. Ve finále si z Miss Americana moc neodnesete. Z Taylor stále nijak unesený nejsem, jedná se o obyčejnou holku, která umí dobře skládat písně tak, aby apelovaly na co největší počet mladistvých. PS: Kanye West je idiot.(4.2.2020)

Parádní dokument, který mě udělal velkou radost. Mám Taylor Swift hodně rád, její muzika mě dost sedla a dokáže mě pořádně zvednout náladu. A teď jsem se o ní i něco dozvěděl. Jak přemýšlí, co jí motivuje a taky to jak se kouká na svět a na problémy společnosti. A mám velkou radost, protože zde prezentuje jako mladá dáma, jenž se sympatická a má to v hlavě dost srovnané. A ke všemu má parádní hudbu. Jako fanoušek jsem hodně spokojený.(3.2.2020)

• - Po zhlédnutí dokumentu se komička Nikki Glaser zpěvačce Taylor Swift veřejně omluvila na Instagramu za své komentáře, které byly použity v montáži archivních záběru, kde o Taylor a jejích kamarádkách mluvila jako „nerealisticky příliš hubených“. Taylor omluvu veřejně přijala. (hansel97)

• - Poprvé za svou kariéru je v tomto dokumentu Taylor Swift slyšena používat slovo „fuck“. (hansel97)