Loupež století

• Argentina El robo del siglo (více)
Komedie / Krimi
Argentina, 2020, 114 min

V roce 2006 se skupině nenápadných zlodějů pod vedením Luise (Guillermo Francella) povedl heroický kousek, když dokázali vyloupit pobočku banky Banco Río v Acassusu v Argentině. Dodnes je tato loupež považována za jednu z nejsmělejších v historii, kdy tým lupičů musel předvést nejenom neobyčejnou zručnost, ale i důvtip, sehranost a profesionalitu. Natočeno podle skutečné události. (C0r0ner)

Trailer

EvilPhoEniX

Svižná a zábavná Heist žánrovka odkazující na La Casa de Papel. Sympatické postavy, inteligentní nápad i loupež, akorát mi přišlo, že Policie je zde nadměřně inteligentní až to nepůsobí přirozeně jak brzy odhalí všechny zlodějovy plány. Fajn zábava a pro fanoušky heist žánrovek povinnost. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí>Ne,, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 7/10. ()

Sarkastic

„Co říkáš?“ - „Kdybys byl někdo jinej, řek bych, že ti ruplo v bedně a že seš blbec. V bedně ti ruplo, ale blbec nejseš. V tomhle případě sem ten blbec já, a chci vědět, jak se tam sakra dostaneš?!“ Jenže stačí, aby Fernando nechal v dešti uplavat svůj joint a hned je nápad (argentinské) loupeže století na světě…Tak jsem zas jednou udělal výjimku a zkusil něco z dílny „inspirováno skutečnými událostmi“…a naštěstí to klaplo! El robo de siglo má švih, napětí, chytlavý příběh, dobré až přechytralé nápady (dle vzoru španělské seriálové pecky La casa de papel), zloděje (v podstatě) sympaťáky, dobrou muziku a v převážně pohodovou atmosféru. Jediné, co mi tu víc chybělo, byl humor jako takový (těch pár drobných vtípků mi sice úsměv na tváři vykouzlit dokázalo, ale bylo jich opravdu jako šafránu…a možná jsem se i příliš upínal k zdejšímu žánru „komedie“). Konec ve stylu „za vším hledej ženu“ (což byla od nich mimochodem kardinální blbost) pobavil a celkově jsem si tuhle oddechovku docela užil, takže posílám slušné 4* směr Argentina. ()

Gilmour93

Důvtip scénáře Leeova Inside Mana, dbalá elegance Dannyho skorotuctu a bezva finty Belmondova klaunství. Do všech těchto sejfů se to snažilo dostat, ale vždycky chybělo poslední numero číselné kombinace. Možná by pomohlo více momentů, kdy uruguayský lázeňský švihák cvičí s policií i rukojmími a nebo kdyby se konec tak nerozplizl svým přesahem do dramatu. A mimochodem, argentinští čučkaři by se měli od nás naučit, že když se dělá tunel, nemusí vznikat žádná suť.. ()

Vavča

Partička argentinských lupičů se rozhodne pro pořádně velkou ránu, která by je zajistila na doživotí. Mozek operace sice hulí trávu a kreslí obrazy, nicméně dovede vymyslet epesní akci, jak se dostat do banky i ven s celým lupem. Sympatické charaktery (byť jsou zde rozvedeny pouze dva) jsou skvěle zahrané, film má lehkost, vtip, napětí, jisté americké protějšky se proti tomu mohou schovat. Každý problém má své řešení, i když se průběh předem vždy odhadnout nedá. Doba dominace a proslulosti hispánky mluvícího filmu je tady, nepovažuji za náhodu, že poslední dvě dekády existuje spoustu kvalitních filmů, sérii z této oblasti. ()

verbal

Chuantorénova pětka si s naprostou lehkostí, šarmem a elegancí vytřela prdel Oceánovou jedenáctkou, přičemž pět neznámých argentinských cigošů nonšalantně vymazalo všechny ty profláklé držky a Frančela, jihoamerický klon Dočolomanského a Lindy, charismaticky vyklůnoval i Žorže. Asi nejostřílenější scenárista světa, pan LaVida Misma, poskytl neotřelé noty, a ač to při vlastní loupeži patrně až taková hladká taškařice určitě nebyla, spektákl je z toho fikaný, svěží, příjemný, napínavý a opřekot ubíhající jako zhulený mastňák před orgánem. ()

• Podle zpráv se této záhadné bandě zlodějů, která v národní televizi ztrapnila argentinskou policii, ušlo v hotovosti a cennostech téměř 20 milionů amerických dolarů. (Piercee)
  • Ve skutečné loupeži, když gang rozdělil kořist, akcie nebyly všechny úplně stejné. Bolster, Beto, Vitette a Araujo dostali všichni víceméně stejné miliony. Zalloecheverría a Luis Uruguayan dostali méně, protože se připojili mnohem později. To bylo předem připraveno a nikdo z toho nebyl naštvaný. (Piercee)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v argentínskej metropole Buenos Aires. (MikaelSVK)