Bez zvláštních znamení (festivalový název)

• Mexiko

Non Distinguishing Features

(festivalový název)

Mexiko / Španělsko, 2020, 95 min

• panWolf

Nuda,nuda,nuda.Ač jsem si o sobě myslel,že jsem troch náročnější divák (a celá rodina to o mě tvrdí ) ,zřejmě jsemv páteční večer nebyl YNTELEKTUÁLNĚ vhodně naladěn. Nechal jsem se zmást cenou diváků ze Sundance ,ale tohle doporučuji maximálně kolegovi Verbalovi. Pak si rád přečtu jeho recenzi.Film doporučuje devět z deseti psychiatrů .(10.7.2020)

O severním Mexiku vím už celkem dlouhou dobu, že jde o oblast velmi nebezpečnou k žití, ale debutující Fernanda Valadez mě přesvědčila, že nemám ani páru, jaké hrůzy se tam páchají. Bez zvláštních znamení je drama, v němž se toho paradoxně zase tolik neděje, ovšem v tom je asi jedna z hlavních devíz filmu. Putování matky k hranicím se Spojenými státy, aby zjistila, co se stalo s jejím synem, který někde tam beze stopy zmizel, může diváka zdánlivě ukolébat. Nahrávají tomu i občas až poeticky působící obrazy místní krajiny. Nicméně pečlivě dávkované mírně znepokojivé situace dodávají příběhu až elektrizující napětí, jež graduje naprosto neočekávaným rozuzlením, které vám doslova vyrazí dech. Ještě teď mi rezonuje v hlavě spousta myšlenek týkajících se toho, co jsem viděla. Musím přiznat, že to byl emocionálně nesmírně silný zážitek. Zhlédnuto v rámci unikátní přehlídky Tady Vary. (85%)(11.7.2020)

Bez zvláštních zmanení je nadmíru syrové drama o drsném životě v Mexiku, které je nám svým prostředím, ale i mentalitou velice vzdálené, takže si člověk jen stěží dokáže představit, jak moc jsou tamní životní podmínky náročné a nebezpečné. Matčino neutuchající odhodlání najít svého nezvěstného syna opravdu zaslouží obdiv a Mercedes Hernández se své role zhostila velmi přesvědčivým způsobem. Sekvence z každodenního života byly místy účelně prokládány magickými výjevy a představami, které ještě více umocňovaly nepříznivou atmosféru filmu. Za nejsilnější scény považuji rozhovor matek na začátku filmu a závěrečné rozuzlení, které mě rozhodně nenechalo chladným.(10.7.2020)

Ze všeho nejvíc tomu chybí koule. Herecké podání tak trochu mdlé. Příběh silný, ale dal by se vměstnat do dvacetiminutového kraťasu. Fakt je tohleto vrchol nezávislé produkce dneška?(11.7.2020)