poster

Tajný agent (festivalový název)

 • Chile

  El agente topo

 • anglický

  The Mole Agent

Dokumentární

Chile, 2020, 84 min

Režie:

Maite Alberdi

Scénář:

Maite Alberdi
 • Stanislaus
  ****

  Tajný agent je vskutku netradičně pojatý dokumentární snímek, který by obstál i jako mix špionážní komedie a decentního dramatu o stáří a s ním spojenými strastmi. I když je prvotním motivem k příběhu (pokud možno nenápadná) infiltrace do domova důchodců za účelem získání informací o tamním personálu a rezidentech, tak se film zaobírá i vážnějšími tématy, které jsou stále velmi aktuální. Mnoho důchodců zažívá skličující pocit osamění, přičemž zapomínají své nejbližší a jsou odkázáni na pomoc druhých - nicméně i tak mohou být studnicí léty nastřádaných životních mouder a zkušeností, které by tak rádi předávali svým potomkům, kteří je však často vůbec nenavštěvují. Vedle této vážnější linie však snímek obsahuje nejeden humorný moment založený právě na onom stáří, čímž dává vzniknout dojemně úsměvnému příběhu ze života s jeho plusy, ale i mínusy.(10.7.2020)

 • Snekac
  ***

  Rozhodně originální a důležité téma stáří a samoty, na rozhraní dokumentu a filmu, bohužel občas se film příliš vleče...(17.7.2020)

 • Pignon
  **

  Ve starobinci jsou staří a opuštění lidé, některým se ztrácejí věci a vzpomínky...(11.7.2020)

 • Vajonek
  ****

  Obsahuje SPOILERY... Zkraje filmu, kdyz se rozjely pohovory na misto spiona, jsem do dalsiho prubehu cekala vetsi srandu. Moje ocekavani se sice uplne nenaplnila a s pribyvajicimi minutami mi snimek pripadal smutnejsi a smutnejsi, ke konci uz takovy trochu utahany, jak se nektere motivy opakovaly a nerozvinulo se zaroven nejake vetsi "drama" (jeste ze se tvurci nerozhodli pro delsi stopaz a zvolili ji tak akorat, aby film nezabredl do nezazivna a nudy). Nemuzu ale rict, ze bych byla zklamana. Je to takovy hodne smutny i vesely snimek ze zivota, velice prirozeny, zaroven neotrely, urcite hodny zhlednuti. Hlavni hrdina-spion je takovy roztomily deda na urovni, nedivim se, ze se do nej nektere klientky domova duchodcu zamilovaly a stal se tamnim kralem. 70 %.(10.7.2020)