Max a rváči

Il commissario Pelissier

Max and the Junkmen

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1971, 92 min

Praveze nie priemerna kriminalka, suverenne tu vladne Michel Piccoli /Pohrdani 1963, Zlocin v Expresu, Nenapadny Puvab Burzoazie/- byvaly sudca, teraz pracuje u policie, ma na praci klasicku policajn urobotu - a o tomto je cely film. Kvalitne casto odborne dialogy, slusne kulisy, tempo na urovni, no nuda u mna nehrozila, fakt som hltal kazdu minutu perfektneho filmu ...... jeden z najlepsich filmov rezisera Sauteta . 89 %(14.7.2019)

Claude, jak ty to děláš? Detektivka? Jasně - a jaká. Klasické francouzsko-italské koprodukční drama v tom tak krásném drsně realistickém stylu? Ovšem - lahoda! Především však nádherný Sautetův příběh jednoho moc zvláštního milostného vztahu, který nedošel naplnění. O tom, jak je nebezpečné zahrávat si s láskou, s chladným rozumem a o kruté relativitě, která je přece tak neúprosná.(3.10.2005)

Zřejmě sen každého policajta - když banda jede přesně podle not, které sám vymýšlí a přímo bandě předává, aby pak celou povedenou partičku pěkně při činu sebral jako spadané švestky. Bohužel se do dobře vymyšleného plánu vloudila citová náklonost policisty Maxe k prostituce Lily. Aby ji ochránil před vyšetřujícím inspektorem Rosinskym, dopustí se zoufalého činu. Michel Piccoli podal mimořádný, strhující výkon, a proto hvězdičkami opravdu šetřit nebudu.(25.7.2010)

Ani tak nejde o kriminálku, skôr drámu s kriminálnou zápletkou. Maxov dômyselný plán na dochytenie bandy gaunerov dostane vážne trhliny. Nie nadarmo sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu. Konverzačná dráma vyžaduje trpezlivosť diváka, príbeh má dokonale vykreslené vzťahy a motívy.(19.9.2011)

Luxusni krimi (a ja si dovolim tvrdit, ze jde o neonoir - posudte sami) se superkrasnou Romy, vytecnym Piccolim, napinavym dejem a necekane tvrdym zaverem. Poslednich 5 minut, to mi fakt prebehl mraz po zadech. Zvlastni tempo, dobra hudba, vytecna rezie i kamera. Plne hodnoceni naprosto opravnene.(3.8.2013)

Myslím,že tahle krimi je tu příliš nadhodnocená. Neříkám, že je špatná, ale to co předvedl Max hraničí s policejní provokací a žádný soud by to neuznal. Je to tak postup policisty, který už neví kudy kam, jen aby zničil bandu lupičů, kterou vlastně sám pomohl vytvořit.(3.4.2014)

I do toho nejlépe propracovaného plánu se může vloudit chybka. Lidé nejsou stroje, ale podléhají citům a mají svědomí. I když je to občas zavede na kraj propasti...Mimochodem, dnes by taková jasná provokace byla asi těžko obhajitelná, ale jsme na počátku sedmdesátek!(19.8.2019)

Psychologická studie bývalého soudce, který je přesvědčený, že jako policista bude moci se zločinem lépe bojovat. Jeho povolání se mu stává obsesí a za svým cílem jde tvrdě a bez skrupulí. Seznámí se tak s prostitutkou napojenou na podsvětí a její manipulací chce docílit dopadení zločinců. Setkání s Lily (Romy Schneider) se mu stane, jak asi tušíte, osudným._____ Inteligentně konstruované kriminální drama je brilantně zahrané, Piccoli předvádí civilní herectví, které je extrémně minimalistické a zároveň strhující, Romyna si roli zkažené holky užívá, ale zároveň platí že role lascivní lehké ženy kterou to baví, je zahrána decentně a přesně. Chyby se hledají opravdu těžce, když i zfilmování jednotlivých scén je provedeno naprosto suveréně. Potemnělé uličky, pochybná bistra, kavárny, policajt v klobouku a plášti, tohle je neo-noir francouzské školy…(2.9.2019)

Jak dopadnout bandu zlodějíčků při něčem větším? Vnuknout jim myšlenku, že na velkou akci mají. Ještě je potřeba seznámit se s přítelkyní jednoho z nich... Max to má dobře vymyšlené, všechno vychází podle plánu... nebo vlastně nevychází? Skvělé kriminální drama s propracovanými charaktery postav. Tak jak to Claude Sautet uměl. Michel Piccoli a Romy Schneider ve své vrcholné formě.(8.10.2011)

Skoro do konce jsem měl pocit, že se jedná jen o průměrnou kriminálku. Ale pointa mne přesvědčila. Chladný policajt, který vyprovokuje partu bezvýznamných zlodějíčků k "větší" práci se sám chytí....(29.5.2012)