Děvčata v uniformě

• Francie

Jeunes filles en uniforme

Girls in Uniform

Západní Německo / Francie, 1958, 95 min

Kromě výkonu Romy Schneiderové (jako opilému Romeovi ji to nehorázně sluší) je na tomto filmu pozoruhedné i to, že se tu (podobně jako v The Women) za celou dobu stopáže neobjeví jediný chlap:) Jo a byl to jen můj dojem, nebo hlavním hudebním motivem je tu Papagenova píseň z Kouzelné flétny?(27.1.2012)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(27.6.2006)

Gézovi von Radványi se podařilo velmi citlivým a vkusným způsobem zpracovat téma zakázané lásky, která vznikne mezi mladičkou svěřenkyní ústavu (ani ne dvacetiletá Romy Schneider) a její učitelkou - vynikající Lili Palmer. Role Manuely byla pro Romy Schneider jednou z nejtěžších v její dosavadní kariéře. Jednalo se o daleko složitější postavu, než byly děvčata a slečny z předcházejících filmů. A mladá Romy to zvládla. Velkou zásluhu na tom jistě má i Lili Palmer, která mladé herečce při natáčení radila a pomáhala. Každopádně já osobně řadím tento film k těm nejlepším, co Romy Schneider v 50. letech natočila.(18.1.2011)

Byla jsem tak zabraná do příběhu, že jsem ani nepostřehla, že tady vlastně úplně chybí mužský element. Ale co by tady taky dělal. Jedině, že by to mohl být nějaký kněz, který by horečnatě a fanaticky kázal o mravnosti a podobných věcech při nedělní mši. Zjistila jsem, že mi tady ani žádný chlap prostě nechyběl. Mladičká Romy Schneider strhává všechnu pozornost na sebe. Měla jsem dojem, že je snad v každé scéně. No, film se vlastně bez ní obejít nemohl.(14.11.2012)

Už v prvních letech točila Romy Schneider remaků dost a dost, nyní se dostala k lesbické klasice původně podle Leontine Saganové. Stejně jako její verzi Milkování (Kristýna), vnímám celkově práci na těchto filmech jen jako křečovitou snahu zúročit starou kvalitu v barvě. A ani v tomto případě se nedá hovořit o modernizaci jako o kladu. Pakliže by se ale něco našlo, bylo by to párování Romy s Lili Palmerovou, jejichž spolupráce od dob Ohňostroje prošla nečekanou a citlivou proměnou.(7.7.2009)