Krásná lhářka

• Francie

La belle et l'empereur

Komedie

Západní Německo / Francie, 1959, 94 min

Jako jeden z klíčových momentů dozrání osobnosti Schneiderové bývá často citováno její rozhodnutí netočit další pokračování Sissi, tedy žádný 4., neřkuli 5. díl. Po navázaní vztahu s Delonem prý už jen pracovala na své vlastní kariéře za hranicemi Rakouska a Německa. Setkala se s Viscontim a hrála divadlo. A nedopustila se už nikdy žádných chyb, s matkou se rozloučila v moderní Poloněžné... tak jak je možné, že po dalším současném filmu Anděl na zemi byla opět tou hězdou (ve staromódním slova smyslu) nejpůvabnějších kostýmních velkofilmů? Příběh Krásné lhářky je situován do období Vídeňského kongresu, do doby vrcholícího empíru. Romy zde hraje sympatickou služebnou, která má plné ruce šněrovaček a vycházek na dostaveníčka a ze rtů jí plynou jen rozkošné dialogy a báječné serenády. Takže nikoli navzdory, ale doslova automaticky tak pokračovala ve svém systematickém mapování Starých zlatých časů, které právě Kongresem počaly a ustaly až v předvečer První světové. Kdo by se i tak odvážil mýlit, že jde o variaci na Marischkovo dědictví, a myslel by na koprodukci ve stylu Kristýny, rozpoznal by pravý stav věci v momentě setkání s koktajícím Josefem Meinradem, bodrým klasikem Hans Moserem a dříve sličným Rolf Wankou, který ovšem v pokročilém věku o své charizma rozhodně nepřišel.(2.8.2010)

Taková nádhera. Proč to někdy nedají v televizi? Ono vůbec se mi zdá, že Romy je v našich televizních stanicích opomíjená. Sissi sice zbožňuju, ale nepamatuju se, že by někdy dávali jiný film s Rominou v hlavní roli. Pro mě nejkouzelnější bytost, co existovala. Jo a já jsem si říkala, odkuď je mi Jean-Claude Pascal povědomý... Stará dobrá Angelika :))(17.1.2018)

• - Koprodukční film je adaptací stejnojmenné hry z roku 1953 Just Scheua (1903-1956), která je charakterizována jako hudební komedie ve třech aktech. (NinadeL)