Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

Bratři jsou vysoce nesympatičtí, ale na to, že se vylíhli koňovi z obřího vejce, vypadají ještě pěkně. Pohádku mám celkem rád, proto jsem se podivil zdejšímu hodnocení. Možná jsem ovlivněn tím, že jsem dnes viděl několik pohádek mnohem horších. Děj se sice vyvíjí trochu křečovitě, zvraty jsou podivuhodné, ale pěkná písnička na konci kyselejší dojem trochu osladí.(1.1.2015)

Velmi dobry scenar zpracovany podle predlohy Bozeny Nemcove. Skoda hereckych vykonu, ktere jsou nejvetsi kankou na teto pohadce (Jelinkova, Reznicek, Dobry a predevsim Dulava v roli krale byl hodne spatny). Jine obsazeni, zapracovat na vyprave a trochu plynulejsi dej, urcite by se jednalo o vybornou pohadku.(20.9.2014)

Nedoceněná pohádka :-) Dulava má hrát krátkozrace opatrnického krále a hraje ho sakra dobře a Blanka Bohdanová v roli přehnaně opatrnicko-protektivní chůvy skvěle sekunduje. A že Jiří Langmajer, je-li mu dána role záporáka, dobře zahraje záporáka, to se taky dalo čekat - ovšem že bude mít do páru stejně slizkého Karla Dobrého, to je další bonus. Zkrátka, v této pohádce je hlavní záporák nikoli akční hrdina, ale jen pronajímatel záporáků druhých čili vezdejších - a všichni dotyční to zvládli. Je to sice poněkud neobvyklá stavba, ale funkční a míra nepochopení mě poněkud překvapuje :-)(30.1.2017)

Pohádka, ve které už jako malá jsem fandila černokněžníkovi. Už to samo o sobě říká, že je něco špatně. V paměti mi taky utkvěl Karel Dobrý. Zlý bratr ale taky fajn. Naopak Verunka a její Jaroslav/Miroslav byli na odstřel. Nebudeme to nijak rozebírat. Za Mont Saint-Michel, černokněžníka a zlýho bratra Karla tři hvězdičky.(10.7.2015)

Ani nevím, proč se mi ta pohádka vlastně líbí. Dulavův král je naprosto toporný, vůbec se princezně nedivím, že někoho tak nudného nechce. Ota Jirák sice hraje parukáře, ale zároveň mluví koně a orla, což mě vždycky dost mátlo. A také mě překvapovalo, že černokněžník nechal princeznu s Miroslavem z ostrova tak snadno uprchnout. Titulní písnička je nicméně úžasná, stejně tak i Jiří Menzel v roztomilé roli dvorního malíře. A velmi mě potěšil fakt, že princezna v této pohádce nenosí nesmyslně na hlavě korunku, tak jako v jiných pohádkách:-)(3.2.2008)

• - Pro lepší odlišení postav, hraných Jaromírem Dulavou, jej v roli černokněžníka nadaboval Jiří Štěpnička. Lenku Jelínkovou pak nadabovala Simona Vrbická mluveným slovem a Vlaďka Lišková zpěvem. (funhouse)

• - Jaromír Dulava si ve filmu zahrál dvojroli. Ztvárnil krále a čaroděje. (Janek2002)

• - V němčině se film jmenuje "Die verschwundene Königstochter", což lze přeložit jako "ztracená princezna". (Janek2002)