Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

Z vajec, která sebral rybář z obřího hnízda (ano, rybář, ne čihař) se vylíhli tři mladíci oblečení v plátěných hazukách (ne, že bych myslela, že měli nějaké zajímavé fyzické anomálie, jen poukazuji na to, že ptáčata bývají holá). Pak se chytrý, silný a hodný bratr dají na krádež koní. V našich krajích stáda mustangů skutečně nejsou, ale hodný si ulovil jen takového chcípáčka koníka (ne, nevím, v čem byl ten kůň horší, než ostatní). Hodný bratr, který se první třetinu pohádky jmenoval podle vlastního tvrzení Jaroslav, potom záhadně Miroslav zachránil rybu, ptáka a unylého krále, což mu v prvních dvou případech přineslo příslib pomoci v případě problémů, v posledním případě to přineslo ty problémy, aby byl důvod zvířecích služeb využít. Král čeká, až mu někdo najde jeho už rok ztracenou nevěstu. Nečekané, kdo se toho asi tak ujme? No ano, Miroslav (nebo přeci jen Jaroslav?) Pak následuje pomoc zvířátek, sourozenecké tahanice, typicky pohádkový pokus o vraždu, trest za spáchané hříchy a ... pak už si konečně někdo zaslouží i tu princeznu.(8.5.2011)

• packa

Pane režisére, jak mám rád vaše vynikající Vracenky, tak nesnáším tuhle příšernost. Proč jste proboha točil tak mizernej scénář? Jdete s kůží na trh, to vás ctí, ale já nicméně využiji svého svatého práva diváka a ten kožich vám řádně proklepu. Pohádka je hrubě nepovedená, absence byť i jen špetky humoru je sakra cítit. Režisér jste výborný, ale tento počin se vám hrubě nepoved. Vzhledem k historicky velmi vysoké úrovni české pohádkové tvorby vyžaduji, aby každý další počin byl obdobně kvalitní, jinak se jedná o .....a dost už s kritikou. Ovšem nemilostrdný být musím, proto ten odpad.(11.11.2004)

• chrispe

Pěkná pohádka (kde se vždy popasu očima na uhrančivém Karlu Dobrém), s fajn hudbou (čučela jsem, že je to práce Ivana Hlase). Miroslav je... takovej ňouma no. Ale Verunka si ho naštěstí dokáže zpacfikovat ;) a navést ho na správnou cestu ke svojí záchraně :D. Moc mi nejde do hlavy ta dvojrole Jaromíra Dulavy... a pak ještě pár dějových věcí, ale popravdě - vždycky se na to ráda podívám a nijak u toho netrpím ;)(5.10.2014)

Jsem rád, že je také nějaká princezna Verunka, ale jinak se bohužel jedná o pohádku, která je taková podivná. Je trochu bez nápadu, a i když se to snaží trochu ozvláštnit, nějak se nedostane nic, co byste očekávali. Hlavní krasavec a hrdina není nijak skvělý, na princeznu se příběh moc nesoustředí. Škoda, je docela hezká. Dulava ve dvojroli to nezachrání. Rozpaky, to je to, co ve vás po téhle pohádce zůstane. Některé věci by měl člověk vidět jako dítě, já jsem se bohužel k téhle pohádce nikdy dřív nedostal, aby mě mohla případně ovlivnit.(15.12.2013)

Dle mého docela vydařená pohádka. V té každoročně se rozšiřující řadě pohádek stále patří k nadprůměru. Jaromír Dulava ve své dvojroli se mi nejeví jako nevýrazný, ale spíše jako postava dokazující, že ne každý musí být jen kladný nebo záporný. Většina z nás má také obojí a v tom lepším případě se učíme a stáváme se "moudrým králem"... ;-)(1.1.2015)

• - Tvůrci pohádku natáčeli v nádherných exteriérech v Ploskovicích, u Koněprus, na Křivoklátě a také ve Francii, poblíž kláštera Mont Saint Michel. Dále se filmovalo i u Lysé nad Labem na rybníku Řehačka. (milaneg)

• - V němčině se film jmenuje "Die verschwundene Königstochter", což lze přeložit jako "ztracená princezna". (Janek2002)

• - Pavel Řezníček se v úvodu pohádky představí jako Jaroslav. Během filmu se ovšem jméno jeho postavy změní na Miroslav. (Nine)