Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

Příběh o unesené princezně, držené někde neznámo kde černokněžníkem, má v sobě značný potenciál, ze kterého šlo podle mě vytěžit mnohem více. A tak je tato pohádka pouze lehce nadprůměrnou. Má velice jednoduchý, přímočarý děj, chytlavou písničku, pěkné záběry a moc se mi líbily ty tři vejce na začátku, ze kterých se vyklubali tři bratři. Naopak ji sráží herecké výkony všech herců, především dvojrole Jaromíra Dulavy. Jako král byl strašný, ale jako černokněžník ještě horší. Coby hlavní záporná postava by neměl hrát tak nevýrazně, bez emocí. Přišlo mi to, že přišel před kameru, odvykládal text a zase šel. [3329. hodnocení, 122. komentář, 52%](8.2.2019)

Bratři jsou vysoce nesympatičtí, ale na to, že se vylíhli koňovi z obřího vejce, vypadají ještě pěkně. Pohádku mám celkem rád, proto jsem se podivil zdejšímu hodnocení. Možná jsem ovlivněn tím, že jsem dnes viděl několik pohádek mnohem horších. Děj se sice vyvíjí trochu křečovitě, zvraty jsou podivuhodné, ale pěkná písnička na konci kyselejší dojem trochu osladí.(1.1.2015)

• haWranka

Postavy nemastný neslaný, příběh mě po pár minutách přestal bavit a záporák byl vlastně největší sympaťák. Co je v tomhle filmu úžasný, to je hudba. Krásná ústřední písnička, která mi naskočila v hlavě po pár tónech, i když jsem si myslela, že jsem tuhle pohádku ještě neviděla. Očividně ano, ale moc mi toho v paměti neuvázlo.(27.2.2011)

• JARDAHONDA

Pohádka na motivy klasické předlohy Boženy Němcové " Šternberk " mě oslnila pouze tím, že se natáčela v nádherných exteriérech v Ploskovicích, u Koněprus, na Křivoklátu a také ve Francii poblíž kláštera Mont Saint Michel. Jinak pusto a prázdno.. herecké výkony byly navíc místy zoufalé. Škoda, že se nepodařilo dotáhnout, jinak celkem pečlivý scénář ke zdárnému konci.(3.2.2013)

To je zvláštní, znám tuhle pohádku roky, vpodstatě ji umím odříkat nazpamět, ale teprve až teď jsem zjistila, že krále i černokněžníka hraje jeden a ten samý herec. Svět už nikdy nebude jako dřív. Jinak tenhle polozapomenutý český film se zajímavou atmosférou, krásnou hudbou Ivana Hlase, nezvykle bohatou výpravou, mdlým hlavním hrdinou a spoustou mluvících zvířat je vůbec první štědrovečerní pohádka, kterou si z dětství pamatuju, takže si trochu nostalgicky nadhodnotím. On ten scénář totiž vůbec není hloupý, jenomže samotná realizace zůstala daleko za jeho možnostmi.(9.7.2009)

• - Tvůrci pohádku natáčeli v nádherných exteriérech v Ploskovicích, u Koněprus, na Křivoklátě a také ve Francii, poblíž kláštera Mont Saint Michel. Dále se filmovalo i u Lysé nad Labem na rybníku Řehačka. (milaneg)

• - Pro lepší odlišení postav, hraných Jaromírem Dulavou, jej v roli černokněžníka nadaboval Jiří Štěpnička. Lenku Jelínkovou pak nadabovala Simona Vrbická mluveným slovem a Vlaďka Lišková zpěvem. (funhouse)

• - Jaromír Dulava si ve filmu zahrál dvojroli. Ztvárnil krále a čaroděje. (Janek2002)