Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

Mám ráda pohádky. Trochu nerozumím tomu, proč někdo tuto pohádku zatracuje? Jsou pohádky ukřičené, promiňte, pane Troško, jsou pohádky komediální, kde princezna slaví narozeniny čtyřikrát do roka a jsou pohádky, které se tak trochu mísí s během života. Princezna řekne otci, že ho má ráda jako sůl a za odměnu je vyhnána z paláce. Tahle pohádka s krásně romantickou písničkou Ivana Hlase nám možná připomene televizní Zlatovlásku. Nemohu si pomoci, ale tohle je styl pohádek, které mě osloví i jako dospělou. Co na tom, že pan režisér natočil zmiňované Vrácenky? Promiňte mu to, pane packo/a/. Vy přece určitě nesnídáte každý den vejce na slanině a dáte si třeba chleba s máslem, ne? A zkusil jste někdy napsat scénář? Třeba ? Omlouvám se za tu smělost, jsem tu poměrně nová.(4.4.2014)

Nemálo podceněná pohádka :-) Dulava má hrát krátkozrace opatrnického krále - a hraje ho sakra dobře a Blanka Bohdanová v roli přehnaně opatrnicko-protektivní chůvy mu skvěle sekunduje. A že Jiří Langmajer, je-li mu dána role záporáka, dobře zahraje záporáka, to se taky dalo čekat - ovšem že bude mít do páru stejně slizkého Karla Dobrého, to je další bonus. Zkrátka, v této pohádce je hlavní záporák nikoli akční hrdina, ale jen pronajímatel záporáků druhých čili vezdejších - a všichni dotyční to zvládli. Je to sice poněkud neobvyklá stavba, ale funkční a míra nepochopení mě poněkud překvapuje :-)(30.1.2017)

• Radek99

Možná nejchladnější česká pohádka, byť se neodehrává v zimě, ale uprostřed plné síly léta. Nemastná neslaná pohádková anabáze extrémně necharismatického Miroslava a jeho bratrů za nepohádkovou metou stát se člověkem. Tak slabý scénář a podivné ztvárnění studené jako psí čumák. Častý to neduh filmů vznikajících začátkem 90. let...(30.12.2012)

Hodně nepovedený málo strašidelný a zcela necharismatický černokněžník. Velice trapný malíř v podání Menzela. Z úcty ke známému režisérovi by to jeho "francouzsko" české koktání měli vystřihnout. Jinak se ale pohádka ubírá podle klasické šablony docela svižným tempem kupředu s několika vtipnými momenty, např. rostoucí vejce. Dobrý je závěr, kdy sice pomoc od zvířátek je už vyčerpána, ale kouzelník naštěstí dodrží své slovo. Povedla se rovněž hudba. Dulava by stačil jednou.(8.12.2013)

Pohádka, ve které už jako malá jsem fandila černokněžníkovi. Už to samo o sobě říká, že je něco špatně. V paměti mi taky utkvěl Karel Dobrý. Zlý bratr ale taky fajn. Naopak Verunka a její Jaroslav/Miroslav byli na odstřel. Nebudeme to nijak rozebírat. Za Mont Saint-Michel, černokněžníka a zlýho bratra Karla tři hvězdičky.(10.7.2015)

• - Pavel Řezníček se v úvodu pohádky představí jako Jaroslav. Během filmu se ovšem jméno jeho postavy změní na Miroslav. (Nine)

• - Pro lepší odlišení postav, hraných Jaromírem Dulavou, jej v roli černokněžníka nadaboval Jiří Štěpnička. Lenku Jelínkovou pak nadabovala Simona Vrbická mluveným slovem a Vlaďka Lišková zpěvem. (funhouse)

• - V němčině se film jmenuje "Die verschwundene Königstochter", což lze přeložit jako "ztracená princezna". (Janek2002)