Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

• Necrotongue

Až do závěrečných titulků jsem nevěděl,na co se vlastně dívám.Pustil jsem si pohádku a přitom se snímek celou dobu tvářil jako špatný amatérský film,Jaromír Dulava se mě snažil toporně přesvědčit,že jde o jeho první roli a nakonec jsem si připadal jako divák,který sleduje detektivku,spojuje si jednotlivé indicie,ale pachatele neodhalí,protože část děje se odehrává někde jinde.Hvězdičku jsem udělil jen proto,že je Štědrý den,takže ji tvůrci tohoto paskvilu mohou brát jako dárek.(24.12.2016)

• Honzíno

Pohádka, kde pan režisér asi nevěděl, jak herce vést. Minimálně během poloviny celé délky filmu vypadají všichni neskutečně prkenně. Myšlenka je klasicky hezká, ale scénář si z ní spíše dělal legraci (evidentně nechtěně). Duo Langmajer-Dobrý trestuhodně nevyužité, chlapci z vajec směšní a hlavně to, co jim a všem hercům nastrkal scénárista do pusy, je zvěrstvo. To by tak nevadilo, kdyby se někdo z dialogů a monologů snažil vytřískat více. Hrůzy typu: 'Já jsem silný a ty jsi chytrý, beru tě s sebou. A co ty? Co jsi ty?' - 'Já jsem Miroslav ( neřekl náhodou Jaroslav??). Já zůstanu.' mohly klidně zůstat nevyřčeny. Naštěstí Ivan Hlas zachraňuje totální propadák dobrou hudbou, na kameru a některé záběry se dá hezky koukat + Jiří Menzel v jediné chtěné komické roli drží tuto pohádku nad pomyslnou propastí.(1.1.2010)

• chrispe

Pěkná pohádka (kde se vždy popasu očima na uhrančivém Karlu Dobrém), s fajn hudbou (čučela jsem, že je to práce Ivana Hlase). Miroslav je... takovej ňouma no. Ale Verunka si ho naštěstí dokáže zpacfikovat ;) a navést ho na správnou cestu ke svojí záchraně :D. Moc mi nejde do hlavy ta dvojrole Jaromíra Dulavy... a pak ještě pár dějových věcí, ale popravdě - vždycky se na to ráda podívám a nijak u toho netrpím ;)(5.10.2014)

• Phobia

"Milé děti, dnes vám povím pohádku, jak si zasouložit princeznu. Žil byl jeden rybář a ten vám jednou našel vejce... ne jen dvě, ale rovnou tři a obří! Rybář byl ducha mdlého, pokrčil tedy rameny, odkulil vejce domů a šel spát. Jaké však bylo jeho překvapení, když ráno zjistil, že se mu z vajec vyklubali tři dospělí chlapi! Rybář byl v sedmém nebi, konečně nebyl na všechnu práci sám a přitom mu odpadla starost s výchovou fakanů, protože synci se vylíhli plně fyzicky i mentálně vyvinutí, navíc i ve svém vlastním oblečení. No není to úžasné? Je to úžasné! Dva ogaři byli jako zrození pro vysokou politiku, vyčůraní ksindlové, třetí byl, jak už to tak chodí, dobromyslný jeliman. Bratři však byli žraví převelice, nemohli se rybolovem uživit a tak je brzy bylo třeba vypravit do světa. Jeliman stále zachraňoval z problémů kdejakou zvířecí havěť, ovšem když z koně do propasti zahučel jakýsi fouňa, kterému bylo vidět stříbrnou lžičku čouhající z prdele, i Ksindlové zavětřili příležitost a přiložili ruku k dílu, aby urozeného pána ze sraček vytáhli. Překvapivě se ukázalo, že Fouňa je místním králem, kterému sice do vládnutí kafrá máti, ale i tak to vypadalo na dobrý kariérní postup. Jaké bylo zklamání Ksindlů poté, co Jeliman byl vyhlášen královským rádcem a na ně zbyly jen pozice dvořanů... Naštěstí se naskytla příležitost Jelimana vyštvat z hradu: Fouňovi se totiž ztratila princezna Nevěsta. Jeliman nelenil a vyrazil Nevěstu hledat, vybaven jedním jejím střevícem, jak mu poradil Mluvící kůň. Dojel na ukecaném lichokopytníkovi až do dalekých krajů, kde se uhnízdil na tržnici s princezniným škrpálem jako jediným sortimentem. Zcela logicky předpokládal, že neznámo kam unesená Nevěsta půjde okolo, své smradšufle pozná a pak spolu budou moct vyrazit domů. A tak se i stalo. Únosce zlý Čaroděj neprotestoval a tak mohla Nevěsta tužit vztahy s Jelimanem. Král Fouňa nebyl rád, když našel Jelimana v zelí, ukul však s máti a Ksindly plán, jak se dobromyslného kazišuka zbavit. Zadání různých nesmyslných úkolů selhalo, Jelimanovi totiž neférově pomáhal Mluvící kůň a zachráněná zvířecí havěť. Bylo tedy zapotřebí nasadit těžší kalibr: Ksindlové ochotně zařídilii vražedný pokus za pomoci gravitační síly. Mluvící kůň ovšem princezně Nevěstě naprášil, kde tuhého Jelimana najde. Ta nelenila a poprosila zlého Čaroděje, ať milého zachrání a že ona s Čarodějem na oplátku bude šukat až na věky. Zlý Čaroděj z toho byl úplně k pláči dojatý, transformoval se v hodného čaroděje, Jelimana oživil a přenechal mu jebací právo na Nevěstu. Mezitím král Fouňa omylem vypil elixír lásky, určený pro Nevěstu a stal se z něj proto moudrý Fouňa. A jak dopadli Ksindlové? Boží mlýny se porouchaly, milé děti, takže z jednoho Ksindla se stal zazobaný lobbista a z druhého Ministr financí. A jestli všichni nepomřeli, mají se dobře dodnes." V jedné větě: "Jak si zasouložit s princeznou" je (v negativním smyslu toho slova) televizní pohádka s debilním dějem, hrubě necharismatickým hlavním hrdinou, obstojnou výpravou a snesitelnou hudbou. 40%(10.7.2012)

• Adam Bernau

Vylíhnutí tří bratrů, jak se o tom Boženě ani nesnilo, bezvýrazný hrdina, který bez varování střídá jména, princezna s tváří laciné pouťové atrakce, frankofonní Menzel jako nepodařený opakovaný vtip. Než nad vše se lze povznést, vždyť hlavním trumfem této pohádky by měl být nebývale charakterní pan Zlý (zde spíš pan Překážející). Už ta Dulavova dvourolovost je zajímavým tahem. Výsledkem je však pohádka zajímavá jen tím, že se o ní u Dulavů nesmí mluvit. (Upozorňovat na to, že nejzádumčivější pohádka široko daleko nese název evokující nějakou žertovnou story, nemá po dvaceti letech už asi smysl.)(4.1.2015)

• - Pavel Řezníček se v úvodu pohádky představí jako Jaroslav. Během filmu se ovšem jméno jeho postavy změní na Miroslav. (Nine)

• - V němčině se film jmenuje "Die verschwundene Königstochter", což lze přeložit jako "ztracená princezna". (Janek2002)

• - Tvůrci pohádku natáčeli v nádherných exteriérech v Ploskovicích, u Koněprus, na Křivoklátě a také ve Francii, poblíž kláštera Mont Saint Michel. Dále se filmovalo i u Lysé nad Labem na rybníku Řehačka. (milaneg)