poster

Jak si zasloužit princeznu

Pohádka

Česko, 1994, 72 min

 • Sinecod
  *****

  Moje nejoblíbenější současná pohádka! Všechno se mi na tom líbí. Je to takové hezké, milé a vůbec, když to porovnám s těma příšernostma co se točí teď a tváří se to jako pohádky, Jak si zasloužit princeznu by mělo mít ještě hvězdu navíc. Tak! A navíc tak moc hezkou hudbu jsem v pohádce ještě neslyšela...(14.8.2008)

 • chrispe
  **

  Pěkná pohádka (kde se vždy popasu očima na uhrančivém Karlu Dobrém), s fajn hudbou (čučela jsem, že je to práce Ivana Hlase). Miroslav je... takovej ňouma no. Ale Verunka si ho naštěstí dokáže zpacfikovat ;) a navést ho na správnou cestu ke svojí záchraně :D. Moc mi nejde do hlavy ta dvojrole Jaromíra Dulavy... a pak ještě pár dějových věcí, ale popravdě - vždycky se na to ráda podívám a nijak u toho netrpím ;)(5.10.2014)

 • M-arta
  **

  Naprosto úchvatně vybrané exteriéry! To je asi vůbec největší deviza téhle pohádky... Místy se mi docela zamlouvala práce kameramana (třeba scény ze stájí), ale jen do chvíle, než došlo na záběry v ostrém slunci nebo proti kontrastně přesvětlenému pozadí, díky čemuž nebylo hercům vidět do obličeje (pochybuju, že to byl záměr). Už tohle ve mně vyvolalo absolutní zmatek: ví vlastně režisér, co vůbec chce? Vyprávění, jehož podstatnou součástí bude souvislá řada nádherných poetických obrazů, se kterým si může pohrát celý tým profíků - nebo spíchnout cosi horkou jehlou téměř bez techniky na nejbližší louce během jediného dne? Lehké zmatení a určitá nejednotnost je asi můj nejsilnější dojem. Jako klad beru, že větší část pohádky měla svoji (poměrně vážnou a důstojnou) atmosféru - ale třeba scéna se zrozením bratrů z rostoucích obřích vajec působila víc jako loutkový kabaret. Můžu jenom hádat, ale asi neměla být tak komická, jak mi připadala (vážně škoda nevyužít něco tak magického)... Legračně a odlehčeně měly naopak zřejmě působit některé drobné výstupy dvořanů (včetně J.Menzela jako dvorního malíře), ale jediné, co to ve mě nakonec vyvolalo, byla rozmrzelost a lehčí pocity trapnosti. Ještě horší to bylo, pokud jde o herce, kteří byli pro příběh důležití... Oceňuju sice, že se nikdo z nich nepokoušel pitvořit ani přehrávat, ale připadali mi tak nějak naprosto... nevyužití.(3.1.2010)

 • Aileena
  ****

  Dle mého docela vydařená pohádka. V té každoročně se rozšiřující řadě pohádek stále patří k nadprůměru. Jaromír Dulava ve své dvojroli se mi nejeví jako nevýrazný, ale spíše jako postava dokazující, že ne každý musí být jen kladný nebo záporný. Většina z nás má také obojí a v tom lepším případě se učíme a stáváme se "moudrým králem"... ;-)(1.1.2015)

 • kaylin
  ***

  Jsem rád, že je také nějaká princezna Verunka, ale jinak se bohužel jedná o pohádku, která je taková podivná. Je trochu bez nápadu, a i když se to snaží trochu ozvláštnit, nějak se nedostane nic, co byste očekávali. Hlavní krasavec a hrdina není nijak skvělý, na princeznu se příběh moc nesoustředí. Škoda, je docela hezká. Dulava ve dvojroli to nezachrání. Rozpaky, to je to, co ve vás po téhle pohádce zůstane. Některé věci by měl člověk vidět jako dítě, já jsem se bohužel k téhle pohádce nikdy dřív nedostal, aby mě mohla případně ovlivnit.(15.12.2013)

 • - Jaromír Dulava si ve filmu zahrál dvojroli. Ztvárnil krále a čaroděje. (Janek2002)

 • - Tvůrci pohádku natáčeli v nádherných exteriérech v Ploskovicích, u Koněprus, na Křivoklátě a také ve Francii, poblíž kláštera Mont Saint Michel. Dále se filmovalo i u Lysé nad Labem na rybníku Řehačka. (milaneg)

 • - Pro lepší odlišení postav, hraných Jaromírem Dulavou, jej v roli černokněžníka nadaboval Jiří Štěpnička. Lenku Jelínkovou pak nadabovala Simona Vrbická mluveným slovem a Vlaďka Lišková zpěvem. (funhouse)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace