Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Yardie

Z počátku takové neučesané, moře lidí, hromada pozic, divoký střih. Poté se to ukáznilo a chytlo to nějaký řád. Téma je velmi zajímavé, ve své podstatě ti bystřejší toto všechno nějakým způsobem ví, ale je fajn to mít takhle pěkně pohromadě a slyšet to od těch lidí, kteří se v tomto byznysu pohybovali a co jsem stihl pochytit, ne na úplně základních pozicích. Občas je to trošku na sílu, zveličováno, trošku umělý projev, takový afektovaný, prostě Amerika. Ale nevadí to nějak moc, neruší to vyloženě. Co se povedlo, tak bylo ztělesnění algoritmu. To jsem se fakt místy nasmál, perfektně udělané. Doplněno to bylo příběhem ze života, byť asi taky trošku zdramatizovaným. Nevím, jestli je to až tak šílený problém, osobně moc sociální média nepoužívám, dítě mám ještě v plenkách a o ničem z okolí jsem neslyšel, ale myslím, že na tom něco je a pro dospívající to může být velký problém a i pro některé dospělé. Navíc, jak se ukazuje, velmi lehce se dá manipulovat s lidmi, jsou zde snahy natvrdo stanovit, co pravda je a co není, není úplná kontrola. Posledních asi 20 minut dokumentu bylo nejsilnějších, byť tam někteří protagonisté byli dost nepřirození si myslím a některé věci byly až moc. Další zajímavostí je, že byť si to člověk uvědomuje, tak po tomto shlédnutí dokumentu a následným používám ať už Googlu nebo FB, si naplno všimne, o čem ten dokument byl. Měli by to vidět všichni, ti bystřejší by si z toho něco odnesli. Howgh! ()

psychous3

Idealni kombinace je pustit si jako prvni The Social Network a hned pote The Social Dilema. 10 let mezi rozdilu, 10 let zkusenosti snad kazdeho z nas. ()

IvcaSammet

The Social Dilemma je pro mě zatím absolutně největším zklamáním v poslední době. Většinou se nenechám přesvědčit všeobecným tvrzením, že je něco tak úžasného, že to musím vidět, takže mě všechna doporučení různých celebrit nechávala chladnou. Když mi ale The Social Dilemma začalo doporučovat větší množství známých a kamarádů, nakonec jsem se rozhodla dát tomu šanci. Bohužel ale nejsem typická cílovka tvůrců - především nejsem Američan, který si potrpí na dramatickou hudbu v podtextu a jejich slavné motivační kecy, ale hlavně taky netrávím mládí na sociálních sítích jako většina mých vrstevníků. The Social Dilemma nemá téměř nic - příšerný a totálně zmatečný střih, hrané části byly tak otřesné, že jsem to málem vypla už v půlce, nepřináší ale taky téměř nic, co by normálně přemýšlející člověk nevěděl. Kromě malého množství zajímavých informací jsem si z The Social Dilemma neodnesla vůbec nic. Závisláci zůstanou závisláky a nepřestanou sociální média používat ani kdyby tvůrci vytvořili "The Personal Social Dilemma" pro každého z nich. Ono to "co by kdyby" je strašně hezké, ale nás, kteří nekonečně "nescrollují" je velmi málo na to, aby se něco změnilo. Hvězdičky dávám dvě za celkovou formu zpracování a pocit nekonečnosti, kterou The Social Dilemma mělo už asi po půl hodině. Námět i pointa zajímavá, forma podání ale otřesná. ()

helmiczka

Pobavilo, že okamžite po dôraznej vete "Neklikajte na odporúčané videá!" mi Netflix zobrazil .... wait for it .... odporúčané videá. ()

Deleatur

Plusy: Zajímavost tématu. Společenská prospěšnost diskuse o něm. Nezpochybňuju, že nová je rychlost šíření škodlivých informací. Sugestivnost nejméně zdůrazňovaného nebezpečí vzniku nekontrolované umělé inteligence. Výřeční účinkující. Zásadní mínus: Pokrytectví - dokument je sám uzavřen ve vlastní (americké) bublině, je manipulativní, šíří vlastní konspirace a dezinformace, vytváří vlastní alarmistické fake news. Místy jakoby ani nedomýšlel vlastní konspirace. Hodnocení: 52%. ()

Amper01

Klobouk dolů před tím, že sami varují před tím, co sami vytvořili. Ale nejspíš je to jedno (kuřáci taky vědí, že kouření zabíjí a přesto kouří dál). A těch pár lidí, kteří to vidí jako hrozbu a dokážou vzdorovat to asi nevytrhne. Z tohohle už není cesty zpět.... ()

HouseMK

Mělo by se pouštět ve školách. Problém je, že tomu podle mně většina lidí nerozumí a i ti, co rozumí, své chování nezmění... ()

lemonova

Nie že by to bolo úplne k ničomu. Možno by bolo zmyslupné pustiť to deckám, ktoré takýto dokument ešte môže pozitívne vydesiť. Mne osobne to neprinieslo nič nové, na čo človek so zdravým rozumom nepríde aj sám.. ale možno je to práve o tom, že niektorí (hlavne mladí) ľudia sú už tak zmagorení, že potrebujú takúto polopatistickú prednášku prešpikovanú kvázi emotívnym filmovým príbehom.. ()

Majkak

Kdo se průběžně zajímá, jak fungují sítě, tak se nic nového nedozví. Pro některé naivy užitečné. Nic není zadarmo, vždycky se musíš zeptat, kolik budeš platit. Tady mně chybělo rozlišení mezi etickým a neetickým. Když jsem zadarmo na síti, musím počítat s tím, že mně tam budou vyskakovat reklamní nabídky. Problém to začne být, když se přejde do ovlivňování, koho volit, když se cpou vyprofilované statusy s jedním cílem, přetáhnout si cílovku za účelem většího vystrašení prostřednictvím servírování upravených zpráv. Nic není čistá lež, jen se kravina z Horní Dolní nabídne jako krize celé západní společnosti. Tedy ve spolupráci se sociology, psychology, neurovědci cíleně pracuje s vybranými skupinami. Přitom na kafi je napsáno, pozor horké, spálíš si hubu. Na sítích ale není napsáno: pozor tyto posty z tebe udělají paranoika. ()

Eluin

Ve výsledku nic extra překvapivého, forma zprvu trochu chaotická (moc povídajících). Pobavili mě "extrémní centristé" :). Škoda, že zde nebylo nic zmíněno o QAnon. ()

Andronikos

Väčšinou tu vidíme "hovoriace hlavy". To by samozrejme nebol problém, ani by som nepotreboval túto časť stopáže rádoby koreniť tým (ako sa o to asi produkcia pokúsila), že niektoré tieto hlavy sú "apostatmi" od "Zla". Faktom ale je, že pár minút pre toho či tamtú z nich sotva môže byť plnohodnotným ekvivalentom písomných výstupov k tematizovanej (alebo možno vôbec akejkoľvek) problematike, či už z pera dotyčných osobností, alebo jedného autora/jednej autorky vyjadrenia dotyčných kompilujúceho/-ej. Film by sa principiálne mohol pokúsiť to, čo podľa mňa oproti knihe nutne stráca na podrobnosti, vyargumentovanosti, presvedčivosti, kompenzovať aspoň pôsobivosťou a/alebo zapamätateľnosťou, ale myslím, že sa mu to nedarí, ba že sa o to ani príliš nepokúšal. Je symptomatické, že si z neho dlhodobejšie zapamätám najpravdepodobnejšie to, čo mi naservíroval ako - sériu písmenok na obrazovke! Rozumej: citát. (Spoiler: :) poukaz na to, že ako "users" označujú zákazníkov dve odvetvia). A symptomatické je vlastne i to, že minimálne jedna z hovoriacich hláv (J. Lanier) je autorom knihy (kníh?) o téme... - Film taktiež tematizuje množstvo problémov, ktoré sociálne siete či Google v dnešnej spoločnosti predstavujú, výsledok potom ale nemá ďaleko od galimatiášu či povrchnej všehochuťe. - Druhá zložka snímky, stopáž, v ktorej skutočne hrajú herci a herečky (in concreto) fiktívne postavy vo fiktívnych situáciách, miestami nemá ďaleko od teenagerskej až dospeláckej (a tematicky samozrejme odlišnej) verzie Bol raz jeden život, ktorá ale preto nutne zanecháva pocit prinajlepšom rozpačitý, miestami potom trpí vágnosťou a nedotiahnutosťou zobrazovaného ([očakávané] rozbitie nádoby s časovým zámkom ma síce primälo k útrpnému úškrnu, ale pri malom predchádzajúcom vykreslení rozbivšej dcéry a vynechaní nasledujúcich interakcií medzi dotyčnou a matkou pôsobilo len ako prehnaný a bizarný detail). To, že je film o vážnych, aktuálnych javoch, akosi prirodzene núti k nadpriemernému hodnoteniu, avšak obsah i spracovanie sú ak nie nedostatočné, tak minimálne mňa neuspokojujúce. Viac než tri hviezdičky zo seba nedostanem. Možno časom snímok naberie na zaujímavosti ako "historický" (ako sa mi či nám bude na prezentované pozerať r. 2040?)... ()

Quipido

Vzhledem k tomu, že film se snaží zasáhnout co nejširší publikum (zejména uživatele sítí, které jsou předmětem filmu), odpustím mu přehnanou názornost, které se dopouští. Důležité téma, o jehož existenci (natožpak vážnosti) většina lidí vůbec neví nebo si ji neuvědomuje/nepřipouští. ()

hazaba

Dost hororové vyznění současného stavu sociálních médií a světa jako takového. V průběhu sledování můžete začít uvažovat, co užíváte, jak moc po sobě zanecháváte digitální stopu... ale nakonec film vyznívá až příliš alarmisticky a skoro až konspiračně. Mimochodem, vyzněním je jasně určen pro americkou populaci a nejvtipnější mi přišly záběry nepokojů z Evropy a jihovýchodní Asie, ale ani zmínka o amerických protestech z poslední doby a o tom, že Trump v podstatě rozdělil Ameriku na dva nesmiřitelné bloky. ()

Toka

"Miliardáři bad, korporáty ničí demokracii, vlády jsou zlatíčka. Firmy pěkně zdanit podle stáhnutých informací o uživateli, zavést tunu regulací a zákonů na ochranu dat. Cože, Snowden, PRISM, Five Eyes? Nevím, neznám. Zdanit Faceboook!" Ale jo, něco málo jsem se dozvěděl, trvalo to naštěstí jenom hoďku a půl a na konci měli i pár dobrých doporučení, jako třeba nepoužívat Google a stáhnout si privacy rozlišení do prohlížeče. Co se týče filmovýho zpracování, tak jsem celou dobu měl přesně pocit, že to tlačí na emoční pilu, prostě klasický pokrytectví, který je dneska na každým rohu. Jako, doslova mi ještě ani nezačly závěrečný titulky a už se mi film minimalizoval a dole svítilo doporučení. Patrný to taky bylo u prostřihů do filmové povídky. Ale Vincent Kartheiser byl fajn, to se musí nechat. ()

agassi68

Niečo, o čom to viete od začiatku, že to bude raz zlé, podané ľuďmi, čo sa na tom významne spolupodieľali. Po chvíli z toho začnete mať mrcha nemoc alebo zaspíte. Urobiť s tým poriadok nedokážu ani samotní autori. Jedine to zakážu svojim cteným dietkam a aj to len doma.. ()

Dm1tr1j

Pre mňa toto nie je žiadna novinka ale som rád, že dokument ako tento vznikol a dufam, že ich bude vznikať viac. ()