Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Melouchaření ve stavebnictví sice kdysi bývalo trestné, ale šikovní lidé dokázali ledasco zařídit. Poněkud rozpačitá tragikomedie přesvědčuje, že i stavbaři by měli být poctiví. Protagonistou je tu mravný projektant, který si občas zaskočí zazpívat, aby si užil i jiného než pracovního vyžití. (oficiální text distributora)

Recenze (34)

Master19 

všechny recenze uživatele

Až do placení taxíku to vypadalo na super film. Bohužel toto nastane ve druhé minutě a pak už to je hloupá plácanice. Dobře se sledují Poloczek či Husák, ale hlavní "hrdina" je prostě napřesdržku, ať už dělá cokoliv. Když už děj zabředává do odpadu, naštěstí se vždy objeví strašně rychlej Bill, co tu už byl! Uí, uí!! ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

S poctivostí se skutečně dá nejdál dojít, jen je ta cesta trnitá a plná postupně přikládaných překážet. Své o tom ví poctiví lidé i v dnešní době, když upozorní na nějakou levárnu a krádeže. “Víš co seš?” “Vím. Hajzl a udavač.” Do příběhu s Ondřejem Havelkou, typicky prezentující poněkud naivního člověka, bylo do takové tématiky zamícháno takřka vše podstatné, v rámci upozornění na danou závažnou problematiku. samozřejmě s moralizačním přesahem. Vše začíná v podnikovém prostředí, aby se to nakonec překulilo do výrobní sféry plného švindlů a podvodů i za cenu úplatku k dosažení svého vysněného cíle, v tomto případě lepšího bydlení. Ing. Severa chce postavit sídliště, ale systém mu to zamítá, zatímco jinde své vysněné bydliště staví za úplatek. A jak se později ukáže, vše je tak propojené, že i zde platí, že všechno souvisí se vším. V pořádku? V socialismu se tomu říkávalo rozkrádání socialistického majetku a melouchaření ve stavebnictví. A jak se tomu říká dnes? No nic. Příběh svou tématikou zabředl až do detektivního žánru, avšak v plné jednoduchosti a přímočarosti. Takže žádná dramatizace a nějaké napětí už teprve ne. Poukazuje se v jednoduché míře na lidské vztahy a vznikající drby v podniku, dívání se přes prsty na poctivost už od pohledu naivního člověka, který má takový charakter i v soukromém životě a na typické lumpárny, jak se dnes říká, v lobbingu. Z kulturního hlediska stojí také za zmínku prezentace jedné jediné písničky za celý film, avšak v několika výrazně odlišných verzích. Snímek tedy zcela obyčejný, i přes svůj hluboký moralizační aspekt spíše v zábavné atmosféře. Tématem sice z dob socialismu, ale co budeme povídat, poplatného i na dnešní dobu. Jen se tomu říká jinak, než kdysi. Jak říká Bronislav Poloczek v roli vyšetřovatele případu  poručíka Škody svému nadřízenému: “Takže vy si myslíte, že se s tím nedá nic dělat, jo? Ale to přece není možný, krucinál. Přece se nebudeme jako blbci koukat na to, jak nám lidi obcházej zákony, dělaj daňový podvody a přitom se nám smějou do očí.” ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Slečno, s ním moc stěstí nenaděláte! To je slušnej člověk! " --- Tak tohle skvěle charakterizuje hlavní filmovou postavu a v podstatě to tak platí i dnes. Socialismus, nebo kapitalismus  - je to jedno bohužel. Tato socialistická kriminálka dá-li se to tak nazvat poukazuje na tehdejší čachry s pozemky. Pro soudruhy bylo lepší o něčem co nestíhali potírat raději  nechat natočit film, jako, že se o těchto praktikách ví aby byl pracující lid uklidněn a i trochu vystrašen, to kdyby měl někdo podobné nápady.  Spíše než opravdu hloupým příběhem zaujme svými dobovými reáliemi i atraktivní (tehdy) Táňou Kulíškovou.  U filmu jsem si uvědomil jak možná pohodové bylo jezdit po Československu s vrtnou soupravou. Leckdy offroadová jízda terénem s gazíkem a V3S, pak chvilka vrtání, ohýnek někde u lesa a večer v maringotce možnost pokračovat v sondování a vrtání obzvláště pokud v teamu byla fešná a vrtání svolná geoložka nebo inženýrka. Hlavní roli si ve filmu zahrál O. Havelka, který tehdy často hrál role mladých nezkušených mužů. Často si ve filmu i zazpíval a nejinak tomu bylo i zde. Nečekejte ale žádný jazz a swing, k tomu se prokousal až později. Co ve filmu zaujalo je ta samá bezmoc kriminalistů (už tehdy) k fíglům s majetky na které byly krátké zákony komunistické i ty dnešní. A korupce je tu s námi stále také. Dávám za dva staré plány chodeb z roku 1939. * * ()

p.a.douch 

všechny recenze uživatele

Na dobu vzniku to neni tak špatný film. Tenkrát se zkrátka točilo o ničem, témata nebyly. Buď je nepustily komanči, nebo nezajímaly diváctvo. Výkony herců jsou dobré. Havelka hraje a zpívá, Poloczek, Skopeček, Pleskot, Kulíšková, Fišer a další odehráli rozhodně lepší standart. Já tomuto filmu zkrátka nic nevytýkám a docela rád se na něj mrknu (možná i z nostalgie). Zkrátka 60 %. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Myslel jsem si, že to bude nějaká detektivka, ale ona to byla spíš taková nepovedená komedie, kde se na pozadí řeší nějakej kriminální případ. Co se týče komediální stránky, tak jsem moc nezasmál. Havelka v hlavní roli mi lez dost na nervy. Zřejmě tu roli dostal jen z toho důvodu, že umí zpívat (pořád tam zpívá s nějakejma kotlíkářema), jinak byl naprosto nevýraznej. A jeho femme fatale taxikářka Tatiana Kulíšková taky nic moc. Naopak herci ve vedlejších rolích se předvedli v dobrym světle. Ať to byl Poloczek, Husák, Potměšil, Fišer a řada dalších... Jinak ve filmu jde o to, že hlavní postava dostane úplatek 100 litrů, což byly v roce 85 ukrutný prachy a jde to odevzdat na VB. Takovýho blba bych snad vrátil rodičům a nechal přemrdat. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Skladbu "Rychlý Bill" skutočne spieval Ondřej Havelka (ing. Libor Severa) v doprovode skupiny Classic rock'n'roll band a Petarom Introvičom zakladajúcom členovi skupiny Bluesberry. (Raccoon.city)
  • Natáčeno v Praze Smíchově, Řeporyjích, Novém Městě, kavárně Slávie, Starém Městě, hlavní poště v Jindřišské ulici, Malostranské Besedě, Dejvicích, Svatém Janu pod Skálou a na nádraží Mokrovraty. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama