Topco

Na rok ´42 nebola táto raná woolrichovská adaptácia vôbec zlá (o päť rokov vznikli oveľa horšie). Hrdina po úraze na ulici zabudne na všetko za posledný rok. Vracia sa domov a zisťuje, že svoju ženu opustil pred rokom a idú po ňom neznámi muži. Prvá polovica mala dobrú atmosféru a čaro v odhaľovaní zabudnutého, keď sa však príbeh presunul do honosného sídla s imobilnou babičkou, začal dej strácať na zaujímavosti a stala sa z toho detektívka. Potešila "sympaticky nesympatická" mladá Claire Trevor, občasná nápaditá dvojexpozícia, hra so svetlom a záľuba kamery v snímaní vo výške (detailné zábery na nočné lampy). 3,5* ()

liquido26

Hlavní hrdina snímku ztratí při nehodě paměť a zapomene události posledního roku svého života. Vrací se ke své ženě, kterou před rokem opustil a vše se zdá být v naprostém pořádku, dokud mu nezačnou o život usilovat neznámí muži. V tu chvíli se musí dát na útěk a zjistit, co vše se mu přihodilo v období, které si nepamatuje. ___ Jedná se o komorní, převážně studiový film noir. Zápletka, tak jak jsem jí tu popsal ve mě navodila skvělou atmosféru napětí a očekávání, ale bohužel, když se to začalo rozuzlovávat stávala se z toho čím dál tím obyčejnější detektivka. Naštěstí to díky stopáži 73 minut nenudilo. ()