• Lima

No jo. Další z těch v mém dětství oblíbených filmů, které zub času ohlodal jako pes kost, další z mých vžitých představ z dětství, které čas rozdrtil na prach. Štorchovy knížky mám rád dodnes, ale tahle Schmidtova adaptace, která se psanou předlohou má společné snad jen jméno hlavního hrdiny Havranpírka :o), nemá dnes už co nabídnout. Výprava zejména v tomto posledním díle působí velmi stroze, záběry na jednu chýši se tu střídají se záběry na herce v kožešinách, křepčících po krajině na Šumavě a v okolo Mělníka a navození pocitu atmosféry doby kamenné bylo zcela nulové. Celé to zpracování působilo tak nějak vyumělkovaně a nepřirozeně, o znázornění syrovosti a divokosti té doby si filmaři mohli jenom zdát. Ani scenář se moc nepovedl a herci neměli co hrát. Z celé trilogie byla nejkoukatelnější první Osada havranů, poté kvalita silně upadala. Případné diváky bych varoval, tato filmová adaptace nic nevypovídá o kvalitě Štorchových knížek, ty se naopak čtou moc hezky. Ale i pokus se cení, zvlášť s přihlédnutím k době vzniku. Ty dvě* jsou hlavně za odvahu se pustit do něčeho tak odvážného, jako přiblížit filmovým jazykem život doby kamenné.(29.12.2004)

Nový rod povstává, když se k trojici Sokol, Havranpírko a Šťastná chvíle přidává Rosnička a ten, kterého hrál Moravec. Jak správně poznamenal sud, tomu by slušel vlastní příběh. Pro mě je tam to kouzlo pořád.(31.8.2014)

Sice slabší než dva předchozí díly, ale pořád je na co se dívat, obzvláště, pokud máte rádi pravěk (což je můj případ).(7.1.2005)

Třífilm(17.9.2007)

Jedna z mála trilogií, mající IMHO vzestupnou kvalitu. Tenhle díl se mi líbí nejvíc, možná proto, že je nejnapínavější a nejakčnější, ale možná i kvůli excelentnímu Miroslavu Moravcovi, který si celý film ukradl pro sebe. 85%.(27.12.2007)

Pokračovanie "prehistorického" príbehu Osada Havranu podľa literárnej predlohy Eduarda Štorcha.(4.5.2003)

Zajímavý vhled do dávné minulosti.(4.10.2009)

• Stegr

40%(18.4.2008)

Nejsou to špatné filmy, tahle trologie z pravěku. Je pomalejší, má dobrou hudbu a je nenásilně didaktická. Pro školáky ideální zpracování, bez zbytečných brutalit a lascivností.(21.9.2008)

Asi nejlepší z téhle "štorchovské" trilogie. Nemůžu si pomoct, ale tenhle nenáročný snímek mám prostě rád.(26.6.2007)

Volání rodu je stejně jako oba předchozí kousky docela povedená záležitost, byť si myslím, že Bartoška je přece jen na roli primitivního lovce-sběrače-pastevce příliš kultivovaný. Zato Moravec jako konzervativní předseda obce (nebo náčelník či co) je velice přesvědčivý, Srstka je také obsazen vhodně. Celkově se na to dobře kouká, možná i proto, že to je fakt hodně neotřelé prostředí.(27.6.2008)

Pravěkou trilogii mnohým ochromeného Jana Schmidta ctím. Od té temné chvíle, kdy se havraní pero dotklo prsou novorozeného chlapce, jsem pocítil hlubokou přináležitost k tomuto kmeni (než se slovo „kmen“ stálo reklamní frází) a kmen, který jsem tehdy neznal (ale tušil) a k němuž jsem začal patřit, nejlépe popisuje Liškova muzika: láskyplně znovuzrozená hudba těch prvních s hlasy, které se dokáží poměřit a sblížit s atmosférou, se mísí s klíčivou elektronikou co naším, moderním nervstvem. Po prvním, iniciačním dílu je tím nejsilnějším ten závěrečný: odhaluje nás v naší nedůvěřivosti, v podezírání toho nejbližšího ze zrady, z úskoků, jehož nejhorší možná podoba se rodí právě z nitra toho, který nevěří. Ale také odkrývá slabost nás, kteří víme a známe, ale nedokážeme srdečně promluvit k tomu, který nás vytíná z té půdy, pro niž jsme se narodili. A žijeme: https://recordingsontheroad.bandcamp.com/track/siesta-peaceful-air-of-autumn(28.12.2018)

S odstupem času zvyšuju na 3*. Už jen proto, že si Rosničku pamatuju dodnes. Nicméně první film má v sobě minimalizmus a pravěkou realitu, které pokračováním schází.(31.7.2018)

"Jaktože nechcípli ?? Už měli dávno chcípnout.." - "Ovládají kouzla !!"(31.8.2014)

Poslední díl této trilogie nezačal vůbec špatně. Plíživá smrt – vyhnání z rodu, jenže potom nastal útlum v podobě putování a soužití s „ovčáky“. Tady atmosféra dost stagnovala a když už se tvůrci snažili hrát na emoce, hlad a soucítění s Havranpírkem a spol, měli to lépe zpracovat (tedy hlavně důvěryhodněji). Vím, bylo to točené pro mladší diváky, ale když už se tu i zabíjelo – tak to chtělo přišlápnout plyn i v jiných věcech. První díl jsem viděl na čistý průměr, dvojku tak na 60%, ale trojka je zase krok zpátky. Jako pozitivum vidím mladou Gábinu, která za mlada nebyla vůbec špatná (vzhledově). Miroslav Moravec podal dobrý výkon, ale měl dost svázané ruce scénářem a „přístupností“, protože i on rozhodně měl navíc.(29.1.2015)

Krásný a poučný film pro starší děti. Myslím, že filmy 70.-80 let byly velmi kvalitně zpracovány a měly ten potřebný "šmrnc" pro děti, aby se nejen pobavily, ale též poučily. Doporučuji vidět.(17.11.2008)

Krá! Krááá! Krásné rozloučení s trilogií z dob, kdy hlavním úkolem lidstva bylo přežít zimu a neskapat na něco tak trapnýho jako chřipka. Naposled jsem tenhle film viděl jako dítě, ale superněžnou Rosničku jsem měl v hlavě pořád "zastrčenou". Až jsem se celý roztesknil. Inu, nostalgie... Potvora! Na závěr bych pronesl krátké zamyšlení nad vypravěčským mimimalismem, který všechny tři filmy používají. Dokonalá ukázka funkční úspornosti je jedna z posledních scén, v níž Havranpírko potká ztracenou dívku s koněm, na nemž naposledy jel její pronásledovatel. Chlapec se ptá, co se stalo s násilníkem, a dívka odpoví: "Vždyť jsem říkala, že v bažinách jsem silnější já." Přitom hodí smutně očima, jakoby si promítala pohled na tonoucího. V tenhle moment už tu scénu nemusím vidět, viděl jsem to celé v ten zlomek vteřiny v jejích očích. No dobře. Přiznámám. Mám bujnou fantazii a jsem nenáročnej... :)(1.9.2014)

• rt12

Nikdy jsem nebyla schopna udržet pozornost.(31.5.2014)

• dyfur

na tú dobu a tie možnosti čo boli celkom dobre spracované exteriérovo i keď citiť utiahnuté opasky.... Mňa to vždy nudilo a ani v čase vzniku to nebolo nič extrovné-prešlo to cez TV v podstate bez povšimnutia.(29.1.2013)

Človeka pri sledovaní snímku zjavne polapí nostalgia. A ak podobne ako ja ste milovali, resp. milujete všetko čo sa dávnych vekov našich pravekých predkov týka, nebudete ľutovať.(13.3.2011)

Nejlepší je pustit si celou „pravěkou“ trilogii na jeden tříhodinový zátah-Osada Havranů je seznámení s hlavními postavami žáka a jeho mentora (Havranpírko a Sokol), Na veliké řece dobrodružná story o pátrání po „unesené“ nevěstě (Veveřice) a nalezení té pravé (Šťastná chvíle) a ve Volání rodu se zakládá nová komunita zemědělců a pastevců. Závěrečná část je mi nejmilejší zejména pro podzimní depresivitu („Nepřibližuj se, Smrti!“) fotogeničnost sněhu a představitelky dívky Rosničky, stejně jako pro „hlášky“ M.Moravce („Co budete žrát?… Pojdete do prvního mrazu.“) A když se z kopce začal spouštět jezdec na koni s lebkou jakéhosi hlodavce na čele (kostýmy Theodor Pištěk), jako kluk jsem zapomněl v kině dýchat.(25.11.2007)

Posledná časť trilógie o pravekých ľuďoch.Dnes sa už tomuto filmu hodne ľudí smeje,ale z nostalgie a zo spomienkou na mladosť mu dám tri.Je to detské a romantické,to uznávam,ale točilo sa to,čo odobrila vláda a na čo dala peniaze a koľko ich dala.Keďže to bolo za bývalého režimu,tak žiadny súkromný investor,žiadny sponzor.Len tak mimochodom,videl som oveľa horšie filmy takého žánru,a to filmy zo západu,natočené za oveľa väčšie peniaze,a predsa totálne kraviny.(15.3.2010)

Co k tomu dodat trilogie o pravěku ,která je celkem slušná. Bartoška byl dobrý.(4.6.2008)

Liška chvalitebně přibrzdil se syntetickým bubláním, takže jsme se z paluby Ikarie XB1 vrátili zpátky do pravěku, a hlavní hybnou silou děje už zaplaťpánbu nejsou Barťákovy milostné trampoty, ale soupeření zaostalých pastevců s pokrokovými zemědělci. Atmosférický neotesaný minimalismus prvního dílu se ovšem až na pár míst („V bažině jsem silnější já, zapomněls'?“) vytratil definitivně – za mě škoda.(3.6.2015)

Úplně přesně nevím, co tím vlastně chtěl básník říct, ale Liškova hudba je dobrá a tak nějak se tím prokousává docela dobře. Ovšem pravěk, to teda nevím...60%(8.1.2016)

• Martin741

Plati vsetko to, co som vypisal u dvoch predchadzajucich dielov. A opakovat to uz nemienim. Normalizacny vyplach. 5 %(2.9.2014)

A do třetice všeho podobného. Závěrečný díl trilogie je ale přece jenom trochu lepší než jeho mladší bráškové. Jan Schmidt dostal k ruce nosnější scénář a na Volání Rodu je to vidět. Film je napínavý, svým způsobem temný a syrový. Ten trochu mimózní hudební podkres krásně dotváří atmosféru tajemna a přísahám, že mi tu a tam přeběhl mráz po zádech. Velkoryse jsem přehlídl hysterické herce a nakonec jsem mávl rukou i nad tou nikdy neopuštěnou snahou brát se zbytečně vážně. Slabší čtyři hvězdičky.(8.4.2014)

• sator

Slabá dramaturgie...(1.4.2015)

Do názvu závěrečného dílu trilogie na motivy Štorchova románu narouboval režisér série Jan Schmidt odkaz na počátky osidlování české kotliny slovanským národem. Je to podařené zakončení zidealizovaného pohledu na dobu kamennou, kde tep života dosahuje svého vyvrcholení a otevírá nové možnosti a naději do budoucnosti. Zhoubná moc nakažlivé nemoci a osidlování nového území jsou body, od kterých se rozvíjí dramatická zápletka a vynalézavé atraktivní okénka do prehistorie lidského společenství. Další složkou, která dotvořila osobitou podobu popularizace vědy, je kamera, za kterou stál Jiří Macák. Poetické obrazy panenské přírody se střídají s expresionistickým důrazem a společně se zvukem a hudbou jsou nezaměnitelnou a vytříbenou tváří filmové vzdělávací série. Hlavní postavou je naposledy Havranpírko (dobrý Ludvík Hradilek), který se svým věrným druhem a mentorem Sokolem (velmi dobrý Jiří Bartoška) čelí největší výzvě svého života. V těchto chvílích volá život nejnaléhavěji a nejtvrději. Hlavní ženskou postavou je mladá žena Šťastná chvíle (zajímavá Gabriela Osvaldová s hlasem Jany Andresíkové). Kmenové ústrky nepřestávají a jediná schůdná alternativa se dotýká samotné schopnosti přežití v souladu s přírodou. Důležitou postavou je náčelník kmene pastevců Křikavec (velmi dobrý Miroslav Moravec), nesmlouvavý vůdce a nepříliš ochotný soused nově příchozích pionýrů. Výraznou postavou je Křikavcova mladá dcera Rosnička (zajímavá Milada Janderová-Kratochvílová) v postupném sbližování a v rostoucí náklonosti k Havranpírkovi. Z dalších rolí: nespokojený a neurvalý pastevec Beran (zajímavý Ladislav Křiváček), neústupný náčelník Havran (dobrý Bohumil Vávra), či vlivná žena rybářské osady Tlapa (příjemná Beta Poničanová). Mnoho se toho napovídá o chabé výstižnosti reality dané doby. Ano, je to romantizující pohled na dobrodružství prastarého způsobu života. Ale namakaní svalovci a efektnější berličky nemají s realitou příliš společného. Ve svém popularizačně-vzdělávacím schématu se jedná o nadprůměrné filmové dílo, které vědní obory přibližuje, zpřístupňuje a zlidšťuje k potřebám současného přemýšlivého člověka, pokud je toho schopen.(4.2.2017)

Na "štorchovskou" trilogii mám příjemné vzpomínky. Dětské a sentimentální. 2,5*(13.10.2010)

Tento film sa mi celkom páčil, bol to zaujímavý krok do ďalekej histórie.. Hudba fantastická - Zdeněk Liška , 65%.(4.10.2012)

Asi najslabší diel z celej trilógie, i ked začiatok sľuboval viac. Kde nie je príbeh, nemože byt ani film. A to večné pískanie na kostenú píštalku mi liezlo na nervy. Škoda, že sa film nedržal výpravy zo začiatku filmu. Hodnotenie: 55%(24.8.2014)

K celé trilogii z jedné vody načisto: báječná a nestárnoucí klasika mého dětství. Jednak je to originální nápad, pročež člověk "promine nedostatek moderních audiovizuálních efektů" (jen trouba by tohle bral jako určující měřítko), druhak to má atmosféru (a hudební, resp. zvukový doprovod je skutečně skvostný), třeťak je to komorně natočeno a přitom to i odsejpá (nejde o superoriginální zápletku, resp. že by ji to mělo mít - odehrává se to, sakra, V PRAVĚKU!) Zkrátka je to něco, co člověk v klidu pustí dětem, nemusí se (jako u spousty jiných, mládeži určených děl) bát, že by zblbly, a přitom i sám po očku kouká :-)(25.1.2011)

Ta hudba je geniální. Liška byl, je a bude nejlepším skladatelem filmové hudby.(28.7.2018)

Klasika z let dětství, Minehava (četl jsem i knihu) atd. Moc se mi to líbilo a věřím, že kdyby to dali znova nebyl bych zklamaný. Dobrá se mi kdysi zdála i hudba.(17.12.2009)

Většině filmů nostalgie pomáhá k mnohem lepším hodnocením, než jaké by dostaly, kdyby se prezentovaly jako dnešní novinka. U havraní trilogie je tomu naopak. Status klasiky pro dospívající je vykoupen jakýmsi "prozřením skrz infantilnost", když diváci dospěli. Mě se naštěstí trilogie v raných letech vyhla, a tak můžu bez předsudků ocenit toto v kontextu světové kinematografie jedinečné dílo, které kloubí výrazové prostředky České nové vlny s neuvěřitelně zajímavým a do detailu propracovaným tématem.(29.9.2009)

Nač se zde rozepisovat, když již jsem vše řekl u prvních dvou epizod. Snad jen, že ta třetí ukazuje v příme podobě, jaká sláva to byla, když lidstvo začalo ustupovat od lovení blíže k zemědělství.(14.12.2010)

HUDBA: Zdeněk Liška(29.12.2008)

Knihy Eduarda Štorcha patřily mezi mé oblíbené čtivo, louskl jsem je snad všechny a některé i vícekrát. Havranpírko byl mým oblíbeným hrdinou, proto se mohu na tyto filmy kdykoli podívat znova. Navíc, na svou dobu, výborná hudba Zdeňka Lišky, provázející celou trilogii.(5.5.2009)

Jasný dôkaz toho, že aj za málo korún sa dá (dal) natočiť zaujímavý výlet do praveku. Ako bonus tancujúci J.Bartoška.(2.3.2014)

• Lupes

Jistě, technické detaily, reálie, to vše je velmi špatné. Umytý, přistřižený a jak dětská prdelka holý český hezoun se zkrátka pravěkým obyvatelem nestane, ani když si oblékne činčilu. Tohle by se mělo natočit ještě jednou, bez rukaviček a s odbornou asistencí, Štorchovy příběhy za to stojí a po pravdě, tento scénář není zlý. Právě závan nostalgie z dětské četby i docela silný příběh dosáhly málem na 3*. Byť film sráží žalostné herecké výkony, je nejlepší z pravěké trilogie.(12.4.2017)

Za všechny tři díly čtyři hvězdy s odřenýma ušima...míň nedám,už jen proto,že tohle JE ojedinělý počin/jakkoli amatérsky vyhlížející/ v rámci české tvorby..asi navždy...(30.5.2011)

Míra Moravec, to je vůdce rodu jak má být, chytrej, divokej a ...vlasatej!(11.4.2017)

Hvězdy jako vždy za námět v této pravěké trilogii a tady navíc za hezkou Miladu Janderovou-Kratochvílovou.(22.4.2017)

Po pár rokoch som s radosťou pristúpil k tejto trilógii... bohužiaľ nebolo to už také dobré ako keď som to videl ako školák. Ako dospelého ma to čiastočne nudí a je to nezaujímavé.(31.7.2011)

Kdyby kvůli ničemu jinému, podívejte se na ten film aspoň kvůli hudbě. Je vynikající.(1.11.2011)

Poslední z výjimečné řady českých filmů pro děti. Opět vynikající hudba a zkrátka určitá nostalgie z dětství, kdy tento film zaplňoval mezeru po indiánkách. Z celé řady asi nejhlubší film s myšlenkou. 3+(28.3.2012)

V tretej záverečnej časti je pridané trochu akcie /boj dvoch kmeňov/ , trocha romantiky /pokus o záchranu Veverice unesenej iným kmeňom/ a lásky /záchrana nakazenej Štastnej chvíle Sokolom a založenie svojho rodu/.(29.1.2013)

Bezva!(3.10.2016)

..nooo, prý z pravěku.. ..tak dle kostýmů a rekvizit jsou to počátky slovanského osídlení versus nějaký kmen zaostalých domorodců.. ..no nic, má to svižný spád, dobré dialogy, skvělou hudbu, dobrou výpravu a kameru.. ..taková malá exkurze do dávných dob, zpestření výuky dějepisu okořeněné různými příběhy hrdinů tohoto snímku. ..jen ta apartní Bartoškova patka mě dost vytáčela.. ..přesto je to docela dobře skouknutelné i dnes..(3.7.2014)

• J.J.1972

najvacsi problem som pri tom mal ze som neuveril tomu ze to je z praveku.... cele mi to pripadalo len ako branna hra v pionierskom tabore. hudba sice liskovsky skvela ale vobec sa nehodiaca k tejto teme. to sa tyka vsetkych casti trilogie.(17.8.2014)

Shlídnuto po letech a musím říct, že to nebylo zas tak špatný, jak jsem myslel 60-70%(30.12.2014)

Dal bych sest hvezd, kdyby to slo - za Karla Hlusicku, vyraznyho chlapaka, a taky bych rad pochvalil Osvaldovou, za to, jak v - 15 st. nesla to nadmerecny jehne. Dustojne zakonceni legendarniho dobrodruzstvi.(17.2.2018)