Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

Tosim

Taková malá věc, založená na zajímavém nápadu. No řekněte mi, kdy se filmařům poštěstí, aby do jejich řad zavítal opravdový černokněžník. Karel Heřmánek roztomile potrhlý :-) ()

Enšpígl

Už vím co udělám až mě někdo nasere. Nahraju si hlas Uršuly Klukový a pustím mu ho až bude spát, z toho šoku se dotyčnej už do smrti nevzpamatuje, to je fakt něco. Jako mě by zajímalo jestli takhle opravdu mluví, protože na mě tímhle hlasem zavolat, třeba když bych byl na záchodě, tak už bych se do smrti nevykadil. Těžko se v týhle pohádce soustředit na něco jinýho, když mě v uších pořád zněla slepičí siréna, ale i tak jsem si pohádku celkem užil. Heřmánek jede, čáry máry pod kočáry taky fungujou a nudička se nekoná. ()

sportovec

Příkré odsudky této ne zcela všední pohádky vypovídají víc o svých autorech než o pohádce samé. Je pravda, že námět i scénář jsou dost "ulítlé", některé výstupy působí jako hodně nadsazené, ale samotný nápad i kvalita režie, doplňované bravurní Heřmánkovou kreací v hlavní roli, staví tuto pohádku více do před- než polistopadové tvorby pro děti a mládež. Hravost základního komického nápadu je až čapkovská a určitá moralita, která je v něm také skryta, alespoň mně rozhodně nepřekáží. V dalším ději se toto dílko podstatněji nevychyluje z rámce zvyklostí ani standardů žánru zvaného pohádka ze současnosti. Nevychyluje, ale také nenudí; naopak baví a ukazuje mnohé z jinak obtížně divácky dostupné "kuchyně" klasické filmové (divadelní tvorby). Pokud by záporná kritéria, uplatněná částí hodnotitelů při hodnocení ČERNOKNĚŽNÍKA, měla být aplikována na polistopadovou tvorbu, k pomyslnému "odstřelu" by dozrála i značná část jejího nadprůměru. Cum grano salis. ()

Jezinka.Jezinka

Prolínání kouzelnického a opravdového světa v době, kdy to ještě mohlo být považováno za originální, jinak se žádný převrat nekonal a Klára Jandová mě, jako v mnoha jiných pohádkách, také nijak neoslnila. Kouzlo Žanety Fuschsové nebo Veroniky Renčové nikdy neměla. ()

MM_Ramone

Na podivnú rozprávku "O zábudlivom černokňažníkovi" som nezabudol do dnes. Je to už síce poriadne dávno, čo som ju videl, ale jasne si pamätám, že to bol nudný, nezáživný, hlúpy film. Mala to byť moderná rozprávka, ale skončilo to ako nezmyselná skomolenina, ktorá nebavila ani deti, ani dospelých divákov. A tiež zrejme nikdy nezabudnem na Karla Heřmánka s kreténskou briadkou a v smiešnom kostíme čarodeja. Urobil tam zo seba nezabudnuteľného trapáka. * ()

juta

Propojení pohádky se skutečným světem bylo hodně moderní v začátcích našeho samostatného státu. Občas to fungovalo, ale ke konci už tak moc ne. ()

Peytl

Za Heřmánovo Hjé !!! bych dal snad i čtvrtou pizdu, ale v souboji hlasů prohrává s Uršulou, což je pochopeytelné, neboť hlas vichřice podoba je jen jeden. Dokáže si někdo s lehce deviantní fantazií představit Uršulin erotický hlas pronášet, šukej mě tvrdě ??? No, mně se jen tak nepostaví, inu, ne každá pohádka má dobrý konečník. ()

Němi

Pohádka, na které se rok vzniku podepsal nejnegativněji, jak to jen šlo. Se vším tím papundeklem, levnou výpravou, rychle spíchnutým scénářem a Uršulou Klukovou. Ale Heřmánek je nezapomenutelný! Všechny hvězdy pro něj. ()

PetrPan

Lehce podprůměrný pohádkový film předznamenávající pád české filmové pohádky v pozdějších letech. Karel je ale dobrej.:) ()

dopitak

Jenom kvůli Karlovi, kterého bych snad zvládl i v tříhodinovém operním představení Janáčkova divadla. Pobaví i režisér Nárožný, kameraman Skamene a noční hlídač Homer Bedrna. Jinak je to ale kapitální bejkárna (ve které se kupodivu mluví dost sprostě), z které si budete pamatovat leda tak černokněžníkova zaklínadla "hyjé". ()

honajz

Ono to asi mělo být vtipné, mělo nás to provést tehdejšími barrandovskými ateliéry a ještě ukázat práci trikařů a maskérů. Proč ne, kdyby se k tomu přidal nějaký schopnější příběh, a ne jen historka, jež by jinak byla odbyta v televizní pohádce za 45 minut? Také kamera a střih se moc nesnaží, často je zmatené, co se v obraze právě děje. ()

moviesfan

Pro děti je tahle pohádka určitě vyhovující. Pro dospělejší publikum už tolik ne. Ale podívat se na Černokněžníka dá. On se mi vlastně i líbí. Hodnocení: 45% ()

roswelll

Veselá pohádková komedie..když čtu v titulcích jména herců pana Heřmánka a pana Nárožného, tak se už směju dopředu. ()

Kryton

Všechny hvězdy poprávu patří panu Heřmánkovi. Jen ten stál za to se na tuto spíše televizní pohádku podívat. ()