Bella Donna, travička (festivalový název)

Bella Donna

Drama / Romantický

USA, 1923, 70 min

Předloha:

Robert Hichens (kniha)
  • Ondracius

LFŠ 2014: Bohužel mi k tomu filmu neseděl ani hudební doprovod se skupinou DVA.(5.8.2014)

Nejsilnější zážitek z LFŠ 2014. Příběh Bella Donny mě až zas tolik neoslovil, ale díky pro mě dokonalému doprovodu hudebního páru DVA se mé hodnocení vystoupalo na pěkných 85%. Neopakovatelný zážitek.(3.9.2014)

V rámci LFŠ se dá zážitek shrnout jednou větou: skvělej koncert s průměrným obrazovým doprovodem. Pola Negri jako dobová "žena vamp" nebo "osudová žena", chcete-li, mě přivedla k přemýšlení nad rozdílným pojetím oproti klasické femme fatale filmů noir. Na filmech 40.-50. letech jde vidět, že tažení feministických hnutí už ve společnosti zapustilo své kořeny. Zatímco Bella Donna (Ruby) nebo i Salome (ze stejnojmenného filmu Charlese Bryanta) s muži manipulují, aby dosáhly svého, ale stále představují oběť svých vášní a tužeb, noirové femme fatale (typicky filmy jako Velký zátah, Sbohem buď lásko má, Pryč od minulosti, Gilda, Pojistka smrti, Maltézský sokol) jsou daleko víc samostatné, cílevědomé a s daleko menší porcí svědomí. Zjednodušeně řečeno, stávají se plnohodnotnými, když už ne lidskými, tak alespoň filmovými figurami a zdatnými partnery (soupeři) pro své mužské protějšky.(14.8.2014)