Dr. Cyclops

Doctor Cyclops

Dobrodružný / Sci-Fi / Horor

USA, 1940, 76 min

Tom Kilpatrick (původní scénář)

Henry Sharp

Je to blbina s mizernými hereckými výkony, špatným scénářem s neskutečně mnoha dírami a i některými naprostými logickými lapsy (kde mohli trpaslíci vzít v mokré džungli hned po tropické bouřce oheň? Jak mohli hned po zmenšení mít všichni efektně oblečené bílé tógy jako ze starého Říma? A jak se jim ze scény do scény najednou změnila barva jejich ošacení? A tak dále, je toho až moc). Ale prostě se na to hezky kouká, triky jsou dětinsky zábavné... Občas ten termín používám, ačkoli ho vlastně nemám rád, ale je to taková ta starosvětská zábava, dobrodružné sci-fi ze staré školy, kde je člověk okouzlen už jen tím, že je to vlastně naivní a pitomé. Od režiséra Schoedsacka je to zatím nejslabší věc, kterou jsem viděl. Podívat se na to dá. za víc než jedno zhlédnutí to už ale nestojí.(12.10.2013)

Je to úchvatne natočené,vôbec som nepoznal že to je zo 40 rokov.Tak kamera bola úžasná.Len príbeh je strašne naivný a nedomyslene spracovaný.Herci sa tiež moc nepredviedli ale zas neboli ani celkom zlí.Triky na tú dobu boli vydarené.Film je z minimálnou atmosférou a zo žiadnym napätím.Ale niekto si so mňa urobil. srandu,že to je horor.Každého uisťujem že rozhodne nie.(23.11.2014)

Dost to připomíná THE INCREDIBLE SHRINKING MAN. V důsledku pomsty šíleného vědce Dr.Thorkela (který vypadá jako plešatý Himmler) je partička jiných vědců, kteří jsou u něj na návštěvě, speciálním přístrojem zminiaturizováni do velikosti loutky a v nehostinném prostředí domu a posléze i džungle bojují o přežití. Tak nějak už jsou mi Schoedsackovy filmy synonymem pro trikové orgie a i tady Mistr nezklamal, je zase na co se dívat. Spousta funkčních zadních/předních projekcí, optických kouzel a zejména studiové navození dojmu malinkosti hlavních postav - těch nadživotních modelů předmětů každodenní potřeby by jste se nedopočítali – obří nůžky, kalamář, stůl, knížky, židle, kufřík, puška a spousta, spousta jiných. V džungli to jsou zase obří kořeny, skalka, samo sebou rostliny a mega člun u břehu. A nechybí ani útočící kočka, krokodýl a pes, který s nechápajícím výrazem kouká na svého miniaturního páníčka :o) Snad jenom zneškodnění hlavního záporáka bych si dokázal představit efektněji, jak slibovaly hrátky s obří puškou, ale jinak nemám sebevětších výhrad. Moc příjemné scifíčko.(8.3.2012)

Po trikové stránce špičková podívaná, ostatně co bychom od jednoho z tvůrců nesmrtelného King Konga a strhující Nejnebezpečnější hry také mohli čekat, že. Příběh je sice prostota sama, ale právě vyhračičkované provedení spolu s krásným Technicolorem mu dává ten punc výjimečnosti. Navíc některé pasáže jsou slušně atmosférické a napínavé a Albert Dekker si šíleného vědce očividně užil. Mrzí mě jen jeho konec. Ne že bych mu tedy přál něco dobrého, ale jak píše uživatel Lima, jeho likvidace opravdu mohla být nápaditější.(29.8.2015)

Spolurežisér King Konga si natočil ďalší monster movie. Aj keď netypický. Namiesto prehistorických monštier sú tu šialený vedec, suplujúci osemmetrovú gorilu, mačka, pes a podobné zvieratá suplujú dinosaurov. Fór je totiž v tom, že hlavné postavy sú zmenšené a stretávajú sa v normálnom svete s obyčajnými vecami. V podstate ako Ant man alebo Miláčik, zmenšil som deti. Zaujímavosť potom dodáva tá štylizácia do monster hororu. Problém je však tom, že vedec a domáce zvieratá nie sú pochopiteľne tak atraktívne ako Kong so svojou partou a scenár je príliš obyčajný. Ostali tak iba úžasné triky, ktoré svoju dobu predbehli o pár dekád. Vo svojej dobe to muselo byť mega, teraz je to skôr už iba zaujímavosť. Ale som rád, že som to videl. 6/10 P.S. Incredible Shrinking man je úplne iná liga(13.2.2018)