Scénář:
James Ashmore CreelmanHudba:
Max SteinerHrají:
Fay Wray, Robert Armstrong, Bruce Cabot, Frank Reicher, Sam Hardy, James Flavin, Ernest B. Schoedsack, Dorothy Gulliver, Merian C. Cooper, (více)Obsahy(2)
Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (271)
Na ten rok vzniku je spracovanie filmu v niektorých oblastiach na vyššej úrovni, než to čo nám ponúkajú filmári pri dnešných možnostiach v tomto priemysle v poslednej dobe. Možno príbeho je to klasická miestamy až jednoduchá osnova, čo poznáme hlavne vďaka remaku z 1976, čo beriem ako vrchol v spracovaní legendárneho Konga ale ak opomeniem tie dialógy tak tento Kong je podívaná na úrovni, kde nie je hlavne núdza o nápadité triky aj keď jednoduché ale tam je potom vidieť aj tá skutočná zručnosť tvorcov. ║Rozpočet $670,000║Tržby USA $1,700,000║Tržby Celosvetovo $-║ ()
I když ta chlupatá obludka dnes vzbuzuje více soucitu než respektu, stále jde o špičkové (protože nonstop) dobrodružství. Wrestlingový monster souboj, romantické rozjímání na vršku skály (Fay Wray je HVĚZDA stříbrného plátna), posléze méně romantické rozjímání na vršku Empire State Building… všechny patří k něm nejvíce „WOW!“ scénám černobílého filmu. Senzace, která několika kongovskými kroky překročila dobu svého vzniku. Apendix: Není divu, že se Peter Jackson nechal tak unést a natočil to, co natočil. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, JohnnyD, kitano, curunir, Ulrich ()
Už chápu, proč je King Kong od Jackssona taková nuda, on to prostě opsal z původního snímku a s pár dalšími nápady a efekty doufal, že se velký král vrátí na svůj trůn. Pro mě však nikdy na trůně nebyl a nepatří tam. Z dnešního hlediska efekty tragické (pochopitelně), ale i herecky a dějově slaboučký snímek, který mohl ve své době vypadat výjimečně, ale dnes takový rozhodně není. Jen těžko jsme se nutil k dlouhému sledování snímku, který mi byl cizí od první do poslední minuty. ()
Pravděpodobně ten největší monster-movie, jaký kdy byl natočen. Klasika, která patří do dnes již zapomenutého LOST WORLD žánru, který byl v době světové ekonomické krize nesmírně oblíbený a který byl popularizován filmovými přepisy románu A.C.Doyla, E.R. Burroughse, J.Vernea atd. Tyhle filmy měly jedno společné - pevně ohraničené území s prehistorickými zvířaty, nebo téměř zaniklými civilizacemi. Ve 20.a 30.letech se tyhle filmy točily jak na běžícím pásu, byly plné trikových sekvencí a King Kong byl jejich král. Ve své době to byl vskutku technický zázrak, jehož některé trikové scény dodnes vypadají skvěle. První dvě třetiny jde vpodstatě o takový Jurský park na malém ostrově uprostřed Pacifiku, s mnoha pravěkými ještěry, mezi které se jakoby nedopatřením přimotal přerostlý lidoop z dob mnohem pozdějších. Když pominu takové lapsusy dané dobou, jakože z neškodného býložravce brontosaura udělali tvůrci filmu krvežíznivou bestii, nemohu nevzpomenout takové lahůdky, jako byl třeba souboj King Konga s tyranosaurem, dokonalá to ukázka stop-motion animace té doby. A na posledních 15 minut - řádícího King Konga v New Yorku - je radost se dívat i dnes, což potom v roce 1933, to musela být naprostá bomba! Dokonce se odvážím říct, že mnohé triky v King Kongovi vypadají lépe, než u monster-filmů v 50. a 60. letech. Škoda, že se dnes již takovéto lahůdky vůbec nevysílají.... ()
King Kong je od pohledu jedním z těch snímků, jejichž hlavním posláním je ohromit divákovy smysly a nějaký děj je jim celkem ukradený. A vzhledem k tomu, jak působivý je ještě dnes, v době Transformerů, museli diváci v roce třicet tři padat naznak ani ne tak z jahody jako z úžasných gigantických nestvůr svádějících líté boje v exotické džungli kdesi na ostrově, na nějž zapomněl i čas. Herecké výkony i zápletka jsou sice nevalné a hlavní hrdinka musí každému svým afektovaným ječením lézt na nervy, ale ta podívaná má jakési kouzlo, které vám brání strhnout z filmu onu iluzornost a faleš začínající u blond paruky Fay Wrayové a končící "obří" figurkou titulního primáta. King King dalece předběhl svou dobu a jakožto správná legenda si zaslouží svůj díl respektu, vyjádřitelný u mě osmdesáti procenty. ()
Galerie (115)
Zajímavosti (99)
- Bylo vytvořeno a použito více modelů King Konga v různých velikostech. Například mezi Kongem na ostrově a ve městě jsou patrné mnohé rozdíly (např. větší tvář což ho dle tvůrců činilo příliš lidským). (DaViD´82)
- Ač je to dnes s podivem, tak film v době uvedení nedostal žádnou cenu a ani nominaci na nějaké z ocenění. Triky se na Oscarech začali oceňovat až v roce 1939, Glóby ani ocenění Akademie sci-fi, fantasy a horroru ještě pěkných pár let neexistovali a to ostatně platí i o většině ostatních kategorií/ocenění, na které by teoreticky mohl King Kong aspirovat. Jediné nominace tedy posbíral až po vydání speciální edice na DVD. (DaViD´82)
- Jedná se o nejoblíbenější film Adolfa Hitlera. (ČSFD)
Související novinky

Připomeňte si začátky kultovních postav
Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další…

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen
V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na…
Reklama