King Kong

King Kong

Dobrodružný / Fantasy / Thriller / Horor

USA, 1933, 100 min

A do tretice vsetko dobre. Konecne som videl aj tohto tretieho originalneho King Konga a nezostava mi nic ine ako porovnavat. Takze v prvom rade musim podotknut, ze som uz od konca 80-tych rokov vyrastal na Guillerminovej verzii z roku 1976 a zazitky na ten film su pre mna nezabudnutelne a to predovsetkym vdaka krasnej hudbe Johna Barryho a nevadila mi ani absencia viacerych priseriek, ako mi to predviedol Jackson a taktiez ma v Jacksonovej verzii z roku 2005 nedokazala okuzlit hudba Jamesa Newtona Howarda tak ako od Johna Barryho a o zaverecnom finale ani nehovorim. Tuto verziu z 30-tych rokov musim pochvalit predovsetkym vdaka namahavym trikom, ktore na tu dobu museli byt proste ohromujuce, ale cely dej sa mi zdal byt akysi chladny, rychly a zrazu bol koniec. Viem si predstavit, ze ako male decko podobne, ako aj pri CESTE DO PRAVEKU (1955) by ma aj v tomto filme dokazali okuzlit vsetky tie priserky a monstra, aj ked boli trosku viac krvilacnejsie. V kazdom pripade musim mu dat 4 hviezdicky, lebo toto su proste filmy, ktore by som ako male decko mal velmi rad... 23.07.2009 ___ Fay Wray - (Ann Darrow) +++ Robert Armstrong - (Carl Denham) +++ Bruce Cabot - (John Driscoll) +++ Frank Reicher - (Kapitán Englehorn) +++ Sam Hardy - (Charles Weston) +++ Produkcia: David O. Selznick +++ Hudba: Max Steiner(23.7.2009)

První a asi nejlepší zpracování King Konga. Jeho remaky mají sice možná lepší triky (hlavně ten od Jacksona) ale nemají ani zdaleka atmosféru tohohle původního snímku. Samozřejmě, že dnešní divák může shledat ty pravěké efekty úsměvnými a neunikne mu ani, že hodně scén se odehrává před namalovaným pozadím. Nakolorovaná verze kterou jsem viděl to odhalila ještě o něco výrazněji, ale zase na druhou stranu si dokážu představit co to dělalo z tehdejším divákem a jak to vnímal. Tohle je prostě ultimátní pradávný výlet na ostrov nejrůznějších pravěkých monster a King Kong je jejich králem. Škoda trochu nevýraznýho rozjezdu, ale jak se Kong (a nejenom on) objeví na scéně, tak to jede až do konce.75%(3.4.2016)

Trochu zdlouhavý děj, ale když má člověk slabost pro černobílé horory, jen žasne s otevřenou pusou. Trikově je to na svou dobu opravdu nevídané. Nejen King Kong sám, ale i ostatní příšery z tajemného ostrova jsou precizně vypracované, a až na své trhavé pohyby, jsou "jak živí"(:. Boj King Konga s tyranosaurem Rexem je velic zajímavý a brilantně provedený, nemluvě o celém prostředí kolem, o džungli, která je na svou dobu, také velice přesvědčivá.(10.4.2004)

Tak som sa konečne odhodlal a pozrel som si tento originál King Konga. Konga mám rád. Na remaku s roku 1976 a jeho pokračovaní King Kong Lives som vyrastal a Jacksonov King Kong s roku 2005 je pre mňa zatiaľ ten najlepší King Kong akého som videl. Originál s roku 1933 je tak starý film, že som starší snáď ani nevidel, ale hlodala vo mne zvedavosť, čo všetko Jackson pozmenil alebo naopak ponechal. Musím povedať, že niektoré scény sú identické a tie scény navyše, ktorými Jackson obohatil svoj film a spravil tak monštruóznu vyše troj hodinovú verziu filmu, sú pekne rozvinuté do hlbky. Tu na nič také nieje čas, celkom rýchlo sa strihá, čo je škoda, pretože ani postavy mi moc neprirástli k srdcu. Na rok výroby musím pochváliť neskutočne efekty a akciu. Skutočne je na čo pozerať a nápady nechýbajú. Hudba, herci, výprava, všetko je tu fajn, až ten uponáhlaný strih. Každopádne hodnotenie je zaslúžene a podla mňa aj Jacksonov remake by mal byť hodnotení na podobnej úrovni. 80% - 4*(18.5.2020)

Dino De Laurentis je looooser! Nedivím se že zkrachoval, s těmi jeho propadáky. Pro mě bude mít remake vždy své místo, neboť jsem ho viděl jako první a bylo mi 6. Teprve teď, když jsem viděl tohle, si uvědomuji, jak museli být fanoušci Konga naštvaní. Zatímco tenhle film nabere s příchodem do džungle velmi svižné tempo, v remaku se furt jenom kecá a kecá. Zatímco se tady King Kong nemůže ani otočit, aniž by přitom Ann nenapadl nějaký dinosaurus, tak v remaku žádný protivník není, jen had, jehož souboj s King Kongem je mnohem lépe udělaný zde.(7.1.2007)

• - V roce 2007 označil King Konga Americký filmový institut za 41. nejlepší film všech dob.

• - Ač je to dnes s podivem, tak film v době uvedení nedostal žádnou cenu a ani nominaci na nějaké z ocenění. Triky se na Oscarech začali oceňovat až v roce 1939, Glóby ani ocenění Akademie sci-fi, fantasy a horroru ještě pěkných pár let neexistovali a to ostatně platí i o většině ostatních kategorií/ocenění, na které by teoreticky mohl King Kong aspirovat. Jediné nominace tedy posbíral až po vydání speciální edice na DVD. (DaViD´82)

• - King Kong vznikl jako reakce na úspěch tehdy velmi oblíbených šestákových románů (jako byly Doyleův Ztracený svět / The Lost World či Burroughsova Caprona - Ztracená země / The Land That Time Forgot) a adaptace právě Ztraceného světa z roku 1925. Na většině technických záležitostí a efektů u tohoto filmu dělali stejní lidé jako později u King Konga. (DaViD´82)