VOD (1)
Obsahy(1)
Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (281)
To, čím bol Metropolis pre dystopické sci-fi, to znamenal King Kong pre katastrofické a monster filmy. Inšpiroval vo veľkom japonskú vlnu monsteriek 50tych rokov, všetky v ďalekej budúcnosti nastupujúce horory s vraždiacimi zvieratami a mutantami a ako prvý ponúkol niečo také, ako je akási psychologizácia zvieraťa vo filme. Režiséri ponúkli tri atraktívne prostredia, New York, oceán a exotickú džungľu. Diváci vo svojej dobe museli byť z tejto klasiky absolútne hotoví. Množstvo ikonických, napodobovaných a neskôr parodovaných scén. Lahôdka pre expertov špecializujúcich sa na vtedajšie technické filmové vymoženosti. ()
Ve vztahu k době vzniku naprostá bomba!! Ve všech ohledech nádherné a úchvatné dílo. Tuto verzi jsem viděl až jako poslední a byl jsem opravdu překvapen. Peter Jackson měl v remaku opravdu z čeho těžit. Tohle je kult kultů, neuvěřitelně detailní řemeslný monster movie ... Těžko se mu může v rámci žánru co rovnat ... ()
Konečně, konečně, konečně... Díky ohromně povedenému 2DVD vydání originálního King Konga jsem si film pustil v původním a ne v českotelevizním (nikoliv ale špatném) znění a stálo to za to. Pět hvězd je maximálně zasloužených - lepší monstrfilm než tahle (letos) sedmasedmdesát let stará klasika prostě neexistuje. Skvělé triky, atmosféra, herci (obzvlášť Bruce Cabot je frajer jak má být), Steinerova hudba, doslova nadčasová režie a skvělé "jak to kruci udělali?" triky. Skvost. ()
Original King Konga povazujem za filmovu klasiku a zastarane trikove efekty vo mne ani po mnohych desatrociach - ked sa moderna generacia nachadza na uplne inom stupni technickeho vyvoja - nevyvolavaju srdcove zachvaty ci vybuchy smiechu. Tato opicka sa stava skrotenym zvieratkom v rukach bezcitnych ludskych monstier, no aj tak ma posledne dva remaky narozdiel od originalu obstastnili davkou opicej dobrosrdecnosti a vyvolavali vo mne dojem, ze to monstrum nie je az take zle, ako je vykreslene v originali s prihliadnutim iba na vizual. Ocakavate emocie na styl rozplynuteho Konga z roku 2005 ci romanticke vyznavanie lasky - skrz srdcervucich ocnych kontaktov - pri klzani sa na lade? Zabudnite. Kong z roku 1933 je posobivou metaforou, disponuje obdivuhodnym vizualnym spracovanim, no o par hodin mi vyfuci z mysle a ja nenachadzam sposob, ako takej tragedii zabranit. 4 * za triky, ktore ma na tu dobu uplne uchvatili. ()
Nesmrtelná klasika, která doposud, navzdory možnostem ohledně špičkových speciálních efektů, nebyla překonána. Zas a znovu člověk žasne, co v tehdejší době filmaři dokázali. Mezi nejlepší scény patří obětování, zkáza voru, pád do propasti, vystřižená scéna s pavouky, zúčtování s pterodaktylem a samozřejmě útok letadel. Restaurovaná kopie má vrácené některé z hlediska tehdejší cenzury problematické scény - strhávání šatů z Ann nebo brutální vraždy domorodců a civilistů, mezi nimiž nechybí zašlápnutí, překousnutí či házení nebožáků na zem. Vůbec Kong byl poměrně drsný film s množstvím mrtvých. Ale nejlepší je na něm vizuální stránka. A také hudba je vynikající! Herecky velmi dobré, zkrátka pochválit lze vše. Viděno 4x a ne naposled. ()
Galerie (126)
Photo © RKO Radio Pictures
Zajímavosti (122)
- Premiéra filmu se konala 2. března 1933 v newyorské Radio City Music Hall a v Roxy Theatre. Uvedení ve dvou kinech současně bylo na tu dobu nebývalou událostí. (Zdroj: Česká televize)
- King Kong i přes to, že měl premiéru v době vrcholící hospodářské krize, se stal ohromným finančním úspěchem. Byl tedy znovu uveden ještě v roce 1938 ve velmi zcenzurovaném sestřihu (chyběli například scény kde Apatosaurus usmrcuje lidi v bažinách, byla zkrácena scéna Kongova řádění v domorodé vesnici, Ann na lodi byla více zahalena, jelikož bylo vidět, že nemá podprsenku, scéna kdy Kong zakousne američana v New Yorku či scéna kdy odhodí ženu, kterou si splete s Ann), následně v roce 1942 (opět zcenzurovaná verze), k dvacetiletému výročí prvního uvedení snímku (zcenzurovaná verze), v roce 1956 jako reakce na vysokou sledovanost při jeho prvním uvedení v televizi (jak v kinech, tak v TV zcenzurovaná verze) a pak ještě v roce 1971 už konečně opět v necenzurovaném původním sestřihu. (DaViD´82)
- Najobľúbenejší film trikárskej legendy Raya Harryhausena, na ktorého v mladosti urobil taký dojem, že sa rozhodol svoj život zasvätiť stop-motion animácií. Podľa Harryhausenových slov film videl vyše 100 krát. (curunir)
Reklama