Beethovenův odkaz světu

(TV film)
  • Německo Beethovens Neunte - Symphonie für die Welt (více)
Dokumentární / Hudební
Německo, 2020, 91 min (Alternativní 60 min, Televizní verze: 45 min)

Vynikající hudební dokument německého režiséra Christiana Bergera o nejslavnější symfonii všech dob. Film mapuje úspěch Beethovenovy 9. symfonie, jejíž Óda na radost se stala v roce 1985 hymnou Evropské unie, po celé zeměkouli a setkává se s nadšenými hudebními amatéry, například v Kongu a špičkovými hudební profesionály. Diváci budou pozorovat řeckého dirigenta Teodora Currentzise, jak studuje toto dílo se svým souborem Musica Aeterna. Budou sledovat též čínského skladatele a nositele filmového Oscara Tan Duna, jak tvoří novou skladbu inspirovanou tímto slavným Beethovenovým dílem. Budou ohromeni japonským sborem, čítajícím 10.000 zpěváků, jak zpívá s obrovským nadšením závěrečnou Ódu na radost z IX. symfonie. Dozví se, jak Paul Whittaker pomáhá prostřednictvím Beethovenovy tvorby zprostředkovat hluchým lidem zážitek z hudby. Je to dojemný film, který není určen pouze příznivcům klasické hudby, ale může zasáhnout všechny vrstvy populace na této planetě. (Česká televize)

Johnny.ARN

Asi povinná jazda pre všetkých hudobníkov a milovníkov hudby. Pre nás ostatných trochu násilná forma ukážky, ako hudba spája. Aspoň to nebol nudný historický exkurz. 3 z 5 ()