Mr. Joesph Young of Africa

• Austrálie

• Kanada

Dobrodružný / Fantasy / Drama

USA, 1949, 94 min

,,.. KEĎ VYRASTIE, NASTANÚ PROBLÉMY." __Asociácia s ,,King Kongom" nie je vôbec náhodná, nakoľko Cooper so Schoedsackom sa roky márne snažili naviazať na úspech príbehu o veľkej opici, pričom jedinú kompenzáciu im nakoniec priniesol až tento film a nutné poznamenať, že v ničom nezaostáva za ich najslávnejším dielom. Najdôležitejšou zložkou tu sú samozrejme špeciálne efekty a tie sú jednoducho fantastické. Síce je pod nimi podpísaný strojca ,,Konga" Willis O´Brien, no prakticky všetky triky mal na zodpovednosť vtedy začínajúci Ray Harryhausen (v titulkoch uvádzaný ako prvý technik) a znalý divák si niekoľko finesou ,,vypožičaných" z tohto filmu všimne aj v jeho neskorších dielach (chytanie Joa lasom sa zopakuje na tyranosaurovi v ,,Údolí Gwangi"). Snímka má len minimum slabších miest, istá naivnosť a komickosť (Joe si pred prenasledovateľmi štýlovo odpľuje) sa jej dá odpustiť najmä pre zameranie na rodinné publikum než pre dátum výroby a prakticky celá posledná tretina ponúka neustálu akciu v závere úchvatne vygradovanú scénou požiaru detského domova, ktorá je pôsobivo oživená využitým červených filtrov. Pri výbornej scéne zápasu s levmi(na moment je možné uvidieť krotiteľov bič, aby bola šelma zúrivejšia) ma napadlo, nakoľko strhujúco by sa dala nakrútiť dnes a istú predstavu si je možné urobiť pri súboji Konga s tyranosaurami v novej Jacksonovej verzii. Škoda len, že sa nedozvieme ako Joe prišiel ku svojim rozmerom. (23. hodnotenie, 7. komentár k filmu)(28.5.2013)

Kdo jiný měl právo natočit odlehčený kingkongovský rodinný film než tvůrci King Konga? Tentokrát navíc se speciálními efekty vyspělejšími o šestnáct let a především s účastí samotného Raye Harryhausena, který už tehdy předvedl věci nevídané. Joe díky němu doopravdy ožil a nedá vůbec práci myslet na něj jako na skutečnou postavu, nikoliv jako na animovanou loutku. Kromě pohybů, jež jsou znatelně více zvířecí (nebo spíš gorilí) než v King Kongovi, má Joe navíc také perfektně propracovanou mimiku a způsob, jakým ho Harryhausen zapojuje mezi živé herce, je úžasný. A ty akční scény, kterých je vážně hodně! Joe si pohazuje s lidmi, strhává je z koní, pere se se smečkou lvů, zachraňuje děti během neskutečně strhující scény požáru sirotčince... A přitom film není jen přehlídkou triků, ale myslí i na lidské postavy, které jsou stejně sympatické jako titulní opičák. Zkrátka výborné pokoukání, snad se někdy také dočkáme DVD.__P.S. Remake jsem kdysi viděl v kině a pamatuji se, že se mi líbil. Budu si ho muset co nejdříve připomenout.(6.4.2014)

Mnou podceňovaný snímok ma napokon veľmi dobre pobavil. Režisér legendárneho King Konga sa svojim posledným filmom vrátil k úspešnej téme a zručne natočil príjemnú oddychovku. Pomohol mu dobrý scenár, dynamická hudba, neopozeraní herci. Silnou zložkou filmu sú pochopiteľne triky, ktorých je neúrekom a sú na vysokej dobovej úrovni.(10.12.2017)

No vida, tak jsem při své procházení prastarých hororů na jeden zapoměl. On je to spíše dobrodružný film, ale podle mě monster movie patří do hororů a ne do ranku fantasy/dobrodružný. Každopádně Mighty Joe Young se mi kdysi líbila i nová verze a tahle stará je taky parádní. Je to sice vykrádačka King Konga, herci jsou tu v podstatě zbyteční a scénář je jasný od začátku do konce. Jenže když nastoupí za pomocí Harryhausenových stop-motion triků gorilák Joe, je to pastva pro oči a každá scéna je lepší než ta předtím. Joe vs. kovbojové, Joe vs. smečka lvů, útěk před policií. A především dechberoucí záchrana dětí z hořícího domu. Něco tak fantasticky, napínavě a stylově natočeného (rudý filtr) bych ve filmu pro "pamětníky" určitě nečekal. Možná trošku nadhodnocených pět hvězdiček ale už dlouho jsem něco podobného neviděl a jsem nadšen. Horor roku 1949.(2.3.2018)

Pri porovnaní s novšou verziou z roku 1998, táto staršia vyhráva na celej čiare. Aj napriek tomu, že triková stránka je poplatná svojej dobe. Má presne to ´´ kingkogovské´´ kúzlo, ktoré sa v novej verzii vytratilo do neznáma, a pravý dobrodružný drajv zo zlatých 40tych. Určite radšej siahnite po tomto klasickom titule, samozrejme ak nemáte doma deti. Tým možno radšej tú novú. A vy si tento skvelý film vychutnajte potom, keď už deťúrence spinkajú.(16.10.2010)