Protozoa (studentský film)

USA, 1993, 25 min

Darren Aronofsky

Lucy Liu

Eric Watson

Komentáře uživatelů k studentskému filmu (1)

Tak na tento film si spominam velmi matne (cca 6-7 rokov dozadu). Film je Aronofskeho studentskym projektom, na ktorom pracoval so svojim neskorsim stalym spolupracovnikom - kameraman Pi aj Requiem a Aronofskeho spoluziak zo skoly- Matthew Libatique. Film vo viacerych scenach ukazuje smer, ktorym sa Aronofsky neskor uberal (a v jeho neskorsich filmoch je zopar doslova odkazov na Protozou, resp. v jeho dalsich filmoch su namety z Protozoy rozvedene...vid dalej). Warning!! Spoiler ahead: Hrdinami filmu su traja ludia - dvaja chalani a jedno dievca, ktori sa bezcielne tulaju poloprazdnymi ulicami LA. Jeden z chalanov je typickym povalacom, ktory sa zabava hulenim travy, cumenim do telky, pitim piva a pozorovanim mentalne retardovanych deti. Navyse popritom akokeby nepricetne "buši" do gitary...Jeho kamoskou je babenka (meno si nepamatam), ktoru hra mladucka Lucy Liu. Ta ma cudnu babicku, ktora cely den cumi potichu do telky az pokial jej vnucka neprepne telku na specificky kanal (nejaka sutazna kravina - zjavna spojitost s Ellen Burstyn z Requiem for a dream). Treti z partie tu nie je iba do poctu, pretoze vo flashbackoch a vnutornom monologu rozprava ostatnym dvom pribeh o istom mladom chalanovi, ktoreho otec pracuje ako opravar televizorov. Ten mlady chalan je absolutny zavislak na televizore, dokonca pred nim aj masturbuje. Vdaka tatkovi, ktory ho zasobuje televizormi, je schopny pozerat simultanne viacero televizorov. Az raz si pozrie bibilicky film na zaklade ktoreho zacne nicit televizory v svojom pribytku (po vzore filmovej postavy, ktora znicila dielo svojho otca). Vtedy k nemu prehovori samotny jeden z televizorov (hmm, a potom ze odkial je hovoriaca chladnicka z Requiem... :-)) a vyzve ho ktomu aby hladal nesmrtelnu PRAVDU, ktora je vsade okolo nas...predtym nez ju ale tento televizny maniak najde, musi najprv prejst peklom drog a prostitucie. Na zaklade tohto rozpravania sa zmeni aj vztah medzi ustrednou trojicou. Jeden z chalanov (ten gitarista) zisti, ze mu ten pribeh vlastne ukazal prazdnotu svojho zivota a rozhodne sa odist nefunkcnym autobusom, v ktorom su "prevazane" tie retardovane deti zo zaciatku filmu. Druhy chalan aj s Lucy Liu jeho pocinanie nepochopia a film konci ich odchodom od kamery, pocas ktoreho chalan nieco spomenie o dalsej davke, ktoru by si rad dal... Oproti neskorsim Aronofskeho filmom, je tento samozrejme menej vycibreny (formalne i narativne) - je to jeho studentsky film, ktory sa natacal na domacu kameru. ALe ako som uz spominal, je v nom mozno vidiet jasne znaky neskorsich Aronofskeho tzv. "trademarkov", akou je napriklad inovativny strih neuveritelne dynamizujuci scenu (vo filmovom zargone sa oznacuje ako hip-hop montaz), zaujimave a provokativne hudobne podfarbenie, velke detaily kamerou, atd...dokonca je tu odkaz aj na Hitchcocka a trik (dnes uz velmi znamy a pouzivany na zobrazenie urcitej formy nereality), ktory ako prvy pouzil vo Vertigu - kamera ide jednym smerom a transfokacia je ku pohybu kamery opacnym smerom. Protozoa nie je ani zdaleka tak depresivnym filmom, ale rozhodne stoji za pozretie ako priklad rannej tvorby nezvycajneho rezisera.(17.2.2004)