Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

Hanver

Doslova hrůzný film úplně o ničem, který mohl sloužit maximálně jako odstrašující příklad pro děti - když se nebudeš učit, dopadneš jako tihle "havíři". No to "zdař bůh", mělo si uvědomit zlobivé dítě a jít do sebe. Scénář děsivý, zápletka hrozná, herecké výkony - za zmínku stojí snad jen Václav Babka, strašní jsou Dvořák a Vyskočil, průměrní Menšík, Skopeček, Kemr, Rázlová, Krampol. Vtipná je snad jen scéna vystoupení kouzelníka Nárožného. Nedovedu si představit, jak komunistická schvalovací komise mohla pustit do éteru tento škvár. Vždyť to muselo lidi zvedat ze židlí! ()

PowPow odpad!

Na rozdíl od doopravdy vtipných normalizačních komedií tady člověk spočítá legrační momenty na prstech jedné ruky, jinak je to jen stokrát opakovaná variace na téma "tvrdý chlap nechce pít mléko". Navíc filmem celou dobu prosakuje (což byl evidentně hlavní důvod jeho vzniku) nepovedená reklama na socialismus, respektive kolektivismus - jak dřina v dolech společně s kolektivním sprchováním a bydlením obnáší vlastně jen spoustu legrácek a veselých příhod. ()

F.W.Colqhoun

KAREL GOTT V ROLI ZPĚVÁKA. K neuvěření, že má něco takového na triku Hynek Bočan, autor nejspíš nejlepší české romantické veselohry. Už dlouho jsem neviděl něco ta surrealistického, ale to nejspíš jen proto, že se štítivě vyhýbám většině 'čerstvé' domácí produkce. Mohu tedy nadále setrvávat v blahém omylu, který byl snad jednu dobu odůvodněný - totiž že tak blbé filmy se už točit nebudou. Zrůdnost pohádky o kalciové bariéře odlehčuje jen upocená profi snaha kurvící se herecké šlechty a retro atmosféra ředitelských a odborářských kanceláří, ubytoven s frontami před sprchami (kde své tělo drhne jelenem Regina Rázlová), podnikových rekreačních objektů a kulturních domů s přednáškami pro pracující. Dej to pryč. Stačí když je šoufl jednomu. ()

pytlik...

Překvapivě docela vtipné a nijak extra hloupé. I trochu odvahy pan režisér prokázal, když do rolí vedoucího a ředitele šachty obsadil herce oplývající tvrďáckými jmény Babka a Moučka. Na filmu lze také vidět, jak moc se naše společnost změnila - dřív si horníci budovali kalciovou bariéru proti silikóze, dnes si ženské nechávají hromadně silikózu implantovat, a ještě za to platí. Jinak se divím, že komunisté, známí puristé, si víc neposvítili na používání cizích slov v tomhle filmu a v hornictví obecně. Šachtu bych nahradil dolem, kalciovou bariéru vápníkovou zábranou, silikózu křemičitózou, Gotta Bohem a partu hic skupinou vedro. Mimochodem, když jsme u toho Gotta, myslím, že se o něj v jeho současné vážné situaci nemusíme bát: a) bůh je přeci nesmrtelný b) díky účinkování v tomhle filmu si vybudoval dostatečnou kalciovou bariéru proti čemukoli, těch pět minut čučení na mlíko by mělo stačit. ()

nervoznideda

blbost já si dávám kalciovou bariéru každý den deda :-) a protože tam zpívá Gott , tak hudba je od Ladislava Štaidla a dá se to poslouchat :-) 7.9.2019 na šachtě Doubrava jsem byl 1 a půl roku 1962-4, tak tento film mě pobavil:-)19.1.2O20 i dnes:-) 3o.9.2o2o a Kemr zase hraje blbce 17.4.21:-) taková kravina která mě rozesmála:-) ()

• Ve filmu měl hrát také Jiří Hrzán, ale měl za sebou jeden z pádů (měl zlomenou klíční kost), a tak místo něj hrál Ivan Vyskočil. (cariada)
  • Počas nakrúcania prišiel Jozef Dvořák (Kubík) o predné zuby. Vo svojom rodisku v Kadani si vraj odmietol pripiť s kýmsi v krčme s tým, že druhý deň točí v Ostrave náročné scény. Bol inzultovaný a pre natáčanie potom potreboval rýchlo urobiť protézu. (Raccoon.city)
  • Natáčalo sa taktiež v Kladne v Dome kultúry na námestí Sítná, v stráni pri obci Lichnov, kde môžeme vidieť v pozadí vrch Veľký Javorník a na Barrandovských terasách v Prahe. (Raccoon.city)