Divize

Akční / Krimi / Thriller
Brazílie, 2020, 134 min (Alternativní 128 min)

Rio de Janeiro roku 1997. Každý měsíc dochází k 11 únosům. Lidé jsou vyděšení. Policie je bezmocná a vláda si neví rady. Rozhodnou se proto podniknout riskantní krok a povolat do boje proti této epidemii zločinu dva kontroverzní agenty - neúplatného důstojníka Mendonçu, který má na svém kontě více než 100 mrtvých, a zkorumpovaného policistu Santiaga, o němž je známo, že vydírá zločince a inkasuje od nich peníze. Ti dva svými pochybnými metodami přebírají kontrolu nad speciálním oddělením únosů. Rázem se ocitnou tváří v tvář mocné, zkorumpované a smrtící mašinérii. (Cinemax)

Trailer

Big Bear

Možná to bylo mojí únavou, možná něčím jiným, každopádně Divize mi hned od začátku nesedla. Za prvé jsem měl trochu binec v těch jihoamerických jménech, za druhé v těch opálených opocených obličejích a pak jak se zdálo, zkorumpovaní byli skoro úplně všichni... Navíc já nemám rád takové ty rádoby drsné pohledy hrdinů na sebe než se jde do akce a obzvláště u policistek. Přijde mi to spíše dost srandovní. Akce ve filmu nebyla špatná i když mi některé záblesky od zbraní přišly digitálně dodělávané. Ale oproti tomu zase bylo vidět svítí trasírky střel a když to někdo schytal, většinou neřekl au a nespadnul na kolena aby se moc nepraštil, ale odletěl mu kus hlavy což se v reálu stává.  To, že byl film točen podle skutečných událostí mne nechávalo chladným. Pár věcí z těch jejich slumů, kde stěny leckdy dělají jen igelitové plenty jsem už viděl a toto patřilo k tomu slabšímu. Žít tam, to musí být mazec. Bohužel podobné se brzy bude dít i na severu Ameriky, protože nápady jako zrušit policii a používat místo ní psychoterapeuty, případně jí omezit rozpočty vedou k odchodům  a masívnímu úbytku strážců pořádku, kteří se na to mohou zvysoka vyprázdnit... A kriminalita strmě stoupá. Nesmíme dopustit aby se to dostalo i k nám...  Dávám za 3 křesťanské rádio relace. * * * ()

castor

Má pláž Copacabanu, má školy samby, má proslulou sochu Krista Spasitele, spoustu vrtících se zadečků i vyhřátý oceán. Ovšem také obří chudobu, značně prohnilý systém, velkou míru kriminality a děsivý obchod s drogami a zbraněmi. A alarmující číslo únosů, které jsou skoro na každodenním pořádku. Do řady míst v brazilských městech není radno nejen po setmění chodit. Aktuálně zmizí dcera významného politika, policie je bezmocná. Navíc najít někoho, kdo není v něčem namočený nebo z dané situace nechce profitovat, je obtížné. Asi to bylo mým momentálním rozpoložením, ale tenhle brazilský export se mi pod kůži nedostal. Skoro vůbec. Postav je mnoho, keců ještě víc. Místy je to hodně utahané a zbytečně dlouhé. Každopádně skauti nechť tenhle thriller raději obloukem obejdou. ()

Radko

Divízia poskytuje skvelý náhľad do vnútra brazílskeho veľkomestského slumu. Je plný zbraní, ozbrojených kriminálnikov, pirátskych katolíckych rádií, blízkosti hučiacich vlakov, úzkych nebezpečných uličiek. Opustené sklady a byty ukrývajú zločinecký kontraband, či unesených ľudí. Polícia vyšetruje, strieľa, no aj korumpuje. Výkupné za unesených pochádza z čiernych fondov politických strán. Organizátori najkrutejších únosov sú bývalí elitní policajti, sami spolupracujúci so špičkami súčasnej polície. Tá síce dosiahne úspechy, no za cenu špinavo-krvavých kompromisov. Snaha tvorcov preniesť na diváka tento pocit. Aby si každý zvykol, že polícia je síce skorumpovaná, ale ľudia v jej radoch majú výsledky. Čiže ide o snahu dosiahnuť stotožnenie diváka s daným stavom. Niet divu, veď film finančne dotovala brazílska vláda spoločne s významnou brazílskou bankou. ()

Enšpígl

Tak tohle byla a na dlouho dobu ještě bude nejlepší Brazílie co jsem zatím viděl. Trošku mě to připomělo straou dobrou Francii, kde se nikdo s nikým a ničím nesere. Film ve kterým by Mirek Dušín opravdu neměl z koho sestavit partu skautů. Hudba, kamera, příběh ze všeho člověk má jasný pocit, že všechno je tady na píču. Není to akční film, ale spíše takový krimi - thriller, tomu zklamání tady vůbec nerozumím, pro mě velmi realistický odvyprávěný biják, který má napětí, dynamiku, dobře vyprofilovaný postavy, zkrátka balzámeček. ()

Ivoshek

Dobrý, s brazilskou krimi tvorbou jsem spokojenej. Má to drive, spoustu násilí, nejednoznačné postavy a dobrou atmosféru. Nejvíc mě na tom baví, jak se Brazilci nebojí mít hlavního "klaďase" s profilem, se kterým by v západním filmu musel být záporák. To, že jenom unášel a vydíral dealery, se tu bere jako relativní drobnost. Metody výslechu s topením a pouštěním proudu se taky berou jako vcelku ok. Ostatně, přezdívky dvou hlavních policajtů jsou "Zlatokop" a "Genocida". A to jsou ti hodní! Filmy samozřejmě přehánějí, ale zase nemůžete je dělat úplně mimo realitu... Takže musím říct, že bych se nechtěl dostat brazilské policii do rukou jako sprostý podezřelý. ()