Ar Condicionado

• angličtina Air Conditioner
Angola, 2020, 72 min

Dedincan

Atmosféra bola fajn, na prvý pohľad ma zaujal miestami príbuzný kolorit luandského života s tým "západným". Z filmového neba som už videl padať všeličo, naposledy autá a vesmírne rakety, ktoré teraz vystriedali... klimatizácie. Kto vie, či klimatizačná kríza bude témou, ktorá rozhodne nasledujúce voľby. Absenciu postrehnutia hlavnej myšlienky či rozuzlenia (ktorá je u mňa možno spôsobená jazykovou bariérou) vyvažuje aspoň zvládnuteľná minutáž a ponaučenie, že človek by sa mal dívať častejšie smerom k nebu. Nikdy nevie, aké dary tam na neho čakajú. ()

Flakotaso

Pěkné podobenství zahnívající společnosti - místo přezrálých jablek padají ze stromu jménem Luanda životem unavené klimatizace...úvodní titulky bohužel trochu klamou tělem a člověk čeká ofenzivní sociální kritiku po vzoru nejslavnější "angolské" filmařky Sarah Maldoror, avšak dostane místo ní zadumaný film se zadumaným hlavním hrdinou a množstvím dlouhých, jinotajných scén. Je to dobré, ale v některých ohledech to chtělo přitlačit nebo některé motivy více rozvinout, aby bylo možné dostat se filmu více pod kůži. Ústřední song je každopádně výborný a sladký jako med. https://www.youtube.com/watch?v=w8a3q8Rr4Wk ()

boogieman

Skvelá hudba, slušný vizuál, príťažlivý setting. Celkovo tomu však niečo chýba, motív klimatizácii nie je rozvinutý natoľko aby dokázal uniesť film na svojich pleciach sám. Magicko realistický aspekt filmu je fajn, celkovo som však mal dojem že by to chcelo ísť trošku viac pod povrch. Napriek tomu ide o obstojnú vec ktorá neurazí. 3.5*. ()