Carmen nejen podle Bizeta

Předloha:

Prosper Mérimée (povídka)

Jan Schmid

Georges Bizet

Tenhle typ alternativního divadla mi nic moc neříká. Netvrdím, že jsem se vůbec nebavil, ale poetika je trochu mimo můj vkus.(28.4.2014)

• ladanda

Zdá se, že v roce 1968 bylo možné natočit i nemožné.(14.8.2016)

Bizetova opera ve zkratce. Vtipné a osobité podání.(10.2.2015)

Na tomhle filmu není nic dokumentárního. Je to svébytná zkrácená filmová verze původně divadelního představení v režii Jana Schmida, kterou ovšem Evald Schorm z výrazně větší části přesunul z divadelního pódia do reálných interiérů a exteriérů. -------- V titulcích filmu uvedeno: režie (pouze) Evald Schorm.(9.12.2016)

Prosper Mérimée by se divil, co tu podle jeho tragické vize vzniklo. Asi něco méně tragického, ale o to zábavnějšího. V roce 66, kdy měla "Carmen nejen podle Bizeta" premiéru, jsme byli se školou na Carmen (nebo to byla Madam Batrflaj, už si moc nevzpomínám, a tehdy mi to také bylo jedno) v Brně. Zkoušel jsem si představit, kdyby se tehdy nejelo do Brna, ale do Liberce, jaké emoce by to tenkrát ve mně vzbudilo. Nyní naprosto pozitivní, necelá půlhodinka Schmidovi stačila na......(23.10.2018)