Reklama

Reklama

Můj rok se Salingerem

  • Kanada My Salinger Year (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

New York, 90. léta. Poté, co opustila postgraduální studium a pokračovala ve svém snu stát se spisovatelkou, byla Joanna (Margaret Qualley) najata jako asistentka Margaret (Sigourney Weaver), stoické a staromódní literární agentky slavného spisovatele J. D. Salingera, autora slavné knihy Kdo chytá v žitě. Joanna se tak ocitá ve vybrané společnosti literárního světa, která je ovšem kontrastem k jejímu obyčejnému způsobu života. Uznání se jí však nedostává, všechen čas v práci tráví v malé potemnělé kanceláři a Margaret ji neustále odstavuje na vedlejší kolej. Navíc ve firmě, kde pracuje, stále vládnou diktafony a psací stroje, což práci výrazně ztěžuje. Když se v kancelářích objeví první počítač, Margaret jej spíše vnímá jako vetřelce než jako pomocníka. Po práci se Joanna vrací domů do Brooklynského bytu, kde není ani umyvadlo, a večery tráví se svým levicově zaměřeným přítelem. Hlavním Joanniným úkolem je zpracovávat nekonečné množství pošty adresované Salingerovi. Jeho čtenáři v dopisech často popisují své životní osudy, ale k Salingerovi se nikdy nedostanou, jejich jediným čtenářem je totiž Joanna. Ta čte tyto často srdcervoucí dopisy zaslané z celého světa a zdráhá se posílat zpět jejich pisatelům neosobní standardní odpovědi připravené agenturou. Impulzivně do dopisů začíná vkládat vlastní myšlenky a postoje k životu. Výsledky jsou vtipné i dojemné, Joanna díky nim začíná objevovat svůj vlastní pohled na svět a život v něm. Příběh navíc dostane obrátky ve chvíli, kdy jednoho dne Joanně zazvoní telefon a ve sluchátku se nečekaně ozve sám velký J. D. Salinger, který žije v ústraní na venkově, na veřejnosti se téměř neobjevuje a mnoho let nikomu neposkytl ani rozhovor. (CinemArt)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (6)

Polik_ 

všechny recenze uživatele

Film skrze celou svou stopáž silně osciluje mezi dvěma extrémy a vy si budete celou dobu připadat jako byste seděli na vrtkavé houpačce, které jako by scházel ten moment mezi tím, kdy jste úplně nahoře nebo úplně dole. Vedle netečných scén neodhalujících pro diváka zhola nic nového potom zvlášť vyniknou ty úderné a na sdělení bohaté části podtrhující jednotlivé dílčí motivy, které film skvěle představuje, rozvíjí, ale už na ně bohužel neumí navázat a spojit je v jedno ucelenější téma, na což fatálně doplatí na konci. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Kanada pokúrovaná s Írskom, to nemohlo dopadnúť dobre. Kto chytá v žite som čítal, žiaľ. Ale žeby to vo mne zanechalo nejakú stopu a chcel by som kvôli tomu kontaktovať autora, no to asi nie. Americká mládež sa v tom nachádza, stále. Do toho vstupuje mladá, nevyskákaná čajka, ktorá chce byť silou mocou spisovateľkou. Čiže vymení miesto sekretárky, s istým platom a možnosťou karierného rastu za bratislavskú kaviareň, chudobu a živorenie. Ženy. Film je do poslednej tretiny pozerateľný. Nebaví nejak extre, ale kotlety som si nešklbal, dokonca ma ja zaujímalo, ako dopadne to stretnutie a čo taký agent vlastne robí. Posledná tretina ale úplne stratí tempo, riešia sa tam píčoviny, scény sa umelo naťahujú a ako keby rejžo nevedel, ako to ukončiť. Tak začne pridávať snové pasáže, ktoré tam do vtedy neboli. Obrovskú výhodu ale vidím hlavne v tom, že to má rozumnú minutáž, inak by to dopadlo, po pridaní nadbytočných scén, podstatne horšie. jednohubka, na ktorú rýchlo zabudnete. 2 z 5 ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pekná hudba, nie veľmi sympatické postavy, ale dejovo to ušlo. Najmä pre fanúšikov literatúry. Teda literatúry ako spojeného slova a nie "litra" a "túry", čo býva väčšie lákadlo. Film o pozadí spisovateľského sveta v New Yorku, miestami až pripomínajúci atmosférou Woodyho Allena. Je to o osobnom raste, túžbach a ambíciách v tejto brandži. Film nie pre každého. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Jestli jste literární typ, je to film pro vás. Sigourney Weaver a Margaret Qualley jsou dvě nejšťavnatější herečky v Americe. Weaverová je zde jako tajná zbraň. Lze to srovnat s Ďábel nosí Prado, který je ostřejší a zábavnější.  A také mnohem víc hořčí. Tato charakterová studie plyne příjemně, ale trochu mu chybí svůj styl. Občas udeří vkusný humor "Proč potřebuješ topení? Měla by tě hřát láska". Film je tichý, neurážlivý, bez představivosti. Po dvou hodinách sledování pravděpodobně si půjdete koupit knížku do knihkupectví a ihned na film zapomenete. Celé knihkupectví působí uměle jako pečlivě sestavená francouzská paštika vyrobená s velkou péčí, ale s níž si moc nepochutnáte. ()

Vxxx 

všechny recenze uživatele

Od nesympatické hlavní herečky a postavy, přes špatně odvyprávěný děj až po neskutečně hloupý scénář. Tenhle film se opravdu nepovedl. Za mě jedno velké NE. 1* ()

Galerie (115)

Zajímavosti (2)

  • Film sa natáčal v Montreale (Kanada) od 23. mája do 30. júna 2019. (Arsenal83)

Reklama

Reklama